52,8 m kw. dla 2 osób: osobna kuchnia czy druga sypialnia?
Wprowadzam się z dorosłym synem do dwupokojowego mieszkania. Zastanawiam się nad przeniesieniem kuchni do pokoju dziennego. Wtedy zyskamy dodatkową sypialnię, a pokój dzienny będzie mógł służyć jako przestrzeń wspólna. Jeśli kuchnia pozostanie na swoim miejscu, jedno z nas będzie musiało się zadowolić kątem do spania w pokoju dziennym. Jak rozwiązać ten dylemat? Jadwiga z Tartaku-Tarnawatki
Magdalena Żmihorska-Tomasik
Wyposażenie kąta wypoczynkowego, usytuowanego tuż przy wyjściu na balkon, stanowi duża wygodna sofa i stolik kawowy. Naprzeciwko nich, przy ścianie sypialni, stoi szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny, a obok niej - spory stół. Drugi stół, przeznaczony do spożywania codziennych posiłków, znajduje się w KUCHNI, w której zaplanowałam funkcjonalną zabudowę w kształcie litery U. Ponieważ ciąg roboczy jest bardzo długi, proponuję zainstalować w nim pralkę - dzięki temu zyskamy więcej miejsca w łazience.
SYPIALNIA, urządzona w mniejszym pokoju, jest na tyle przestronna, że udało się w niej wydzielić niewielką garderobę. Mimo to w pomieszczeniu bez problemu mieści się dostępne z dwóch stron duże łóżko z szafkami nocnymi oraz dodatkowa szafa. W nieco powiększonej łazience zaplanowałam i wannę (170 x 70 cm), i kabinę prysznicową (80 x 80 cm). Jest też umywalka (szer. 60 cm) i sedes. Przy drzwiach wejściowych do mieszkania przyda się szafa na okrycia wierzchnie.
Rozwiązanie 2
Ryszard Tomasik
Kuchenny ciąg roboczy jest bardzo funkcjonalny. Ma kształt litery U; zaczyna się lodówką, która od strony wejścia do części dziennej została osłonięta wąską ścianką; dalej jest kuchenka oraz okrągły zlewozmywak. Przy odcinku blatu, który bezpośrednio sąsiaduje z kątem wypoczynkowym, proponuję zamontować nieco podwyższony barek (zależnie od potrzeb może pełnić funkcję użytkową bądź wyłącznie dekoracyjną). W kącie wypoczynkowym, usytuowanym tuż przy wyjściu na balkon, stoi wygodna narożna kanapa i stolik kawowy. Naprzeciwko zmieścił się kąt jadalny ze sporym stołem.
Pokój usytuowany przy części dziennej podzieliłem na dwie części. W jednej powstała spora garderoba, w drugiej - znacznie większej - zaaranżowałem sypialnię. Pomieszczenie to wyposażyłem w duże łóżko dostępne z jednej strony, pojemną szafę oraz niewielki blat, który może pełnić funkcję kącika do pracy albo toaletki (w zależności od tego, czy pokój ten będzie przeznaczony dla Pani, czy dla syna). Ściana między wejściami do sypialni i do garderoby została tak ukształtowana, by powstała głęboka wnęka z półkami na sprzęt radiowo-telewizyjny (i ewentualnie na książki). W drugiej sypialni, nieznacznie powiększonej kosztem łazienki oraz PRZEDPOKOJU, znajduje się dostępne z dwóch stron łóżko i szafa zajmująca całą długość ściany. Aby po tych zmianach >ŁAZIENKA nie była jednak zbyt mała, jej ścianę z drzwiami przesunąłem nieco w stronę przedpokoju. W pomieszczeniu zaplanowałem półokrągłą narożną kabinę prysznicową (90 x 90 cm), standardową pralkę (60 x 60 cm), umywalkę (szer. 60 cm) oraz sedes.
- Więcej o:
- balkon
56,1 m kw. dla 3 osób: pokój dzienny z aneksem kuchennym
43,6 m kw. dla 3 osób: dla dziecka
Inspiracje ze świata sztuki
Dekoracje na okrągło
Aranżacja z kwiatami
54 m kw. dla 3 osób: jeszcze jedno pomieszczenie
53 m kw. dla 4 osób Antresola czy dodatkowy pokój?
51 m kw. dla 2 osób: kąt do pracy w pokoju dziennym