Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

77,8 m kw. dla 3 osób: niewielki domowy składzik

Red.

Zajmujemy piętro jednorodzinnego domku. Gdzie wydzielić potrzebne nam pomieszczenie gospodarcze - może w pokoju dziennym? W wąskiej ściance oddzielającej go od przedpokoju są kanały dymowe, chcielibyśmy więc zbudować kominek. Dwa pozostałe pokoje (sypialnię i gabinet, potem pokój dziecka) wolelibyśmy pozostawić bez zmian. Co zrobić z bardzo wąskim przedpokojem? Agnieszka i Bogdan z Gdyni

Rozwiązanie 1

Ryszard Tomasik

Z pierwszej części PRZEDPOKOJU wchodzi się do kuchni, składziku, garderoby i pokoju dziennego. Z drugiej, nazwanej tu korytarzem, wiodą drzwi do SYPIALNI, łazienki i gabinetu (w przyszłości pokój dziecka). Oddzielająca je garderoba, zastępująca wieszak na okrycia wierzchnie, przesłania jednocześnie pokój dzienny od strony drzwi wejściowych. Kominek zaplanowałem w jedynym możliwym miejscu - przy ściance z kanałami dymowymi. Niezwykle efektownie będzie wyglądało palenisko otwarte z trzech stron.

Funkcjonalny ciąg roboczy w KUCHNI ma kształt litery U. Oprócz szafek mieści się tu także okrągły stół; drugi - co najmniej na sześć osób - stoi w pokoju dziennym, przy ścianie garderoby. Przestronną łazienkę wyposażyłem w wannę (180 x 80 cm), nablatową umywalkę (szer. 52 cm), podwieszany sedes i pralkę (60 x 48 cm). Półka, którą tworzy obudowana ścianka instalacyjna sedesu, została przedłużona na całą ścianę.

Rozwiązanie 2

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Również w tym wariancie długi przedpokój został podzielony na dwie części - tym razem jednak funkcję przegrody pełni lekka ścianka z wbudowanymi luksferami. Podobne przeszklenie zaprojektowałam w ścianie garderoby wydzielonej z przestrzeni POKOJU DZIENNEGO; garderobę tę przeznaczyłam na okrycia wierzchnie, w przedpokoju nie ma bowiem wieszaka. Otwarta na przedpokój kuchnia, chociaż zmniejszona, jest bardzo funkcjonalna. Zaproponowałam w niej dwa równoległe ciągi robocze. W jednym znajduje się zlewozmywak oraz kuchenka; drugi, usytuowany przy ścianie z dużym oknem, tworzą szafki stojące przykryte blatem (to główne miejsce do pracy). W wejściu do kuchni usytuowałam barek, przy którym można się napić kawy albo zjeść szybki posiłek. Po drugiej stronie wejścia stoi lodówka.

W pokoju dziennym zaplanowałam panoramiczny, półokrągły kominek. Naprzeciw niego, przy drzwiach balkonowych, znajduje się kąt wypoczynkowy; siedząc na kanapie, można się cieszyć widokiem żywego ognia. Oprócz niej jest tutaj fotel oraz narożna szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny. Po przeciwnej stronie pokoju, przy garderobie, stoi stół. Dwa mniejsze pokoje, zgodnie z Państwa planami, przeznaczyłam na sypialnię i gabinet (w przyszłości wprowadzi się do niego dziecko). Między tymi pomieszczeniami proponuję zbudować dwie garderoby - to wygodniejsze i praktyczniejsze rozwiązanie niż szafy. W Państwa sypialni zaplanowałam dostępne z dwóch stron duże łóżko i ciąg szafek (w razie potrzeby można je zastąpić np. regałami na książki). W gabinecie stoi wygodne narożne biurko i niewielkie łóżko (dodatkowe miejsce do spania, np. dla gościa). W przestronnej ŁAZIENCE proponuję zainstalować zarówno wannę (170 x 70 cm), jak i kabinę (80 x 80 cm - idealnie mieści się we wnęce przy pionach wodno-kanalizacyjnych). Są też dwie umywalki (każda o szerokości 55 cm), sedes oraz standardowa pralka (60 x 60 cm). Pomimo tylu sprzętów w pomieszczeniu pozostało jeszcze sporo wolnego miejsca.

    Więcej o:

Skomentuj:

77,8 m kw. dla 3 osób: niewielki domowy składzik