106,3 m kw. dla 3 osób: oddzielna toaleta w dużym mieszkaniu
W naszym mieszkaniu jest spora łazienka, nie ma natomiast osobnej toalety. Uważamy, że to niezbyt praktyczne rozwiązanie, zastanawiamy się więc, gdzie urządzić w.c. Część wejściowa dzieli się na przedpokój oraz duży hol - jak najlepiej wykorzystać jego powierzchnię? Potrzebne są w nim oczywiście szafy albo garderoba. Poza tym szukamy miejsca na kąt do pracy, chcielibyśmy też częściowo zasłonić otwartą teraz kuchnię. Aurelia z Suchego Dworu
Magdalena Żmihorska-Tomasik
Toaletę urządziłam pomiędzy łazienką a kuchnią. Jest na tyle obszerna, że oprócz sedesu i umywalki bez problemu mieści się w niej narożna kabina prysznicowa. W ten sposób mieszkanie zyska dodatkową ŁAZIENKĘ - domownicy będą mogli swobodniej korzystać z pomieszczeń sanitarnych. W drugiej łazience (nieco mniejszej niż planowana) znajduje się asymetryczna wanna narożna (170 x 90 cm), umywalka (szer. 55 cm), sedes i standardowa pralka. Ścianę między łazienkami warto częściowo przeszklić luksferami - będzie atrakcyjnym elementem wystroju.
Z luksferów jest również zrobiona przegroda oddzielająca kuchnię od POKOJU DZIENNEGO (sięga od ściany do jednego ze słupów konstrukcyjnych znajdujących się w przedpokoju). Kuchenna zabudowa ma kształt litery L; naprzeciwko wejścia do pomieszczenia zmieścił się niewielki stół, przy którym można wygodnie jadać rodzinne śniadania. Większy stół stoi w pokoju dziennym; za tym meblem, w rogu, proponuję urządzić kąt do pracy. Pozostałą część pokoju zajmuje aneks wypoczynkowy z kanapą, dwoma fotelami i stolikiem. Szafkę na sprzęt RTV umieściłam przy drzwiach do sypialni; po ich drugiej stronie można postawić długą komodę albo regały. Sypialnia rodziców jest mniejsza niż na planie wyjściowym - jej kosztem powstały bowiem dwie garderoby zamykane przesuwanymi drzwiami (jedna dostępna z pokoju, druga z holu). Trzecią garderobę usytuowałam w POKOJU DZIECKA; w przedpokoju przyda się szafa na okrycia wierzchnie.
Rozwiązanie 2
Ryszard Tomasik
Niewielka toaleta powstała tuż obok powiększonej nieco łazienki. Ściany w.c. stanowią jednocześnie przegrodę, która osłania KUCHNIĘ od strony holu. W szerokim wejściu do kuchni proponuję ustawić stół. Toaleta została wyposażona jedynie w sedes i niewielką umywalkę. Natomiast rozbudowana łazienka to prawdziwy salon kąpielowy - mieści się tutaj symetryczna wanna narożna (140 x 140 cm), wygodna kabina prysznicowa (90 x 90 cm), a także sedes, bidet oraz dwie umywalki (każda szerokości 60 cm) zamontowane na długim blacie. Pod blatem proponuję ukryć płytką pralkę (40 x 60 cm).
Kuchenny ciąg roboczy ma kształt litery U; urządzenia (narożny zlewozmywak, kuchenka, lodówka) są przedzielone długimi odcinkami blatu. W pokoju dziennym zaplanowałem dwa aneksy: wypoczynkowy (m.in. z narożną kanapą) oraz jadalny (z okrągłym stołem). Spore szafy ubraniowe znajdują się w PRZEDPOKOJU, pokoju dziecka i sypialni rodziców. W tym ostatnim pomieszczeniu, przy wejściu, zaplanowałem również zamykany drzwiami kąt do pracy - z biurkiem i niezbędnymi półkami.
- Więcej o: