Wanna: propozycje do dużej i małej łazienki [CENY]
Cena wanny zależy od tego, czy wybierzemy nieduży klasyczny model prostokątny, czy też większy o niebanalnym kształcie. Więcej zapłacimy też za wannę wykonaną z nietypowych materiałów. Prezentujemy różne opcje wyposażenia łazienki, z uwzględnieniem jej wielkości.
Wanna do małej łazienki
Nasza przykładowa mała łazienka ma powierzchnię 3,5 m2. Jej wymiary wynoszą odpowiednio: szerokość 1,6 m i długość 2,2, m. Wannę planujemy umieścić na krótszym boku pomieszczenia. Oprócz niej, ma znaleźć się tam miska WC, bidet i umywalka.
W takiej niedużej łazience zwykle montuje się wannę prostokątną - najmniejszy model dostępny na rynku ma 100 lub 120 cm długości i 70 cm szerokości. Częściej jednak ze względu na komfort kąpieli wybiera się wannę nieco większą, czyli co najmniej o długości 140-150 cm. Innym chętnie stosowanym rozwiązaniem jest wanna asymetryczna. Ma jeden bok krótszy, a drugi dłuższy. Jej szerokość to minimum 90 cm, a długość 140 cm. Produkuje się ją w dwóch odmianach - jako prawą oraz lewą (nazwa związana jest z usytuowaniem krótszego boku wanny z lewej lub prawej strony).
Zobacz, ile kosztują wanny do małej łazienki
Wanna do dużej łazienki
Duża łazienka o powierzchni 9 m2 ma kształt kwadratu o długości boku 3 m. Ponieważ ma to być łazienka rodzinna, będzie w niej zamontowana nie tylko wanna, ale też narożna kabina prysznicowa, dwuosobowa umywalka oraz miska sedesowa w komplecie z bidetem.
W zależności od zasobności naszego portfela możemy tutaj pokusić się o różne opcje. Do wyboru mamy zatem klasyczny model prostokątny, ale o długości od 170 do 210 cm i szerokości 85-100 cm. Montaż takiej wanny trzeba jednak dobrze przemyśleć, gdyż osoby niskiego wzrostu nie będą mogły jednocześnie oprzeć pleców i stóp, więc dla nich kąpiel nie będzie przyjemnością. W dużej łazience z pewnością bardzo efektownie będzie wyglądała wanna owalna, okrągła lub wolno stojąca. Każda z nich może mieć dużą pojemność - nawet ponad 400 l. Jeśli więc dom jest podłączony do szamba, musimy się liczyć z koniecznością jego częstego opróżniania.
Zobacz, ile kosztują wanny do dużej łazienki
O czym pamiętać, planując wannę wolno stojącą
O wannie wolno stojącej w dużej łazience powinno się pomyśleć już wtedy, gdy projektujemy dom, a najpóźniej na etapie stanu surowego zamkniętego. Do miejsca, w którym ma stanąć taka wanna, trzeba doprowadzić instalację ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacyjną. W nowo budowanym domu przewody te układa się w podłodze jeszcze przed wykonaniem wylewek. W remontowanej łazience wiązałoby się to z bardzo dużym zakresem prac oraz wysokimi kosztami. Nie zapomnijmy też o tym, że rura kanalizacyjna ma stosunkowo dużą średnicę (do wanny to co najmniej 50 mm; dla porównania rury ciepłej i zimnej wody mają zwykle tylko 15 mm). Trzeba ją prowadzić z 2-2,5 proc. wymaganym spadkiem, aby ścieki mogły spływać grawitacyjnie. Ponadto do wanny umieszczonej na środku łazienki trzeba kupić odpowiednią baterię - musi być to model wolno stojący mocowany w podłodze, który bardzo efektownie wygląda, ale jest dość kosztowny.
Kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, to pozostawienie wokół wanny tyle wolnego miejsca, abyśmy mogli z niej swobodnie korzystać. Jeśli wanna ma wąski rant, warto też zrobić półkę do odstawiana kosmetyków.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Uszkodzona wanna - jak ją naprawić?
Jak zamontować płaski brodzik w łazience
Wanna: propozycje do dużej i małej łazienki [CENY]
Ośrodek bez barier – komfort i funkcjonalność
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament
Dodatkowa łazienka - z dala od pionu kanalizacyjnego