Stelaż w wersji nietypowej
Montaż typowego stelaża sanitarnego, na którym zamocujemy wiszącą miskę ustępową, bidet czy umywalkę nie zawsze jest możliwy. Wówczas trzeba sięgnąć po nietypowe rozwiązania.
Pierwsze stelaże sanitarne pojawiły się na polskim rynku ponad dwadzieścia lat temu i szybko zdobyły popularność. Umożliwiają one bowiem ukrycie w ścianie rur instalacji wodnej i kanalizacyjnej, które są niezbędne do podłączenia ceramiki. Zyskuje więc na tym wygląd łazienki. Poza tym, znacznie prościej i szybciej sprząta się podłogę, gdyż bez trudu docieramy do wszystkich zakamarków we wnętrzu.
Do wyboru mamy dwa rodzaje stelaży: do zabudowy mokrej (zamurowane w ścianie z cegły) lub suchej (obudowane płytą gipsowo-kartonową). Te drugie stosuje się znacznie częściej, co wynika z ich prostszego montażu. Z tego więc względu producenci oferują wśród tych modeli wiele nietypowych rozwiązań. Znajdziemy na przykład stelaże niższe, czy węższe niż standardowe, a także w specjalnej wersji narożnej czy natynkowej. Są również odpowiednie systemy samonośne umożliwiające postawienie nawet na środku łazienki ścianki, na której z jednej strony zawiśnie miska ustępowa i bidet, a z drugiej - umywalka. Z kolei zarówno wśród stelaży do zabudowy suchej, jak i mokrej są między innymi modele płytsze.
Uwaga! Do danego modelu stelaża często pasują tylko niektóre rodzaje przycisków spłukujących (nie zawsze te, które nam się najbardziej podobają).
Niskie
Typowy stelaż sanitarny ma od 112 do 120 cm wysokości. Często jednak zdarzają się sytuacje, że chcemy powiesić sedes w łazience na poddaszu pod skośnym sufitem lub pod oknem dachowym czy na przedłużeniu blatu, który jest jednocześnie półką na kosmetyki. Wówczas potrzebny będzie niski model - może mieć wysokość od 82 do 98 cm. Ma on przy tym odpowiednią wytrzymałość, dlatego nie wymaga stosowania dodatkowych elementów wzmacniających.
Uwaga! Pamiętajmy, że stelaż niski ma zwykle co najmniej 16 cm głębokości, gdyż umieszczony w nim zbiornik spłukujący jest krótszy i głębszy.
Montując niski stelaż, możemy umieścić przycisk spłukujący do miski ustępowej na pionowej ścianie lub na poziomej półce. W tej pierwszej opcji przycisk znajdzie się niżej niż w tradycyjnym stelażu. Kiedy pokrywa deski sedesowej zostanie podniesiona, nie będzie więc go widać. Wtedy za każdym razem przed spuszczeniem wody trzeba będzie zamknąć deskę. Choć takie postępowanie jest bardziej higieniczne, może być nieco uciążliwe dla użytkowników. Poza tym opierając się o deskę, łatwo przypadkowo uruchomić spłukiwanie.
Typu slim
W ten sposób określa się stelaże sanitarne, które mają tak spłaszczone zbiorniki spłukujące, iż ich grubość często nie przekracza 8 cm. Dostępne są one w obu wersjach montażowych, czyli zarówno w suchej, jaki i mokrej. Przykładowo, całkowita grubość stelaży przeznaczonych do zabudowy suchej po obudowaniu ich płytami gipsowo-kartonowymi oraz ułożeniu glazury wyniesie tylko 10-13 cm. Umożliwia to ich wykorzystanie nawet w niedużej łazience.
Fot.: mat. pras.
Zdjęcie powyżej: od lewej - Duplo Compacto /ROCA| wys. 114; szer. 58; gł. 9-11 cm Cena: 834 zł; Viega Mono Tec /VIEGA| wys. 110; szer. 54,5; gł. 8 cm Cena: 860 zł; Koło Slim /GEBERIT| wys. 110,5; szer. 50; gł. 9,7 cm Cena: 380 zł.
Niektórzy producenci oferują te stelaże z dodatkową opcją nazywaną "silent", co oznacza bardzo ciche napełnienie zbiornika spłukującego wodą (hałas na poziomie jedynie 24 dB; dla przykładu normalna rozmowa to 40-50 dB).
Wąskie
W niedużej toalecie lub łazience, gdzie ważny jest każdy centymetr powierzchni, najlepszym rozwiązaniem może okazać się wąski stelaż do miski ustępowej. Występuje on w wersji podtynkowej do suchej zabudowy, więc można go zamontować zarówno przy ścianie murowanej, jak i lekkiej ściance szkieletowej.
Szerokość większości dostępnych na rynku wąskich stelaży sanitarnych wynosi od 40 do 42 cm (standardowy model ma zwykle 50 cm), ale znajdziemy też taki, który ma jedynie 35 cm. Pozostałe wymiary stelaża, czyli jego wysokość i głębokość są typowe.
Samonośne
Samonośny system instalacyjny składa się ze specjalnych profili i złączek wraz z uproszczonymi modułami stelaży, które służą do zamontowania sedesu, bidetu i umywalki (chociaż można też zastosować standardowe stelaże). Wykorzystując ten system, można wybudować w łazience ściankę półwyspu lub wyspy i umieścić na niej wybraną wiszącą ceramikę. Aby konstrukcja była wytrzymała, należy przestrzegać dopuszczalnych wysokości oraz grubości ścianek.
FOT.: TECE
W niektórych firmach dostępne są też specjalne programy komputerowe, ułatwiające dokładne zaprojektowanie wyglądu ścianki oraz jej wyposażenia. Oprócz tego otrzymamy też wycenę naszego rozwiązania.
Narożne
Niekiedy aby poprawić funkcjonalność łazienki, planujemy umieścić w rogu pomieszczenia (centralnie lub bliżej jednej ze ścian) sedes, bidet lub umywalkę. Wtedy można wziąć pod uwagę zakup stelaża narożnego. W zależności od producenta, może mieć on szerokość od 46 do 53 cm. Reguluje się ją za pomocą szyn konstrukcyjnych lub ruchomych elementów.
Dwa stelaże narożne można też ze sobą połączyć, gdy na przykład brakuje nam miejsca na równoległe powieszenie sedesu i bidetu. Powstanie w ten sposób atrakcyjna konstrukcja, zajmująca mniej przestrzeni w pomieszczeniu.
Z regulowaną wysokością
Projektując rodzinną łazienkę w domu wielopokoleniowym, warto wziąć pod uwagę montaż stelaży z regulowaną wysokością. W części firm wymaga to odkręcenia miski sedesowej i ustawienia jej na nowej wysokości. W innych komfort korzystania z umywalki lub sedesu osobom o różnym wzroście umożliwia przycisk. Wystarczy go nacisnąć, a umywalka podniesie się samoczynnie do góry w zakresie od 70 do 90 cm. Aby ją opuścić należy jedynie oprzeć na niej ręce. Ponowne naciśnięcie przycisku blokuje umywalkę na odpowiedniej wysokości.
Fot.: mat. pras
Zdjęcie powyżej: Duofix z regulacją wysokości/GEBERIT| wys. 112 (regulowane nogi 0-20 cm); szer. 50 gł. 12 cm Cena: 1800 zł
Z kolei wysokość miski ustępowej można regulować w pionie w zakresie 8 cm (mechanizm działa bez elektroniki).
Natynkowe
Stelaże natynkowe polecane są przede wszystkim tym, którzy chcą zastąpić tradycyjne sedesy i bidety stojące modelami wiszącymi, bez rujnowania całej łazienki, czyli kucia glazury i przeróbek w instalacji kanalizacyjnej. W takim fabrycznie przygotowanym module znajdziemy odpowiedni do urządzenia sanitarnego rodzaj stelaża do zabudowy suchej, osłony boczne oraz szklaną płytę zasłaniającą wszystkie podłączenia instalacyjne. Szkło dostępne jest w kilku kolorach - białym, miętowym, brązowym oraz czarnym.
Fot.: mat. pras.
Zdjęcie powyżej: Monolith/GEBERIT| wys. 101; szer. 48; gł. 10 cm Cena: 2500 zł
Można też kupić stelaż natynkowy do miski i umywalki w obudowie meblowej z płyty odpornej na wilgoć.
Dla niepełnosprawnych
Osoby starsze, niepełnosprawne, poruszające się na wózku potrzebują w łazience dostosowanych specjalnie dla nich rozwiązań. Z tego względu niektóre firmy oferują stelaże do miski wyposażone dodatkowo w płyty mocujące wykonane z wodoodpornej sklejki. Przytwierdza się do nich poręcze i uchwyty - wysokość ich zawieszenia można regulować. Wysokość montażu miski jest o 5-10 cm wyższa niż dla pełnosprawnej osoby dorosłej. Podobny wariant to stelaż ze specjalnymi płytami montażowymi, do których przykręca się pochwyty. Kolejna opcja to wybór stelaża z dodatkowym elementem przeznaczonym do zamocowania poręczy.
Fot.: mat. pras.
Zdjęcia powyżej: Duofix dla niepełnosprawnych/GEBERIT| wys. 112 (regulowane nogi 0-20 cm); szer. 88; gł. 17 cm Cena: 1600 zł; Viega Eco Plus + element do mocowania poręczyw/VIEGA | wys. 113; szer. 49; gł. 13-20 cm Cena: 984 zł + 565 zł; Tece profil dla niepełnosprawnych/TECE| wys. 112; szer. 50 (84); gł. 16 cm Cena: 1190 zł
Spłuczka może być uruchamiana ręcznie lub elektronicznie, za pomocą przycisku elektrycznego montowanego na poręczy.
Z odciągiem zapachów
W ofercie niektórych firm dostępne są stelaże do zabudowy suchej wyposażone w system usuwania brzydkich zapachów. W prostszym rozwiązaniu rurę, która odprowadza zapachy, podłącza się do wentylacji.
W bardziej zaawansowanej wersji montowany jest niewielki wentylator (działa bardzo cicho) odsysający zapachy z miski ustępowej, które kierowane są na filtr węglowy. Po przejściu przez niego powietrze - już jako czyste - wydmuchiwane jest z powrotem do pomieszczenia przez boczne otwory w przycisku. Po kilku minutach odciąg wyłącza się automatycznie, ale można go wyłączyć wcześniej.
- Więcej o:
Pompa ciepła – wybór najlepszej oferty
Bosch Serie 6 MUMS6ZS35 – moja recenzja wielofunkcyjnego robota planetarnego
Dlaczego warto wybrać okna hybrydowe?
Ścieżki w pagórkowatym terenie. Jak poprawnie je wykonać?
Prezent idealny – czy to miejska legenda czy istnieje naprawdę? Postaw na niestandardowe rozwiązanie!
Szybkie metody na suchą zabudowę w łazience
Nowoczesne usługi DDD – skuteczna dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja
Bruzdy pod instalacje w ścianach