Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piec kaflowy w nowym domu? Pomysły na nowoczesne piece kaflowe

Tekst i zdjęcia Marek Żelkowski

Nowoczesna kuchnia wcale nie musi być miejscem przypominającym laboratorium, w którym królują sprzęty z rozbudowaną elektroniką. Wielu z nas chętnie łączy w niej tradycję z nowoczesnością. Państwo Magda i Kryspin wybudowali nowy dom w okolicach Włocławka. Zdecydowali, że w kuchni musi pojawić się tradycyjny piec kaflowy.

Kiedy przyszło do wykończania wnętrz, pani Magda uparła się, że w domu musi pojawić się kuchenny piec - taki, jak był u babci.
Kiedy przyszło do wykończania wnętrz, pani Magda uparła się, że w domu musi pojawić się kuchenny piec - taki, jak był u babci.
Fot. Marek Żelkowski

Przed rozpoczęciem pracy musisz określić i zaznaczyć miejsce, które zajmie nowy piec.

Jak zbudować, piec kuchenny z cegły? 

Przy budowie pieca ceglanego, należy zwrócić uwagę, aby rura kominowa nie znajdowała się bliżej niż 15 cm od krokwi dachowych. To jak zbudować, piec kuchenny z cegły zależy od specyfiki pomieszczenia, ale w każdym przypadku, fundament pieca wymaga wstępnej hydroizolacji. Podczas układania nowego rzędu cegieł, konieczne jest kontrolowanie pionu ścian. Podstawowy rząd cegieł posłuży jako fundament. Tam, gdzie planowane jest umieszczenie kominka, umieszcza się ruszt. Z tego rzędu cegły są już układane na zaprawie do pieca. Ściana pieca znajdująca się najbliżej ściany pomieszczenia powinna być wzmocniona dodatkową warstwą cegieł. Zwiększy to bezpieczeństwa przeciwpożarowe.

Piec kaflowy nowoczesny

Piec kaflowy to ekskluzywny element wystroju domu. Kafelki to element dekoracji, na zewnątrz ozdobiony rysunkami, sztukateriami, wzorami i pokryty kolorowym szkliwem. Pomiędzy murem pieca a płytką tworzy się przestrzeń wypełniona kruszonym kamieniem i drobnymi minerałami. Piec kaflowy nowoczesny nie tylko pełni funkcję estetyczną. Kafelki zwiększają pojemność cieplną i wydajność całej konstrukcji pieca. W przypadku małego domu to wygodna opcja autonomicznego ogrzewania.

Piec kaflowy wolnostojący

Elementy pieców kaflowych wykonane są z naturalnych materiałów, które nie zawierają substancji toksycznych, dzięki czemu piece te są przyjazne dla środowiska. Unikalny sposób montażu pozwala zmniejszyć zużycie paliwa. Dzięki nagrzewaniu się okładziny, piec nawet po zgaśnięciu oddaje ciepło i utrzymuje temperaturę w pomieszczeniu przez cały dzień. Piec kaflowy wolnostojący jest na tyle lekki, że nie trzeba tu budować osobnego fundamentu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Piec kaflowy w nowym domu? Pomysły na nowoczesne piece kaflowe