Wyrazistą kreską
W taki sposób rysowane są popartowskie grafiki, które uwielbiają gospodarze, szczególnie te autorstwa Pete'a McKee. Postanowili ożywić nimi nowoczesne wnętrza, zaaranżowane w spokojnej kolorystyce z przewagą bieli i czerni.
Salon
W dwupoziomowych mieszkaniach życie rodzinne z reguły koncentruje się na niższej kondygnacji. Tu jest odwrotnie. W górnej części o powierzchni 190 m2, która jest ponad dwa razy większa od dolnej (90 m2), zlokalizowano kuchnię z jadalnią, salon, pokój dziecięcy, sypialnię państwa domu oraz dwie łazienki. Na dole znajduje się salonik, gdzie na długich wieczornych biesiadach gromadzą się goście, gabinet oraz kącik gospodarczy.
Salon
O klasycznym rozmieszczeniu pomieszczeń nie było mowy nie tylko z powodu nietypowego rozkładu. Gospodarze najpierw kupili górę i tam się zadomowili, potem, gdy na świat przyszło dziecko i rodzinie zaczęło brakować przestrzeni, postanowili dokupić dolną część. Założenie górnej części apartamentu opiera się na planie krzyża greckiego. Na końcach głównych osi, które wychodzą na cztery strony świata, znajdują się cztery identyczne tarasy, każdy o powierzchni 10 m2.
Salon
Ten układ kojarzy się z różą wiatrów, nanoszoną na stare morskie mapy i stosowaną przez żeglarzy przed wprowadzeniem kompasu magnetycznego - mówi Benita Pożoga-Grzesik z Pracowni Projektowej Pożoga & Grzesik, współautorka projektu wnętrza. Skojarzenia marynistyczne są uzasadnione - mieszkanie mieści się w budynku wzniesionym zaledwie 100 metrów od gdańskiej plaży. Dzięki tarasom jego właściciele cieszą się wspaniałym widokiem na malownicze wydmy i nadmorską roślinność.
Sypialnia
Wystrój wnętrza jest bardzo spójny. Na górze dominuje biel (ściany, większość mebli, a nawet podłogi wylane z żywicy poliuretanowej są białe) z domieszką koloru i czerni. Na dole przyjęto rozwiązanie "negatywowe" - przeważa buduarowa czerń ożywiona akcentami bieli.
- W centralnym punkcie górnej części apartamentu znajduje się winda (obsługuje cały budynek, od poziomu garażu aż po ostatnie piętro, gdzie wjeżdża się wprost do apartamentu), wszystkie pomieszczenia skupiają się wokół niej i łączą ze sobą - tłumaczy Benita Pożoga-Grzesik. Dzielą je jedynie lekkie, ażurowe regały, wykonane z corianu. Są ruchome, dzięki czemu układ wnętrza można dowolnie kształtować. Na przykład oddzielić salon od jadalni, albo przeciwnie - połączyć obie przestrzenie.
Jadalnia
Jadalnia Centralne miejsce zajmuje stół i fotele Tulip, Knoll. Czarne elementy to część odsłoniętej i obudowanej stalą konstrukcji dachu. Kręcone schody prowadzą do dolnego saloniku.
Kuchnia
Kuchnia Lekka firana została zawieszona u samego stropu. W ten sposób podkreśla jego dwuspadową formę. Czarny, obudowany oksydowaną stalą pion w zabudowie kuchennej to szyb wentylacyjny, jeden z wielu w tym apartamencie.
- Więcej o:
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?
Master bedroom, czyli spokój o poranku
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem