Design: Targi w Londynie 2013
Targi w Londynie to początek wszystkiego. Wędrując z mapą po całym mieście oglądamy wystawy. Jedne bardziej komercyjne, uładzone. Inne całkiem niezrozumiałe, eksperymentalne. Tuzy designu obok młodych gniewnych. Pięć dni to absolutne minimum, żeby zobaczyć ekspozycje czynne do późnych godzin wieczornych.
Victoria and Albert Museum
To miejsce otwarte, przychodzą tu całe rodziny. W tym roku ta szacowna instytucja ugościła design. Las instalacji, w tym witający odwiedzających gigantyczny splot ręcznie robionych szklanych lampek projektu Omera Arbela. Kaskada długości ponad 30 metrów spływa z najwyższych partii budynku przez kolejne wystawy aż do wejścia głównego.
fot. Antoni Jędrzejewski
MINT
Świetny sklep w Brompton. Jego właścicielka, Lina Kanafani ma dar do wyłapywania międzynarodowych talentów. W tym roku połączyła Czechów i Szwedów. Drewno zatopione w żywicy, miedziane regały czy nadmuchane gumowe stołki, które w bliższym kontakcie okazują się być z betonu. Wszystko zaskakuje. To taki swoisty gabinet osobliwości. x www.mintshop.co.uk
Lampy
Panowania miedzi ciąg dalszy. Daje się walcować na cienką blachę, zagięta załamuje światło. W odcieniach od ciemnego brązu przez czerwień do oranżu. David Derksen wykorzystał ciepło połyskującej miedzi do stworzenia tych delikatnych lamp. Rodzina Copper Lights o różnych proporcjach.
www.davidderksen.nl
fot. Antoni Jędrzejewski
TOM DIXON
Oddalony od centrum kompleks budynków nad kanałem: sklep, restauracja, bar, pracownie, wystawa młodych projektantów. Wszystko w Portobello Dock pod czujnym okiem Toma Dixona. Nowe miedziane produkty w sklepie, eksperymentalna kuchnia, kolekcja ubrań dla Adidasa. Restauracja to prawdziwa gratka dla fanów talentu Dixona.
Wharf Building, Portobello Dock www.tomdixon.net
Kolorowe metale
Jak nie miedź to mosiądz. Szlachetny materiał śmiało zestawiony z... gliną. Ekstrawagancja? No tak, ale bez śmiałych eksperymentów nie szlibyśmy do przodu. Lampo-stoliko-konsolka o nazwie Bark projektu Iain Howlett.
www.iainhowlett.com
fot. Antoni Jędrzejewski
KARL LAGERFELD dla Cassiny
A właściwie w hołdzie. Zainspirowany i zafascynowany doskonałymi formami mebli i przedmiotów produkowanych przez Cassinę stworzył autorską sesję. Podkreślił klasyczne i ponadczasowe linie mebli. Wynurzające się z czerni, tworzące abstrakcyjne obrazy. Wystawa wysmakowanej fotografii oczami mistrza.
www.cassina.com
Zapach drewna
Podczas London Design Festival pachniały nim wszystkie wystawy. Meble inspirowane latami 60. o charakterystycznej streamline, czyli liniii obłej, morficznej. Wiele krzeseł i stołów o zwężanych do dołu nóżkach, oparciach krzeseł miękko okalających plecy. Drewno klejone z kawałków masywu, pieczołowicie gładzone...
www.darestudio.co.uk
fot. Antoni Jędrzejewski
SKANDYNAWSKIE KLIMATY
Piękne ekspozycje duńskiej firmy Space Copenhagen, zrobione z dużym wyczuciem estetyki. Studio działające na pograniczu architektury wnętrz, projektowania mebli, wzornictwa. Czerpiące inspirację z rzemiosła skandynawskiego, zaprasza do współpracy zewnętrznych designerów. Catch Chair, krzesła pokazywane w aranżacjach, to efekt pracy z hiszpańską gwiazdą Jaime Hayonem.
www.andtradition.com
Mistyfikacja
Tapety Deborah Bowness jak zawsze zaskakują. Tworzą iluzję przestrzeni, ubierają wnętrze w realne przedmioty, ale na wydruku w skali 1:1. Słynna fotografia regału z książkami, babcina lampa z frędzlami, walizki, imbryki, kafle. Jak sugeruje projektantka, tapety nie naklejamy na ścianę. Możemy po prostu luźno zwiesić jak bryt tkaniny, tworząc scenograficzne wnętrze.
www.deborahbowness.com
fot. Antoni Jędrzejewski
CAMDEN TOWN
Współpraca transportu londyńskiego z Camden Town Brewery dała efekt we wspólnej instalacji na terenie wystawy Designjunction. Powstał mikrobrowar ? bar zaprojektowany przez Michaela Sodeau, z płytkami firmy Fired Earth. Tapicerka mebli to tkaniny Kirkby Design, a światło od Nud Collection. Wszystkie produkty ewidentnie inspirowane tym, co często zobaczymy w metrze londyńskim .
Przyjęcie u Ligne Roset
Szacowna firma współpracuje z młodymi projektantami. Ekspozycja jak przystało na Londyn zaskakuje. Zachwyciła nas abstrakcyjna, teatralna kompozycja ? martwa natura ze sztucznymi owocami i wypchanymi ptakami śmiało umieszczona na minimalistycznym, szklanym blacie stołu.
www.ligne-roset.com
fot. Antoni Jędrzejewski
MINEHEART
To duet stworzony przez miks angielsko-włoskich fanów designu. Dowcip i granie klasykami w niekonwencjonalnych, teatralnych kompozycjach zaskakuje śmiałością zestawień. Lubimy ich za poczucie humoru i lekkość w podejmowaniu decyzji. Do pobrania w całości jako koncept lub uzupełnienie w pojedynczych dekoracyjnych obiektach.
www.mineheart.com
MOOOI
Znana i lubiana firma Moooi mieszka w Londynie w pięknej białej klasycystycznej willi. Na potrzeby Design Week pokoje zostały przekształcone w zachwycające salony wyposażone i w klasyki, i w najnowsze kreacje. Przeskalowane jednobarwne postacie zasiadają w teatralnych pozach, uzupełniając kompozycję. Uczta dla zmysłów.
www.moooi.com
fot. Antoni Jędrzejewski
3D PRINTING
W hali Tent London powstał dom 3D Home Factory. Ultranowoczesna technologia trójwymiarowego druku pokazująca potencjalne możliwości w kreowaniu wnętrz czy designu. 100% Design współpracowało z Talenthouse i wyłoniło szczęśliwców, których prace można było oglądać na wystawie. Atrakcją ekspozycji była możliwość wydrukowania siebie, czyli stworzenia trójwymiarowej figurki własnej osoby.
www.imakr.com
Bankiet u Trici
Instalacja projektantki i rzeźbiarki Kathy Dalwood. Bankiet Tajnego Stowarzyszenia to na pierwszy rzut oka luksusowe barokowe przyjęcie. W bliższym kontakcie okazuje się, że to tandetne plastikowe owoce, sztućce, sztuczne kwiaty, pudełka po papierosach, jednorazowe kubeczki. Jednak biel gipsu dodaje im wyrafinowanego oddechu. Białe rzeźby przysiadły na czarnym welurze w showroomie Designers Guild podczas trwania targów designu w Londynie.
www.kathydalwood.com
fot. Antoni Jędrzejewski
Żywica u Established & Sons
Firmę podziwiamy za nowatorskie rozwiązania i autorskie koncepty. Współpracując z gwiazdami designu, zapewniają sobie miejsce w czołówce. W tym roku eksperymenty z kolorową żywicą na minimalistycznych płaszczyznach surowego drewna doprowadziły do powstania koncepcji serii mebli autorstwa architekta Jo Nagasaka.
www.establishedandsons.com
fot. Antoni Jędrzejewski
W królestwie wzorów i kolorów
Designers Guild zawsze warto odwiedzić. To kolorowy showroom projektantki tkanin, tapet i całej koncepcji kolorystycznej domu, który urzeka bogactwem i inspiruje do kreacji. W tym sezonie mnóstwo turkusów, błękitów i zieleni. Zestawione z przetartymi dechami mebli czy boazerii.
www.designersguild.com
- Więcej o:
Strefa smaku: Meat Love
Wzory: Afryka dzika!
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie