Wystrój wnętrz: artystyczne fotografie
Coraz częściej docenianym dziś elementem wystroju wnętrz jest fotografia. Dobrze wybrana, oprawiona i oświetlona sprawi, że każde pomieszczenie stanie się wyjątkowe.
Jak uniknąć kupna podróbki
Na ścianach mieszkań możemy spotkać dwa rodzaje fotografii. Pierwszy to zdjęcia pamiątkowe, mające głównie wartość sentymentalną. Drugi - oryginalne dzieła sztuki, na które ich nabywcy wydają niemałe sumy. I tu uwaga: aby uniknąć kupna podróbki, należy pamiętać, że każda wystawiona na sprzedaż fotografia artystyczna powinna mieć certyfikat, zawierający nazwisko autora, datę wykonania zdjęcia, nazwę laboratorium oraz rozmiar wydruku. Istotny jest również numer odbitki lub wydruku. Obecność w certyfikacie wszystkich wymienionych elementów daje gwarancję, że fotografia warta jest ceny, bo potwierdzona została jej oryginalność i wartość artystyczna.
Fot. Maciej Dakowicz
Na przykład Bodrunova...
Przykładem fotografii, które stanowią dzieła sztuki, są np. prace rosyjskiej artystki Kateriny Bodrunovej. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele osiągnięć w dziedzinie fotografii - m.in. jest finalistką 29. Annual Spring Photography Contest, organizowanego przez Photographer's Forum Magazine oraz zdobywczynią złotego medalu w konkursie "Prix de la Photographie, Paris" (Px3). Prace Kateriny Bodrunovej wystawiane są w galeriach sztuki na całym świecie. Fotografie artystki bywają prowokacyjne i z pewnością trudno przejść obok nich obojętnie. Często kluczową postacią fotografii jest marionetka umieszczana w zabawnych lub niepokojących kontekstach. Innym razem artystkę interesuje ludzkie ciało, a w szczególności pokonywanie jego ograniczeń: przekraczanie praw fizyki i kreacja za pomocą fotografii nowych możliwości. W jeszcze innych pracach znajdziemy ludzi-psy i ludzi wilki, które pokazują relatywność słowa "dziki". W świecie, w którym człowiek zdominował już niemal każdy zakątek, jedynym dzikim miejscem może okazać się jego własny umysł. Jeszcze jednym bardzo ważnym aspektem w pracach Kateriny jest fakt, że w żadnym stopniu nie są one retuszowane, co sprawia, że stają się jeszcze bardziej wyjątkowe, a zarazem wartościowe.
Fot. Katerina Bodrunova
Na przykład Makabresku...
Przykładem oryginalnej artystycznej fotografii są też prace polskiej artystki Laury Makabresku. Zdjęcia wykonywane są starymi aparatami analogowymi, zarówno mało- jak i średnioformatowymi. Autorka stara się uchwycić to, co kryje w sobie ciemność oraz wszelkie jej przejawy: cienie, załamania światła, widma. Laura Makabersku tworzy zdjęcia o surrealistycznej estetyce kreując metafory wizualne dotyczące śmierci i erotyki. Sama autorka podkreśla baśniowy, ale jednocześnie mroczny charakter prac pisząc: "Moje fotografie są jak ujęcia z pięknej ale okrutnej baśni. Ich narracja nie jest prosta." Mimo mrocznej atmosfery zdjęć, nie sposób oprzeć się ich magii i niezwykłości. Prace Laury cieszą się uznaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zobaczyć je można w polskich i zagranicznych pismach fotograficznych, takich jak: "Atomica Mag", "Impracabeza Magazine" czy "KMAG".
Fot. Laura Makabresku
Na przykład Dakowicz...
Kolejny świetny przykład artysty tworzącego niesamowite fotografie stanowi Maciej Dakowicz. Stylem fotografii znacznie różni się od wspomnianych autorek. Dakowicz jest podróżnikiem, artystą tzw. street photography (fotografii ulicznej) - fotografuje wszystko to, co zaobserwuje podczas swoich podroży. Jest jednym z założycieli Galerii III Piętro w Cardiff oraz członkiem agencji fotograficznej Wideangle. Brał udział w różnych projektach fotograficznych w Polsce i za granicą. Zdjęcia Macieja były szeroko publikowane i wystawiane na całym świecie, pokazywano je na festiwalach fotograficznych (w tym Visa Pour l'image - międzynarodowym festiwalu fotografii prasowej w Perpignan, Francja) Co więcej, jest laureatem licznych nagród. Jego zdjęcia pokazują prawdziwych ludzi i ich historie, poruszają i zachwycają odbiorców. Z pewnością idealnie nadają się do wnętrz miłośników podróżowania.
Fot. Maciej Dakowicz
Ramka jest dodatkiem, nie na odwrót
Zarówno drogie dzieła sztuki, jak i własne, autorskie zdjęcia pamiątkowe muszą - aby dobrze się komponowały i prezentowały - być odpowiednio obramowane oraz oświetlone. Bardzo istotne jest to, aby oprawić fotografię w bezkwasowe passe-partout i tzw. "plecy oprawy". Kwas. który zawarty jest w zwykłym papierze, w krótkim czasie zostawić może na zdjęciu ślady przebarwień. Należy pamiętać również o odpowiedniej kolorystyce passe-partout, która podkreśli wszystkie walory zdjęcia. W przypadku wyboru obramowania ważne jest to, aby zachować umiar. Pamiętać należy, że ramka jest dodatkiem do zdjęcia, a nie na odwrót. Do zdjęć, na których dużo się dzieje, nie powinnyśmy wybierać więc bogato zdobionych ramek. Jednokolorowe, proste obramowania są idealne do dynamicznych i wielokolorowych fotografii.
Fot. Laura Makabresku
Wystarczy pomysł i aranżacja
Niezależnie od tego, jakie fotografie wybierzemy do wystroju wnętrza, zagwarantują nam one wrażenia estetyczne, które wypełnią całe pomieszczenie. Fotografie mają moc - zapierają dech w piersiach, motywują do działania, zachęcają do refleksji, wzruszają. Jednocześnie - są w zasięgu ręki każdego człowieka. Wystarczy tylko pomysł i staranna aranżacja?
Fot. Katerina Bodrunova
YouArtMe to projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Innowacyjna gospodarka.
- Więcej o: