Nowe wzornictwo: nasze odkrycia
Latające roboty, ubrania od Toma Dixona, no i pierwsze w historii nagrody Projektant Roku wyróżnienie dla kobiety. To nasze odkrycia w świecie wzornictwa.
ELECTROLUX Design Lab
To organizowany od 11 lat konkurs przeznaczony dla najmłodszych projektantów i studentów wydziałów wzornictwa. Nie ograniczają ich kontrakty ani budżety, dlatego mogą dać upust nieskrępowanym wodzom fantazji. W tym roku w finale znalazły się tak niezwykłe pomysły jak: latające miniroboty oczyszczające powietrze, czy drukarka 3D, dzięki której można stworzyć zdrowy posiłek. I chociaż prac nie da się jeszcze zrealizować, firma Electrolux, która jest organizatorem konkursu, bacznie je analizuje. W końcu jeszcze dziesięć lat temu lodówka i pralka, którą można sterować za pomocą telefonu, wydawały się czystą fantazją. Dziś to codzienność.
więcej na www.electroluxdesignlab.cow
I MIEJSCE (na zdjęciu powyżej)
Projekt Mab, urządzenie do oczyszczania powietrza. Jego autorem jest Adrian Perez Zapata z Kolumbii.
fot. mat. prasowe
II MIEJSCE
Atomium, drukarka 3D do produkowania (sic!) zdrowej żywności. Projekt: Luiza Silva, Brazylia.
fot. materiały prasowe
III MIEJSCE
Breathing Wall, ściana filtrująca powietrze. Koncepcja: Jeabyun Yeon z Korei Południowej
TOM DIXON
Ogłosił ?Jestem projektantem mody?, gdy dla firmy Adidas stworzył swoją pierwszą kolekcję ubrań. Na pomysł jej powstania wpadł podczas ubiegłorocznych Targów w Mediolanie. ?Targi to tydzień wytężonej pracy i szalonej zabawy w jednym. W dodatku pogoda w kwietniu bywa kapryśna. Okazało się, że brakuje mi ubrań, które nadawałyby się na tę okazję. Postanowiłem więc je zaprojektować?. Ten pomysł spodobał się szefom firmy Adidas. Efektem współpracy Dixona z tą marką są m.in. T-shirty, buty oraz kurtki, które można przekształcić w... śpiwory.
fot. mat. prasowe
KOLEKCJA TOMA DIXONA DLA FIRMY ADIDAS
Przeznaczona jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, gdyż projektant przyznaje, że uwielbia ubrania w stylu unisex.
więcej na www.tomdixon.net
Projektant Roku
Została nim Joanna Leciejewska. Wyróżnienie przyznawane od dwudziestu lat przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego po raz pierwszy trafiło w ręce kobiety. Joanna Leciejewska (ur. 1976) jest absolwentką Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uchodzi za bardzo wszechstronną designerkę. Ma na swoim koncie projekty opakowań, oświetlenia, mebli, naczyń. Ostatnio zaprojektowała również profesjonalną lornetkę. Jury w swoim uzasadnieniu podkreśliło, że Leciejewska nagrodę otrzymuje za ?połączenie profesjonalizmu z kobiecą wrażliwością, za projektowanie odważne, świadome, ale otwarte na użytkownika?.
więcej na www.iwp.com.pl
fot. mat. prasowe
TEA TEA ? zestaw naczyń do herbaty. Ich kształt oscyluje między europejską współczesnością, a tradycją wschodnich czarek. Jedyną ozdobą naczyń są charakterystyczne uchwyty.
fot. mat. prasowe
EXCENTRIC to luksusowe urządzenia audio. Łączą najwyższej jakości dźwięk z wysmakowaną formą.
fot. mat. prasowe
4 YOU ? kolekcja dla Meble Vox. Pozwala łączyć funkcje sypialni, pokoju dziennego i jadalni. Współautor ? Piotr Kuchciński.
- Więcej o:
- meble
- wyposażenie wnętrz
Projektanci: Anna i Marek Lorens
Design: fotele z wysokim oparciem
Marcel Wanders: lampy Bell
Modne szafki kuchenne. Jakie meble kuchenne warto wybrać?
Komody do sypialni - pomysły na aranżacje
Wybieramy witryny nowoczesne do salonu
Meble do przedpokoju - jakie wybrać ze sklepu? Produkty do przedpokoju
Sofy do salonu: modułowe, narożne, rozkładane