Trendy w aranżacji: modny styl marynistyczny
Aranżacja wnętrza może w dosłowny sposób nawiązywać do kajuty starego żaglowca lub związek z bezkresem mórz i oceanów zaakcentować tylko drobiazgiem.
Kącik miłośnika morza
Styl marynistyczny, jak żaden inny, jest modny od wieków. Co sprawia, że ciągle jest na fali? Powodów jest co najmniej kilka.
Dobrze się kojarzy
Przypomina o wakacyjnej, beztroskiej labie. Taplaniu się w wodzie i budowaniu zamków na piasku w dzieciństwie, zabawach w piratów. Kojarzy się z dalekimi, egzotycznymi podróżami - marzą o nich nawet osoby, które nie miały okazji poznania świata. Przywołuje pod powieki obraz lazurowego morza z jego lekką bryzą - podczas upałów rzecz bezcenna.
Preferuje naturalne materiały
Preferuje naturalne materiały
Czego nie może we wnętrzu zabraknąć? Drewna, kojarzonego z kadłubami i pokładami statków. Bawełny, najlepiej grubej, o wyrazistym splocie - takiej jak na żaglach (tych starych, a nie nowoczesnych, dakronowych). Mosiądzu, z jakiego onegdaj wykonywano przyrządy nawigacyjne. To oczywiście kwintesencja stylu marynarskiego w wersji luksusowej.
Wersja tańsza
W wersji mniej kosztownej mosiądz można zastąpić zwykłym metalem lub plastikiem, drewno - pobieloną sklejką. I jeśli do wymienionych elementów dodamy trochę przypominającej jeziorne szuwary wikliny, jakąś dekoracyjnie zamotaną bawełnianą linę - będzie super.
Fot. Shmeliova Natalia/Shutterstock.com
Styl marynistyczny lubi granat
Czysta kolorystyka
Przeważają dwa nurty kolorystyczne. Pierwszy to klasyczne połączenie nieba, wody i obłoków czyli niebieskiego, granatu i bieli. Z odrobiną czerwieni rzecz jasna
Antresola jak kapitański mostek
Kapitalny pomysł do pokoju dziecka lub nastolatka - w podwieszonej antresoli w kształcie kadłuba statku można się schować przed każdym rodzinnym sztormem.
Dekoracje na ścianę
Jeżeli nie mamy dość wysokiego mieszkania, pozwalającego na zbudowanie antresoli, morski charakter pokoju możemy podkreślić granatowymi poduszkami i dekoracją ściany z sieci, pływaków, kół ratunkowych i lin.
Fot. HamsterMan/Shutterstock.com
Rozbielone morskie barwy
Drugi nurt nie jest już taki kolorystycznie wyrazisty. Znajdziemy w nim przede wszystkim wszystkie odcienie drewna - i tego szlachetnego, egzotycznego, którego używano do wykończenia żaglowców, i tego, które poddane zostało działaniu wody morskiej. Te barwy są zszarzałe lub odwrotnie - wybielone. I takie pięknie nieokreślone. Na białym tle, z domieszką błękitu, prezentują się wspaniale.
W morskim zestawieniu świetnie będą wyglądały wszelkie muszle, suszone rozgwiazdy, kamienie.
Paski w roli głównej
Niewyszukane desenie
Marynarski styl to przede wszystkim dwukolorowe paski - biało-niebieskie lub granatowe. Na tekstyliach, ścianach, nawet meblach. Do pasków pasują wzory w kotwice i wszelkie inne marynarskie akcesoria (koła sterowe, busole, morskie fale).
Fot. Home&You
Marynistyczne akcenty:
1. torba w granatowo-białe paski z motywem kotwicy, cena 79 zł; 2-3. porcelanowe kubki z motywem kotwicy lub latarni morskiej cena 45 zł.
- Więcej o:
Zrób to sam: wianek z wakacyjnych wspomnień
Styl szwedzki: północny design
Marynistyczny - wiatr w żaglach
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka