Mieszkania kolekcjonerów - porządek rzeczy
Kolekcjonować można niemal wszystko - od znaczków, przez książki i płyty, po antyki i instrumenty muzyczne. Zobacz jak z organizacją zbiorów poradzili sobie kolekcjonerzy i zainspiruj się.
Żelazna konsekwencja
Żelazko to jeden tych przedmiotów codziennego użytku, który na przestrzeni lat ewoluował najbardziej. Nic dziwnego, że stał się obiektem zainteresowania kolekcjonerów. W tym mieszkaniu dominują modele wyszperane na zagranicznych targach staroci. Zostały wyeksponowane na ścianach obszernego przedpokoju. Imponująca kolekcja został ustawiona na równomiernie rozmieszczonych drewnianych półkach. Starannie ułożone eksponaty stanowią prawdziwą ozdobę wnętrza.
Fot. Marek Szymański
Sztuka mieszkania ze sztuką
Obrazy wnoszą do wnętrz wyrafinowanie i artystyczny sznyt. W mieszkaniach prawdziwych miłośników malarstwa płótna wypełniają każdy skrawek ścian, a niekiedy przenoszą się na regały i inne dostępne powierzchnie. Najcenniejsze okazy w kolekcji często bywają eksponowane na sztalugach. Malarz Andrzej Fogtt płótnami własnego autorstwa wypełnił całe swoje mieszkanie. Obrazy rozwiesił niesymetrycznie, co tworzy pełną życia aranżację. W takich wnętrzach inne dekoracje są już całkowicie zbędne
Marzenie bibliofila
Niekończące się rzędy półek uginające się pod ciężarem książek, to marzenie każdego bibliofila. Starannie ułożone i wyeksponowane woluminy stanowią skarb mieszkania. Żeby zapewnić odpowiednią przestrzeń dla sowich zbiorów, kolekcjonerzy często decydują się na regał z płyt gipsowo-kartonowych zajmujący całą powierzchnię ściany. Front można dodatkowo ozdobić listwami i pomalować na wybrany kolor.
Fot. Monika Lewandowska
Muzyczne ściany
Instrumenty muzyczne to wymagające eksponaty, nie dość, że zajmują sporo miejsca, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, to jeszcze ich uszkodzenie może być brzemienne w skutkach. Kolekcjonerzy gitar mogą z powodzeniem przechowywać swoje okazy zawieszone na ścianach. Idealne będą do tego drewniane stojaki, które z powodzeniem można wykonać samemu, lub odpowiednio wyprofilowane haki.
Fot. Sylwester Rejmer
Skarby z kredensu
Filiżanki, dzbanki, cukiernice, patery, talerze, porcelana i kryształy w tym mieszkaniu zostały ustawione na zabytkowych kredensach. Piękne okazy przywiezione głównie z Anglii sąsiadują z kolekcją obrazów. Nie ma wątpliwości, że jest to miejsce prawdziwych kolekcjonerów.
Fot. Sylwester Rejmer
W świecie dźwięków
Zbiory muzyki, pomimo niewielkich rozmiarów płyt, mogą zajmować sporo miejsca, o czym przekonali się właściciele mieszkania widocznego na zdjęciu. W uporządkowaniu kolekcji pomagają regały o dostosowanym do wielkości krążków rozstawie półek. Powiększające się zbiory zaczęły jednak wypływać na podłogę, co mimo wszystko nie przeszkadza właścicielowi, który bezbłędnie potrafi zlokalizować każdy krążek.
Pamiątki z podróży
Efektowny sposób na wyeksponowanie pamiątek z podróży znaleźli właściciele tego mieszkania. W sypialni na dwóch ścianach powstała nietypowa konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych, w której niesymetrycznie rozmieszczono podświetlane wnęki różnej wielkości. Konstrukcja została wyłożona panelami imitującymi drewno egzotyczne w głębokim brązowym odcieniu. W ten sposób powstała mini galeria, w której każdy eksponat zajmuje poczesne miejsce.
Fot. Aleksander Rutkowski
Zbiory na ścianie
Niektóre z przedmiotów, które trafiają do naszych zbiorów, nie są łatwe do wyeksponowania. Do tych stanowiących największe wyzwanie należą broń i ubrania. W tym mieszkaniu starannie je zaaranżowano na ścianach. Chińskie kimono oprawiono jak obraz, dzięki temu nie tylko jest dobrze widoczne, ale także odpowiednio chronione przed czynnikami zewnętrznymi.
Skarby z morskich głębin
Kruche i delikatne muszelki, rozgwiazdy i inne skarby z morskich głębin należy starannie przechowywać. W tym mieszkaniu każde znalezisko wyeksponowano w osobnych przegródkach kubicznych półek. Do prezentacji morskich zbiorów wykorzystano także stolik ze specjalnymi przegródkami pod szklanym blatem.
Fot. Pottery Barn
Dobrze policzone
W tym mieszkaniu każdy przedmiot ma znaczenie i musi być odpowiednio wyeksponowany. Zabytkowe liczydła powieszono na ścianie w otoczeniu obrazków i rzeźb. Tak pokazane tworzą oryginalną i przykuwającą oko kompozycję. Cenne przedmioty w podobny sposób rozmieszczono we wszystkich wnętrzach, w tym w kuchni, gdzie na angielskich półkach wyeksponowano porcelanowe talerze.
Fot. Marcin Urban
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
- wystrój wnętrz
Pomysły na dekoracje podpatrzone w restauracjach
Kuchnia: stylowe gotowanie
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz