Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak podłączyć żyrandol? Czyli podłączanie żyrandola na własną rękę

Tekst: Justyna Burdow-Gołoś, Krzysztof Radzanowski Zdjęcia: Łukasz Zandecki

Podłączenie żyrandola nie jest trudne. Trzeba tylko zachować ostrożność. Poniżej podajemy kolejność - jak podłączyć żyrandol prawidłowo krok po kroku.

Jak podłączyć żyrandol?
Jak podłączyć żyrandol?
Fot. Shutterstock/Romanenkova Daria

Podłączenie żyrandola na własną rękę - o czym warto pamiętać?

Jak podłączyć żyrandol, czyli od czego zacząć? Podczas okablowania żyrandola, ważne jest, aby przyjrzeć się schematowi instalacji elektrycznej w mieszkaniu by jej nie uszkodzić. Jeśli nie mamy dostępu do planu to warto kupić urządzenie wykrywające metal i poszukać gdzie w suficie biegną kable w instalacji elektrycznej. Jeśli tylko kable z sufitu zwisają to należy dokupić kostkę, która pomoże nam bezpiecznie nam zainstalować żyrandol.

Montaż lampy sufitowej? Przed zawieszeniem żyrandola należy dokładnie obejrzeć klosz lampy i dokładnie przeanalizować sposób jego zawieszenia. Najczęściej można spotkać żyrandole wieszane na hakach w suficie. Należy dobrać wcześniej kołki odpowiedniej grubości dopasowane do haków. Do wywiercenia otworów na kołki potrzebna nam będzie wiertarka udarowa oraz wiertła do betonu o grubości kołków rozporowych.

Podłączenie lampy sufitowej: Podczas pracy przyda się również ostry nożyk którym usuniemy izolację z kabli zanim podłączymy je do kostki. Potrzebny nam będzie stabilna drabina i śrubokręt i taśma izolacyjna.

Przewody fazowe - co warto o nich wiedzieć?

W instalacjach elektrycznych napięcia przemiennego przewody dzielimy na 3 rodzaje i różne kolory kabli:

przewód fazowy – oznaczenie L (jeśli jest więcej faz to L1, L2, L3).
przewód neutralny – oznaczenie N
przewód ochronny – oznaczenie PE

Poza oznaczeniami moją one też różny kolor izolacji. Przewód fazowy L najczęściej jest koloru brązowego lub czarnego. Zdarza się jednak, że kabel może mieć kolor czerwony, szary lub biały. Zależy to od ilości żył w kablu i producenta. Przewody fazowe podłączone są bezpośrednio z transformatorem co oznacza, że ich napięcie wynosi 230V.

Podłączenie lampy sufitowej do listwy sufitowej

Kolejnym krokiem jest przymocowanie lamp do listwy sufitowej. Na przewodach wystających z listwy sufitowej możesz umieścić samozaciskowe zaciski. Jeśli wszystko jest prawidłowo podłączone, lampy powinny świecić. Po ich zabezpieczeniu, przykręć je do belki. W przypadku żyrandola pięcioramiennego, możesz przymocować do niego dwa przełączniki, co pozwoli Ci łatwo zmienić źródło zasilania. Następnie pozostałe dwa włączniki możesz połączyć z włącznikiem zasilającym.

Jak zamontować żyrandol?

  1. Skracamy kable fazowe, aby nie wystawały spod rozety żyrandola, i zdejmujemy izolację z ich końców przewodu ochronnego.
  2. Przykręcamy kostkę elektryczną do odizolowanych kabli. Używamy do tego śrubokręta z funkcją czujnika napięcia.
  3. Wykrywaczem przewodów elektrycznych sprawdzamy układ kabli pod tynkiem, by wiercąc otwór na hak, nie uszkodzić instalację elektryczną.
  4. Wiercimy otwór na kołek rozporowy i hak, na którym zawiesimy żyrandol. Im cięższy, tym większy powinien być hak.
  5. Łączymy w kostce elektrycznej kable żyrandola i instalacji. Chowamy je pod rozetą żyrandola i dociskamy ją do sufitu.
  6. Podłączamy przewody fazowe w puszce kontaktu: zasilający w miejsce oznaczone literą L, a pozostałe w osobne otwory w kostce.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Przed zabraniem się do pracy pamiętaj wyłącz zasilanie, gdyż bez tego kroku podłączenie żyrandola może skończyć się porażeniem prądem.

By uniknąć problemów warto również mieć specjalny czujnik napięcia, który ma izolowaną rączkę i możemy nim sprawdzić czy na pewno w przewodach na pewno nie płynie prąd.

Kable fazowe w kostce instalacyjnej zabezpieczamy taśmą izolacyjną.

Taką pracę warto wykonywać w towarzystwie doświadczonej osoby.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak podłączyć żyrandol? Czyli podłączanie żyrandola na własną rękę