Szambo - co mówią przepisy

Małgorzata Krośnicka

Właściciele nieruchomości mają obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Jeśli takiej sieci nie ma, konieczne jest zbudowanie bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe lub w przydomowej oczyszczalni ścieków.

20555669 https bi
fot. shutterstock/photosthai

Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. Właściciel sąsiadującej ze mną posesji odprowadza ścieki do wykopanej w ziemi studzienki, która znajduje się na wprost mojego okna. Z szamba często śmierdzi, bo sąsiad oszczędza na wywożeniu nieczystości. Jaka jest dopuszczalna odległość szamba od granicy działki? Jola Z., Maków

Właściciele nieruchomości mają obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Jeśli takiej sieci nie ma, konieczne jest zbudowanie bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe lub w przydomowej oczyszczalni ścieków. Szamba powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne, szczelne przykrycie z zamykanym otworem do usuwania nieczystości i odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

W zabudowie jednorodzinnej odległość takich pokryw i wylotów wentylacji powinny wynosić co najmniej:

- 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń,

- 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego.

Szamba mogą być budowane w odległości mniejszej niż 2 m od granicy działki, ale tylko wtedy, gdy sąsiadują z podobnymi urządzeniami na sąsiedniej nieruchomości, pod warunkiem zachowania odległości 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych domu.

Sporną kwestią między sąsiadami jest również zbyt rzadkie wybieranie zawartości szamba i związany z tym przykry zapach.

W wielu miejscowościach istnieje jednak obowiązek zamawiania wozu asenizacyjnego co najmniej co 3 lub 6 miesięcy. Można więc udać się do wydziału gospodarki komunalnej i tam zgłosić "śmierdzącą" sprawę.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Skomentuj:

Szambo - co mówią przepisy