Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odkurzacz centralny - jak kupić?

opracowanie Beata Zielińska

Chociaż odkurzacz centralny można zamówić w internecie, korzystając z aktualnych promocji na gotowe zestawy, lepiej kupić go u przedstawiciela producenta lub autoryzowanego dystrybutora. Fachowcy po obejrzeniu planów domu dobiorą właściwe urządzenie oraz zaproponują odpowiedni układ przewodów i gniazd ssących.

22937633 https bi
Fot. Beam Polska

Rodzaje systemów i jednostek centralnych:

Do wyboru jest system standardowy lub chowany w ścianie. Różnią się one tym, że w pierwszym rozwiązaniu zwykle mamy jeden wąż (dla wygody w domach piętrowych często są dwa – po jednym na każdej kondygnacji), który podłącza się do gniazd ssących, umieszczonych w różnych pomieszczeniach. Po zakończeniu sprzątania należy go zwinąć i odłożyć w zaplanowanym wcześniej miejscu – najczęściej wisi na specjalnym wieszaku. Natomiast w drugiej opcji mamy kilka węży (zależy to od wielkości domu), które do czasu rozpoczęcia sprzątania ukryte są w poszczególnych nitkach rurociągu. Aby zacząć odkurzanie, należy wyciągnąć z gniazda fragment węża o potrzebnej długości i za pomocą dźwigni zablokować jego położenie, tak aby w czasie pracy się nie cofał. Po skończonej pracy wąż chowa się do rurociągu.
Niezależnie od tego, który system wybierzemy, możemy zastosować te same jednostki centralne. Różnią się one między sobą konstrukcją silnika i metodą filtracji. Odkurzacze kompaktowe mają wszystkie elementy umieszczone w jednej obudowie. Jako filtr podstawowy stosuje się w nich separator cykloniczny (zanieczyszczenia rozdzielane są przez wir powietrza). Natomiast do separacji wtórnej wykorzystuje się filtr elektrostatyczny, poliestrowy lub worek odwrócony. Filtry te wymagają co jakiś czas ręcznego czyszczenia. W jednostkach typu split, silnik i separator zanieczyszczeń są zamontowane w osobnych obudowach. Dzięki temu uzyskano więcej miejsca na wstępny filtr cykloniczny. Urządzenia te mają również dodatkowy filtr do włosów.

Czym się kierować podczas wyboru jednostki centralnej ?

Agata Dziedzic, Santech:
Pierwszym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia, jest moc silnika, który odpowiada za siłę ssania w czasie pracy. Dobór zbyt słabej jednostki skutkuje nie tylko małą wydajnością, ale również ryzykiem zapchania instalacji, gdyż zasysane powietrze może nie osiągnąć wystarczającej prędkości porywania kurzu. To, gdzie umieścimy jednostkę centralną wraz z wyrzutnią powietrza, ma także wypływ na dobór urządzenia o określonej konstrukcji. Jeśli planujemy zamontować wyrzutnię w niewidocznym miejscu na elewacji, wówczas można kupić odkurzacz wyposażony tylko w filtr cykloniczny lub model typu split. Oba te urządzenia nie wymagają obsługi poza wyrzuceniem zebranych zanieczyszczeń. Jeśli natomiast przewidujemy montaż wyrzutni powietrza na ścianie frontowej, wtedy polecany jest odkurzacz z dokładną metodą filtracji. Może to być model z filtrem kartrydżowym z poliestru klasy M lub z filtrem w postaci worka odwróconego. Na rynku dostępne są również odkurzacze wykorzystujące worki papierowe jednorazowego użytku, ale wiąże się to z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów na ich zakup. Są również sytuacje, gdy z różnych względów nie można wyprowadzić wydmuchiwanego z odkurzacza powietrza na zewnątrz – wtedy należy zastosować jednostkę z filtrem HEPA.
Urządzenia renomowanych producentów mają żywotność przewidywaną na około 15-20 lat. Wybór powinien więc uwzględniać nie tylko bieżące wymagania, ale również te, które mogą się pojawić w przyszłości. Przykładowo, jeśli nosimy się z zamiarem rozbudowy domu, wówczas można zastanowić się nad kupnem od razu większego modelu. Jeśli planujemy mieć w domu zwierzęta, wtedy warto kupić model split z dodatkowym filtrem do włosów.
Producenci udzielają różnej gwarancji na odkurzacze, dlatego powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Często bywa ona obwarowana trudnymi do spełnienia warunkami, na przykład wyłączeniem elementów, które ulegają awarii z powodu ich naturalnego zużycia. Gwarancja uznanej firmy na okres od 5 do 10 lat, za którą nie kryją się opłaty dodatkowe, jest najlepszą rekomendacją.

W jakie akcesoria wyposażyć jednostkę i instalację?

Monika Horodecka, Beam Polska
Decydując się na zakup odkurzacza centralnego, stawiamy na wygodę oraz łatwą obsługę. Każdym odkurzaczem, niezależnie od rodzaju, marki itp., chcemy po prostu komfortowo sprzątać i dbać o czystość w naszym domu. Inwestorzy najczęściej wybierają „pakiety”, czyli jednostkę centralną w komplecie z podstawowymi akcesoriami do sprzątania. W takim zestawie znajduje się wąż ssący, rurka (najczęściej teleskopowa, umożliwiająca przystosowanie węża do wzrostu użytkownika), szczotka uniwersalna do odkurzania zarówno dywanów, jak i podłóg twardych, a także kilka małych ssawek do precyzyjnego odkurzania tapicerki, pod meblami itp.
Warto jednak pamiętać, że pod pojęciem systemu centralnego odkurzania kryje się dużo więcej możliwości. Niektórych rozwiązań nie możemy pominąć już na etapie planowania rozmieszczenia instalacji ssącej, gdyż wymagają one specjalnego przygotowania oraz odpowiedniej lokalizacji. Jednym z takich narzędzi jest szufelka automatyczna, czyli dodatkowe gniazdo ssące – wyglądem przypominające szufelkę – montowane np. w cokole szafki kuchennej. Wystarczy podmieść w jej pobliże okruchy i piasek oraz nacisnąć przycisk, a system uruchomi się i zanieczyszczenia zostaną wchłonięte. Chętnie montowany jest też wąż rozciągany, wyglądem przypominający hotelową suszarkę do włosów. Służy do szybkiego sprzątania w miejscach łatwo brudzących się, takich jak: wiatrołap (piasek, grudki ziemi) czy łazienka (włosy). Ponadto producenci oferują szereg akcesoriów o specjalnym przeznaczeniu, służących do sprzątania konkretnych powierzchni. Jeśli w domu ułożone są panele lub deski, warto kupić szczotkę przeznaczoną tylko do podłóg twardych. Ma ona miękkie włosie oraz kółka ułatwiające prowadzenie i zabezpieczające przed porysowaniem podłogi. Osoby mające psa docenią szczotkę-zgrzebło do wyczesywania sierści oraz turboszczotkę ułatwiającą zbieranie sierści z kanapy. Długa ssawka szczelinowa przeznaczona jest z kolei do sprzątania pod meblami, kanapami oraz we wszystkich trudno dostępnych miejscach. Jeśli zaś chcemy posprzątać wnętrze samochodu, przyda się zestaw akcesoriów, ulokowany w garażu.

Kiedy warto wybrać system ukryty w ścianie ?

Przemysław Maciejewski, CPD
W systemie węża chowanego w ścianie – w przeciwieństwie do tradycyjnej instalacji centralnego odkurzacza – nie trzeba zmagać się z przenoszeniem i magazynowaniem niewygodnego zwoju węża ssącego. Jedynym przenośnym elementem jest lekka rękojeść, zapinana do węża wraz z rurą teleskopową i ssawką. Dzięki temu w każdym momencie można wysunąć z gniazda tylko tyle węża, ile akurat potrzebujemy do usunięcia zanieczyszczeń. Następnie po zakończonym sprzątaniu, dzięki sile ssącej odkurzacza centralnego, wąż zostanie zassany z powrotem do instalacji. W tym systemie jesteśmy w stanie ukryć węże o długości aż do 18 m. Zwróćmy przy tym uwagę na to, że długi wąż, to mniej gniazd ssących w budynku, co przekłada się na oszczędność czasu i wygodę podczas sprzątania.
Koszt instalacji z wężem ukrytym w ścianie w związku z zastosowaniem nowej technologii jest na pierwszy rzut oka wyższy niż systemu tradycyjnego. Niewiele osób wie jednak o tym, że to rozwiązanie przy odpowiedniej optymalizacji kosztów może być podobne cenowo do opcji tradycyjnej. Wszystko zależy od rozmieszczenia gniazd ssących, długości węża, a także takiego rozprowadzenia instalacji, aby zapewnić jak najniższe opory w rurach podczas przepływu powietrza z zassanymi zanieczyszczeniami.
Ponadto w trakcie wyposażania instalacji lepiej zastosować węże bez pokrowców, które również mają mniejsze opory niż węże w otulinie. W efekcie zaoszczędzimy na materiale potrzebnym do wykonania instalacji oraz na wydatkach związanych z zakupem jednostki centralnej – mniejsze opory to odkurzacz o mniejszej mocy, a więc tańszy. Warto też wiedzieć o tym, że na rynku dostępne są specjalne systemy przeznaczone do domów szkieletowych albo murowanych (różnią się sposobem montażu).

Skomentuj:

Odkurzacz centralny - jak kupić?