Co zrobić z tym smogiem?
Bez wątpienia nie możemy się temu biernie przyglądać. Trzeba jak najszybciej wdrożyć działania antysmogowe, w przeciwnym razie czekają nas wielomilionowe kary pieniężne. I utrata zdrowia...
Eksperci alarmują – jakość powietrza w Polsce jest zła, polskie miasta są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych w Europie, smog atakuje już nie tylko największe polskie aglomeracje... Tylko konkretne działania pozwolą nam lepiej żyć oraz uratować środowisko naturalne.
Jak inwestorzy i osoby planujące budowę domu mogą pomóc w walce ze smogiem?
- Nowo powstające budynki powinny zapewniać ludziom zdrowe warunki życia – być dobrze oświetlone (do wnętrza dociera odpowiednia ilość światła dziennego) oraz poprawnie docieplone (właściwa grubość izolacji termicznej), a użyte do ich budowy i wyposażenia materiały i urządzenia miały najwyższą jakość i spełniały wymagane parametry.
- Ważne są również materiały i rozwiązania, które zostaną zastosowane w domu. Pamiętajmy aby wybierać te, które mają najwyższą jakość i pochodzą od renomowanego producenta. Tylko wówczas zyskamy pewność, że nasz dom będzie energooszczędny, będzie panował w nim zdrowy mikroklimat, a dzięki nowoczesnym (przyjazny dla środowiska) instalacjom jego eksploatacja nie będzie obciążała naszego budżetu.
Ta sama zasada obowiązuje właścicieli budynków już istniejących, które pilnie wymagają przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych. W naszym kraju jest ogromna liczba niedostatecznie zaizolowanych domów, które – wyposażone w przestarzałe urządzenia grzewcze – pochłaniają stanowczo za dużo energii do ogrzewania.
Zatem dom efektywny energetycznie, komfortowy, tani w utrzymaniu, a przy tym przyjazny dla środowiska wymaga podjęcia przez inwestora przemyślanych decyzji zarówno na etapie jego budowy, jak i remontu. Ważny jest tu każdy element: solidny fundament, ściany i ich odpowiednia izolacja, bezpieczne okna o oraz drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła, trwały, szczelny i ciepły dach, a także inteligentne instalacje zamontowane w domu i wokół niego.
Jak możemy dodatkowo oszukać smog?
- Pamiętajmy, aby w piecu czy kominku nie palić śmieci.
- Jeśli mamy auto, spróbujmy przynajmniej raz w miesiącu skorzystać z komunikacji miejskiej.
- Gdy poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne normy, unikajmy wychodzenia z domu.
- Monitorujmy jakość powietrza: możemy pobrać bezpłatną aplikację na telefon bądź pozwolić sobie na zakup profesjonalnego urządzenia (to droższa opcja – wydatek ok. 400 zł.)
- Zadbajmy o odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie powietrza w domu.
Więcej o walce ze smogiem przeczytacie w najnowszym numerze magazynu„Ładny Dom”.
- Więcej o:
Budynek wielorodzinny – kompleksowe podejście do projektowania i realizacji
Przegląd techniczny domu. Co obejmuje, kiedy trzeba go przeprowadzać i ile to kosztuje?
Szybki i bezproblemowy remont podłogi w piwnicy
Przyjemnie na poddaszu
Ile worków wylewki na 10m2 jest potrzebne?
Zbrojenie schodów — jak je prawidłowo wykonać? Poradnik krok po kroku
Jak wykańczać narożniki odporne na uszkodzenia w systemach suchej zabudowy?
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?