Co zrobić z tym smogiem?

red.

Bez wątpienia nie możemy się temu biernie przyglądać. Trzeba jak najszybciej wdrożyć działania antysmogowe, w przeciwnym razie czekają nas wielomilionowe kary pieniężne. I utrata zdrowia...

Jak walczyć ze smogiem?
Jak walczyć ze smogiem?
fot. mat. prasowe ładny dom

Eksperci alarmują – jakość powietrza w Polsce jest zła, polskie miasta są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych w Europie, smog atakuje już nie tylko największe polskie aglomeracje... Tylko konkretne działania pozwolą nam lepiej żyć oraz uratować środowisko naturalne.

Jak inwestorzy i osoby planujące budowę domu mogą pomóc w walce ze smogiem?

  1.  Nowo powstające budynki powinny zapewniać ludziom zdrowe warunki życia – być dobrze oświetlone (do wnętrza dociera odpowiednia ilość światła dziennego) oraz poprawnie docieplone (właściwa grubość izolacji termicznej), a użyte do ich budowy i wyposażenia materiały i urządzenia miały najwyższą jakość i spełniały wymagane parametry.
  2.  Ważne są również materiały i rozwiązania, które zostaną zastosowane w domu. Pamiętajmy aby wybierać te, które mają najwyższą jakość i pochodzą od renomowanego producenta. Tylko wówczas zyskamy pewność, że nasz dom będzie energooszczędny, będzie panował w nim zdrowy mikroklimat, a dzięki nowoczesnym (przyjazny dla środowiska) instalacjom jego eksploatacja nie będzie obciążała naszego budżetu.

Ta sama zasada obowiązuje właścicieli budynków już istniejących, które pilnie wymagają przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych. W naszym kraju jest ogromna liczba niedostatecznie zaizolowanych domów, które – wyposażone w przestarzałe urządzenia grzewcze – pochłaniają stanowczo za dużo energii do ogrzewania.

Zatem dom efektywny energetycznie, komfortowy, tani w utrzymaniu, a przy tym przyjazny dla środowiska wymaga podjęcia przez inwestora przemyślanych decyzji zarówno na etapie jego budowy, jak i remontu. Ważny jest tu każdy element: solidny fundament, ściany i ich odpowiednia izolacja, bezpieczne okna o oraz drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła, trwały, szczelny i ciepły dach, a także inteligentne instalacje zamontowane w domu i wokół niego.

Jak możemy dodatkowo oszukać smog?

- Pamiętajmy, aby w piecu czy kominku nie palić śmieci.

- Jeśli mamy auto, spróbujmy przynajmniej raz w miesiącu skorzystać z komunikacji miejskiej.

- Gdy poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne normy, unikajmy wychodzenia z domu.

- Monitorujmy jakość powietrza: możemy pobrać bezpłatną aplikację na telefon bądź pozwolić sobie na zakup profesjonalnego urządzenia (to droższa opcja – wydatek ok. 400 zł.)

- Zadbajmy o odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie powietrza w domu.

W najnowszym numerze Ładnego Domu między innymi o tym, jak można walczyć ze smogiem!
W najnowszym numerze Ładnego Domu między innymi o tym, jak można walczyć ze smogiem!
fot. mat. prasowe Ładny dom

Więcej o walce ze smogiem przeczytacie w najnowszym numerze magazynu„Ładny Dom”.

Skomentuj:

Co zrobić z tym smogiem?