Jakie paramenty wełny mineralnej są ważne?
Wełna mineralna ma nie tylko odpowiednie parametry izolacyjności cieplnej, ale również spełnia funkcję zabezpieczenia ogniowego oraz poprawia akustykę wnętrz.
Współczynnik przewodzenia ciepła. Im współczynnik przewodzenia ciepła lambda materiału jest mniejszy, tym więcej energii można zaoszczędzić przy takich samych grubościach. Producenci podają ten parametr jako wartość deklarowaną współczynnika przewodzenia ciepła. Oznacza to, że praktycznie żaden pomiar tego współczynnika nie będzie wyższy (czyli gorszy) niż deklarowana wartość. Dla wełny mineralnej ta wartość waha się między 0,030 a 0,042 W/(mK).
Rezystancja. Jest to deklarowany opór cieplny Rd. Określa on izolacyjność cieplną wyrobu; zależy od wartości i grubości wyrobu. Im większy opór cieplny, tym więcej ciepła zatrzyma produkt. Wartość oporu cieplnego to odwrotność deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła.
Paroprzepuszczalność. Określa ją współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej , którego wartość dla wełny jest niska. Oznacza to, że pomiędzy włóknami o właściwościach hydrofobowych może swobodnie przenikać para wodna. Zapobiega to zawilgoceniu miejsc, w których zastosowano wełnę mineralną.
Niepalność. Wszystkie produkty wykonane z wełny mineralnej są klasyfikowane jako materiały niepalne (NRO, czyli nie rozprzestrzeniające ognia) klasy A1 lub A2: nie palą się, nie wydzielają dymu, ani nie tworzą płonących kropli. Wełna mineralna jest jednak materiałem nie tylko niepalnym, ale też odpornym na działanie ognia i temperatury przekraczającej ponad 1000°C (w takiej temperaturze się topi). Może przez prawie dwie godziny działać jak zapora przeciwogniowa, umożliwiając gaszenie pożaru i bezpieczną ewakuację ludzi.
Izolacyjność akustyczna. Wełna mineralna – zarówno skalna, jak i szklana – doskonale nadają się do izolacji akustycznej. Na zdolność do tłumienia dźwięków wpływa szereg czynników. Dzięki swojej włóknistej strukturze wełny mineralne mają zastosowanie w rozwiązaniach izolacyjnych od dźwięków uderzeniowych i powietrznych. Niebagatelne znaczenie ma również odpowiedni montaż wybranego rodzaju wełny.
- Więcej o:
Budynek wielorodzinny – kompleksowe podejście do projektowania i realizacji
Przegląd techniczny domu. Co obejmuje, kiedy trzeba go przeprowadzać i ile to kosztuje?
Szybki i bezproblemowy remont podłogi w piwnicy
Przyjemnie na poddaszu
Ile worków wylewki na 10m2 jest potrzebne?
Zbrojenie schodów — jak je prawidłowo wykonać? Poradnik krok po kroku
Jak wykańczać narożniki odporne na uszkodzenia w systemach suchej zabudowy?
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?