Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplanie dachu. Dobór materiału ocieplenia i jego zabezpieczenie

Monika Karda

Aby móc zamieszkać pod dachem stromym, trzeba ocieplić jego połacie - najlepiej takim materiałem, który nie tylko ochroni przed nadmierną utratą ciepła, ale też będzie niepalny i dźwiękochłonny, a także trwale oraz szczelnie wypełni przestrzeń. Dobrze też, żeby był łatwy i szybki w montażu oraz odpowiednio lekki.

ocieplenie dachu
Zimą dach powinien zatrzymywać ciepło, zmniejszając koszty ogrzewania domu, a latem izolować od panujących upałów
Fot. Velux

Wszystkie te warunki spełnia wełna mineralna, która jest tu niekwestionowanym liderem. Nadaje się do tego również pianka poliuretanowa (PUR, PIR), dostępna jako piana układana natryskowo od środka oraz pianka w postaci sztywnych płyt przeznaczonych do układania na krokwiach.

Jaka powinna być grubość ocieplenia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami warstwa izolacji termicznej połaci dachowych powinna mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,20 W/(m2K). Taki współczynnik może zapewnić odpowiednio gruba warstwa ocieplenia o danym parametrze lambda.

Wełna mineralna. Ta o najlepszym współczynniku lambda = 0,030 W/(mK) powinna mieć grubość co najmniej 15 cm, a ta o najwyższym (lambda = 0,045) – 23 cm. To wystarczy, ale warto ocieplać dach lepiej (grubiej) niż wymagają przepisy, zwiększając warstwę wełny do 30-40 cm. Najlepiej układać ją w dwóch warstwach – pomiędzy i pod krokwiami, dzięki czemu osłonięte zostają drewniane belki (o gorszej niż wełna izolacyjności termicznej).

Pianka poliuretanowa. Są dwa jej rodzaje – zamkniętokomórkowa, o współczynniku lambda = 0,021-0,024 W/(mK) i otwartokomórkowa, której lambda wynosi 0,036-0,040 W/(mK). Gdyby do ocieplenia poddasza użyć piany w wersji zamkniętokomórkowej, wykonana z niej izolacja teoretycznie – gdyby nie krokwie, które mogą stać się mostkami termicznymi – mogłaby mieć grubość 12 cm. Dlatego piankę poliuretanową należy – tak jak wełnę mineralną – ułożyć między krokwiami i pod nimi. Pianka ta jest jednak polecana do ocieplania domu od zewnątrz; do ocieplania dachu stosowana jest piana otwartokomórkowa, o nieco gorszych parametrach cieplnych – grubość wykonanej z niej izolacji nie może być więc mniejsza niż 20 cm.

Ocieplenie nakrokwiowe pozwoli zostawić widoczną więźbę

Choć na poddaszu często marzy się nam często widoczna więźba dachowa, lepiej z tego zrezygnować. Powstające wzdłuż przebiegu krokwi mostki termiczne oraz pocienienie warstwy ocieplenia po to, by przynajmniej część przekroju belek pozostała widoczna, mogą naruszyć komfort cieplny we wnętrzach – zimą na poddaszu będzie zbyt chłodno, a latem będzie ono przegrzane. Widoczna więźba takich wad nie zrekompensuje. Alternatywą dla tego tradycyjnego rozwiązania jest ocieplenie układane na krokwiach. Izolacja taka daje możliwość wyeksponowania drewnianej więźby dachowej oraz zwiększenia kubatury pomieszczeń na poddaszu. Ten sposób ocieplenia również dobrze sprawdza się przy remoncie starych dachów.

Podstawowym elementem tego systemu są płyty z twardej zamkniętokomórkowej pianki PIR (poliizocjanurowej – nazwa piankowego materiału termoizolacyjnego należącego do rodziny poliuretanów) o współczynniku przewodzenia ciepła - wynoszącym 0,024 W/(mK). Płyty są obustronnie zabezpieczone folią aluminiową, a od góry także membraną dachową. Krawędzie płyt są wyprofilowane w pióro i wpust, a pokrywające je folie mają dodatkowo zakładki z samoprzylepnymi brzegami.

Płyty PIR nie wymagają ułożenia warstwy wstępnego krycia. Dekarze jednak muszą zadbać o staranne mocowanie ich do krokwi specjalnymi wkrętami oraz uszczelnienie styku z kominem wełną mineralną.

Ochrona ocieplenia dachu

Nawet najlepszej jakości materiał do krycia dachu nie wystarczy, aby zagwarantować jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania pomieszczeń na poddaszu. Konieczna jest izolacja izolacja ocieplenia i więźby przed wodą i wilgocią z zewnątrz. Do tego trzeba też dodać osłonę termoizolacji od wewnątrz.

Membrana dachowa. Służy do zewnętrznej osłony ocieplenia. Dzięki swoim właściwościom ten rodzaj wstępnego krycia jednocześnie chroni przed wiatrem i wnikaniem wilgoci z zewnątrz oraz przepuszcza parę wodną od strony wnętrza. Membranę dachową można układać na dachach o nachyleniu większym niż 20°. Wykonana jest z lekkich materiałów: polipropylenu, poliestru, miękkiego lub twardego polietylenu.

Papa na sztywnym poszyciu. To tradycyjne wstępne krycie. Do jego wykonania wykorzystuje się najczęściej drewno iglaste. Zamiast desek można również użyć wodoodpornych płyt wiórowych OSB lub V-100 albo wodoodpornej sklejki. Na deskowaniu trzeba jeszcze ułożyć termozgrzewalną papę podkładową na osnowie z włókien szklanych czy poliestru z posypką mineralną albo specjalną folię dachową.

Paroizolacja. Chroni ocieplony dach nad poddaszem użytkowym od wewnątrz. By spełniała ona swoją funkcję, powinna być szczelnie ułożona między ociepleniem a obudową poddasza. Paroizolacja jest niezbędna, gdy na poddaszu jest jedynie wentylacja grawitacyjna.

Folia refleksyjna. Polecana jest do domów energooszczędnych. Jeśli jest to folia wstępnego krycia, powłokę refleksyjną układa się w stronę ocieplenia. Od wewnątrz warto z kolei zastosować folię paroizolacyjną z refleksyjną powłoką skierowaną w stronę pomieszczeń. Zdoła ona odbić do 90% ciepła. Folie z warstwą refleksyjną przyniosą oczekiwane rezultaty, jeżeli nie będą się stykać ani z ociepleniem, ani z okładziną poddasza.

Uwaga! Każdy dach, a w szczególności dach z ociepleniem, powinien być dodatkowo zabezpieczony. Ważne jest, aby nie dopuścić do wnikania wody i wilgoci bezpośrednio w materiały termoizolacyjne.

Skomentuj:

Ocieplanie dachu. Dobór materiału ocieplenia i jego zabezpieczenie