Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przykłady stropów aktywowanych termicznie

Redakcja Pressland

Stropy aktywowane termicznie traktowane są jako energooszczędny i komfortowy system ogrzewania i chłodzenia. Ich zasada działania opiera się na wykorzystywaniu zdolności masy betonu w budynku związanej z akumulacją ciepła. Dzięki temu możliwe jest oszczędne ogrzewanie niskotemperaturowe, pozwalające na zastosowanie urządzeń chłodniczych o parametrach niższych niż w przypadku tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych. Każdy system stropów aktywowanych termicznie wpływa na ochronę zasobów energetycznych.

Przykłady stropów aktywowanych termicznie
Przykłady stropów aktywowanych termicznie
Fot. shutterstock

Zasada działania stropów chłodząco – grzewczych

Stropy chłodząco – grzewcze zapewniają właściwą akumulację energii w nowoczesnej architekturze. Są ekonomiczną alternatywą dla systemów klimatyzacji. Wykorzystanie masy betonu do odbierania ciepła z pomieszczeń oraz do jego magazynowania wspomaga przejmowanie przez konstrukcję budynku nadmiaru cieplnego, przy jednoczesnym obniżeniu temperatury w pomieszczeniach. Możliwe jest łagodne chłodzenie bez przeciągów, co daje komfort osobom przebywającym w budynku. Takiego zastosowania nie mają tradycyjne urządzenia klimatyzacyjne.

Należy wspomnieć, że stropy aktywowane termicznie można wykorzystywać na dwojaki sposób. W czasie zimy, w tych samych rurach płynie czynnik grzewczy odpowiadający za dogrzewanie pomieszczeń. Zastosowane rury wykonane są z polietylenu sieciowanego, dlatego posiadają warstwę antydyfuzyjną, nieprzepuszczającą tlenu. Rury te zapewniają dużą elastyczność przy układaniu, nawet na tych stropach jakie mają nietypowe kształty.

Stropy aktywowane termicznie poleca się zastosować zwłaszcza w biurowcach oraz w innych budynkach użytku publicznego. Zależnie od wielkości budynku, jego bryły, funkcji oraz przeznaczenia stosuje się różne warianty wskazanego systemu. Pierwszy wariant polega na tym, że rury układa się bezpośrednio na budowie dzięki czemu można je łatwo dostosować do kształtu każdego budynku. Drugi wariant opiera się na tym, że na teren budowy dostarcza się gotowe moduły, składające się z rur ułożonych na siatce montażowej pod postacią pojedynczej lub podwójnej wężownicy meandrowej. Należy zaznaczyć, że wężownica podwójna gwarantuje bardziej równomierne rozłożenie temperatury wewnątrz elementu konstrukcji oraz na powierzchni wskazanych elementów. Trzeci wariant jest równocześnie najszybszym rozwiązaniem jeśli chodzi o kwestie montażowe i polega na dostarczaniu gotowych prefabrykatów.

Przestrzeganie kwestii technicznych

Żeby w pełni wykorzystać zalety stropów aktywowanych termicznie już podczas projektowania należy zwrócić uwagę na kilka kwestii oraz parametrów technicznych. Pomieszczenia ogrzewane i chłodzone muszą mieć takie samo przeznaczenie.
W budynku nie mogą być sufity podwieszane. Musi zostać opracowany jednorodny system sterowania temperaturą, działający w oparciu o centralne sterowanie podłogowe.

Należy unikać wiercenia w stropie żelbetowym, poprzez uwzględnienie w projekcie takiej konstrukcji przejść instalacyjnych. Zasilić stropy aktywowane termicznie można przy niskiej temperaturze zasilania, dlatego warto system ten powiązać z alternatywnymi źródłami energii. Nadają się do tego na przykład pompy ciepła.
Przykłady stropów aktywowanych termicznie dotyczą nowocześnie zaprojektowanych budynków. Znajdują się one chociażby w: bibliotece filologicznej Uniwersytetu w Berlinie, Norddeutsche Bank w Hanowerze, w budynku biurowym Euro – Centrum w Katowicach oraz w siedzibie PL LOT w Warszawie. Inwestorzy podkreślili takie zalety jak: niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, wysoki komfort cieplny oraz zastosowanie rur odpornych na trudne warunki pogodowe. Moduły stropów aktywowanych termicznie doskonale wywiązują się z roli, jaka jest na nie nałożona. Jako aktualny trend w systemach klimatyzacji wyróżniają się również: wyeliminowaniem syndromu chorego budynku, zredukowaną wymianą powietrza przy połączeniu z instalacją wentylacyjną, niskim i energooszczędnym poziomem temperatury zasilania systemu. Różne wymiary oraz kształty modułów są indywidualnie dobierane pod typ konkretnego budynku.

Skomentuj:

Przykłady stropów aktywowanych termicznie