Ranking paliw - część 4: gaz płynny

Opracowanie: Władysław Łyszkowski, Beata Zielińska

Gaz płynny to uniwersalne paliwo, które można wykorzystać do ogrzewania domu, wody do mycia i przygotowywania posiłków. Dostawcy gazu płynnego mają zwykle kilka opcji umów.

Zbiornik na gaz płynny można kupić lub wydzierżawić. Większość użytkowników decyduje się na to drugie rozwiązanie. W ramach tej opłaty firma zobowiązuje się do okresowych przeglądów i świadczy serwis gwarancyjny
Zbiornik na gaz płynny można kupić lub wydzierżawić. Większość użytkowników decyduje się na to drugie rozwiązanie. W ramach tej opłaty firma zobowiązuje się do okresowych przeglądów i świadczy serwis gwarancyjny
Fot.: Ameri Gas

W wersji określanej jako komfortowa mamy zapewnioną kompleksową obsługę. Firma zobowiązuje się do wykonania instalacji zewnętrznej, począwszy od przygotowania projektu, poprzez montaż zbiornika, aż do jej odbioru przez inspektora UDT (Urzędu Dozoru Technicznego). Może ona też zaprojektować i wykonać wewnętrzną instalację gazową. Stawki za te usługi nie są wysokie, gdyż dostawca zarabia przede wszystkim na sprzedaży paliwa, a nie instalacji. Z kolei najtańsza opcja zakłada największe nasze zaangażowanie w przebieg całego procesu.

Jak przechowywać gaz płynny

Magazynuje się go w specjalnym zbiorniku, który montuje się na zewnątrz domu. Jego wielkość zależy od łącznej mocy urządzeń grzewczych, znajdujących się w budynku. Jeżeli nie przekracza ona 30 kW (a tak zwykle jest w typowym domu jednorodzinnym), wówczas polecany jest zbiornik o pojemności 2700 l. Do wyboru mamy:
zbiornik naziemny - ten rodzaj najczęściej wybierany jest wtedy, gdy dom stoi na dużej działce. Nie ma wówczas kłopotu ze znalezieniem odpowiedniego dla niego miejsca. Pamiętamy jednak o tym, że zbiorników tych nie wolno umieszczać w zagłębieniach terenu ani w pobliżu studzienek lub wpustów kanalizacyjnych, mógłby się w nich bowiem gromadzić ulatniający się gaz. Zbiornik naziemny to opcja polecana także wtedy, gdy gaz płynny jest dla nas jedynie paliwem przejściowym;
zbiornik podziemny - po przysypaniu ziemią nie jest widoczny,
co dla wielu z nas ma istotne znaczenie. Na powierzchni znajduje się jedynie pokrywa studzienki rewizyjnej z armaturą i zaworami, wokół której można zasiać trawę lub posadzić rośliny ozdobne.

Zdaniem eksperta - gdzie zamontować zbiornik na gaz płynny?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zbiornika na gaz płynny wybierzemy, planując jego montaż na działce, musimy uwzględnić obowiązujące przepisy. Minimalne odległości:

od budynku (a)

od granicy działki (b)

od dróg (c):

- dla zbiornika naziemnego o pojemności: 2700 l - 3 m, 4850 l - 5 m;

- dla zbiornika podziemnego o pojemności: 2700 l - 1 m, 4850 l - 3 m

od napowietrznej linii elektrycznej o napięciu (d):

- mniejszym niż 1 kW - 3 m w linii poziomej;

- 1 kW lub większym - 15 m w linii poziomej

od niezasyfonowanej studzienki, szamba, zagłębień terenu - 5 m (e).

19864793 https bi
Rys.: Wawrzyniec Święcicki

Kotły na gaz płynny

Do spalania gazu płynnego można najczęściej wykorzystać te same modele kotłów, co do gazu ziemnego. Jednak w trakcie uruchomienia urządzenia konieczne jest jego "przezbrojenie" z jednego rodzaju gazu na drugi. W kotłach kondensacyjnych nie potrzeba zwykle wymieniać żadnego elementu, a jedynie dokonać regulacji palnika.

Kotły o mocy do 30 kW zasilane gazem płynnym można montować w pomieszczeniu o kubaturze minimum 6,5 m3. Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców domu musi się ono znajdować zawsze powyżej poziomu gruntu. Gaz płynny jest bowiem cięższy od powietrza i w razie wycieku z instalacji zalega przy podłodze. Z tego też względu w kotłowni nie powinno być kratki ściekowej lub studzienki kanalizacyjnej. Ponadto pomieszczenie z kotłem na gaz płynny musi być wentylowane (nie wolno jednak stosować w nim wentylacji mechanicznej). Zalecane jest wykonanie kanału nawiewnego i dwóch kanałów wywiewnych. Jeden z nich powinien być umieszczony pod sufitem, aby zapewniał wymianę powietrza w pomieszczeniu, a drugi na poziomie podłogi. Dzięki temu będzie możliwe odprowadzenie wycieku gazu, gdy instalacja ulegnie rozszczelnieniu.

Uwaga! Kotły na gaz i olej, a także pompy ciepła i podgrzewacze wody oraz zestawy urządzeń z kolektorami słonecznymi muszą mieć od września 2015 roku w widocznym miejscu etykietę energetyczną (wygląda ona podobnie jak ta na sprzęcie AGD). Dzięki temu jeszcze przed zakupem będziemy wiedzieli, jaka jest ich sprawność energetyczna w skali od A++ do G, co znacznie ułatwi nam porównanie oferty rynkowej.

0,43 zł - tyle kosztuje 1 kWh ciepła wytworzony z gazu płynnego

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Skomentuj:

Ranking paliw - część 4: gaz płynny