Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skąd dobre paliwo do kotła i kominka?

Małgorzata Krośnicka

W sierpniu ub. roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Zakazuje ona sprzedaży odbiorcom detalicznym najtańszych i najbardziej trujących gatunków węgla. Jednocześnie wprowadza normy jakościowe dla tego paliwa. Czy zatem pozbędziemy się smogu?

Skąd dobre paliwo do kotła i kominka?
Skąd dobre paliwo do kotła i kominka?
shutterstock_102903467

Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie – podaje Polska Agencja Prasowa.  Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu, odpowiada sektor bytowo-komunalny (przede wszystkim stare piece opalane węglem złej jakości) oraz transport. Nowe przepisy ustawowo zakazują sprzedaży  mułów węglowych, flotokoncentratów i mieszanek zawierających mniej niż 85% węgla kamiennego. Wprowadzają też normy, które będą stosowane do paliw stałych dla gospodarstw domowych. Nowela ustawy wprowadza też przepisy pozwalające karać przedsiębiorców, którzy będą sprzedawać paliwo złej jakości.

WĘGIEL
Problem z nowymi przepisami jest jednak taki, że wciąż nie zostały określone normy, jakie ma spełniać węgiel, ani jakie dopuszcza się odchylenia od tych wymagań. Dopóki tak się nie stanie, przynajmniej część przepisów może pozostać martwa, a ten sezon grzewczy – jak poprzednie, będzie pod znakiem gęstego smogu.

Jaki węgiel kupować?

Wybierajmy w składach opałowych taki węgiel, który ma możliwie mało trujących substancji. Pomoże w tym znajomość oznaczeń dla tego paliwa. Klasę węgla oznacza się symbolem składającym się z trzech liczb, np. węgiel z oznaczeniem 28-07-06 ma: wartość opałową (czyli ilość energii, jaką daje podczas spalania) co najmniej 28 000 kJ/kg, zawiera najwyżej 7% popiołu i maksymalnie 0,6% siarki.

Jeśli ogrzewamy dom węglem, kupujmy tylko ten dobrej jakości.
Jeśli ogrzewamy dom węglem, kupujmy tylko ten dobrej jakości.
Atmos

Ile to kosztuje?

To zależy, kiedy, gdzie i w jakiej formie kupujemy węgiel. Może on być dostarczany luzem, na ciężarówce (najtańszy), albo pakowany w worki bądź big bagi na paletach. W sierpniu ekogroszek kosztował ok. 700-800 zł za tonę, kostka ok. 750 zł/t, orzech 650-750 zł/t, miał – od 390 zł/t.

DREWNO

Jeśli zamierzamy ogrzewać dom kotłem na drewno opałowe  lub dogrzewać go kominkiem, będziemy musieli kupić kilka lub kilkanaście metrów drewna na sezon (zależy to od ogrzewanej powierzchni, rodzaju pieca, parametrów samego drewna i umiejętności palacza).

Jakie drewno kupować?

W kotle można palić zarówno drewnem liściastym, jak i iglastym (najpopularniejsza i najtańsza jest sosna). W kominkach natomiast pali się wyłącznie drewnem liściastym, a za najlepsze uznaje się twarde gatunki, takie jak grab, buk, jesion, dąb i akacja, nieco mniej kaloryczna jest brzoza. W kominkach można też palić drewnem owocowym (jabłoń, czereśnia, śliwa).

Drewno najlepiej przechowywać pod dachem, ale tak by owiewał je wiatr i ogrzewało słońce. Wtedy polana suszą się najlepiej
Drewno najlepiej przechowywać pod dachem, ale tak by owiewał je wiatr i ogrzewało słońce. Wtedy polana suszą się najlepiej
BioTrade

Ile to kosztuje?

Cena jest wypadkową tego, gdzie, kiedy i jakie drewno kupujemy. Koszt zależy też od lokalizacji - im bliżej aglomeracji, tym jest drożej. Często także za drewno kupowane w leśniczówkach położonych blisko dużych miast trzeba zapłacić więcej,  choć nie jest tak zawsze, a ceny sprzedaży są drewna opałowego są w tym roku dość wyrównane (metr sześcienny twardego drewna liściastego sortymentu S4 kosztuje od 97 do 160 zł, zależnie od gatunku).

Skomentuj:

Skąd dobre paliwo do kotła i kominka?