Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie podtynkowe

Redakcja Pressland

Ogrzewanie podtynkowe należy do jednego z kilku rodzajów ogrzewania płaszczyznowego. Instalacja umieszczana jest w ścianie tj. pod tynkiem. Jest to ogrzewanie niezawodne, energooszczędne, ale też niezwykle komfortowe. Pozwala nie tylko zapewnić odpowiednie ciepło, ale i mikroklimat, zapewniający komfortowe mieszkanie.

Ogrzewanie podtynkowe
Ogrzewanie podtynkowe
Fot. shutterstock

Ogrzewanie podtynkowe – co warto wiedzieć?

Najpopularniejszym rodzajem ogrzewania płaszczyznowego jest ogrzewanie podłogowe. Pozwala na pełną swobodę w aranżacji wnętrz – wszystkie elementy instalacji są ukryte w podłożu, ale też zapewnia wyjątkowe ciepło przy niewielkim zużyciu energii. Ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie ścienne. Dzięki nowoczesnym systemom, ciepło przedostaje się do pomieszczenia w sposób równomierny i poprzez całą powierzchnię przegrody, w której została zamontowana. Dzięki umieszczeniu systemu pod tynkiem bądź suchą zabudową można całkowicie ukryć elementy i zwiększyć możliwości aranżacyjne wnętrza.

Ogrzewanie podtynkowe
Ogrzewanie podtynkowe
Fot. shutterstock

Jak działa ogrzewanie podtynkowe?

Ogrzewanie podtynkowe zasilane jest ciepłą wodą bądź elektrycznie. Elektryczne zasilanie generuje jednak spore zużycie energii i niestety może wiązać się z wysokimi kosztami. Jeśli chodzi o ogrzewanie wodne to w zależności od wielkości pomieszczenia może pojawić się problem z jego wydajnością. Chcąc jednak zapewnić użytkownikom najwyższą jakość ogrzewania wprowadzono na rynek grzejniki podtynkowe tzw. hybrydowe tj. wodno-gazowe.

Sama budowa systemu nie jest skomplikowana. System ścienny składa się z kolektora obwodowego, pionowego radiatora oraz siatki zbrojącej. Kolektor odpowiada za magazynowanie ciepłej energii i przekazanie jej do radiatora. Zgromadzone ciepło rozprowadzane jest po powierzchni przegrody, znajdującej się w cienkiej warstwie tynku. Jest to niezwykle efektywny układ, który zapewnia ciepło i jednocześnie nie przyciąga kurzu.

Ogrzewanie podtynkowe
Ogrzewanie podtynkowe
Fot. shutterstock

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podtynkowe?

Ogrzewanie podtynkowe nie powoduje nadmiernej cyrkulacji powietrza. Pozwala również na właściwe rozłożenie temperatury w pomieszczeniu i eliminuje problem wzbijania kurzu. Najczęściej system ogrzewania podtynkowego umieszcza się w ścianach zewnętrznych, gdyż są one najbardziej podatne na ubytki ciepła. Warto wspomnieć, że ich montaż jest niezwykle prosty i można ukryć je już w 1-2 cm warstwie tynku. Ogrzewanie może być połączone z ogrzewaniem tradycyjnym a także instalacją podłogową. Najważniejszą zaletą ogrzewania podtynkowego jest jednak niezwykle szybkie nagrzewanie pomieszczenia, szybsze nawet niż w przypadku ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podtynkowe
Ogrzewanie podtynkowe
Fot. shutterstock

Kiedy warto wybrać ogrzewanie podtynkowe?

Ogrzewanie podtynkowe jest zdecydowanie droższe niż tradycyjne ogrzewanie, jednak zalety ogrzewania wynagradzają poniesione koszty. Ogrzewanie podtynkowe zapewnia ogromny komfort termiczny i pozwala uzyskać zdrowy mikroklimat. Grzejniki ukryte w tynku nie komarzą kurzu i alergenów tak jak w przypadku tradycyjnych grzejników, ale też eliminują problem zawilgoconych ścian. Ogrzewanie podtynkowe może również być zainstalowane pod suchą zabudową tj. pod płytą gipsowo-kartonową. Jego obecność nie przeszkadza w wykończeniu ścian np. płytkami ceramicznymi. Jedyną wadą jest brak możliwości zastawienia ściany meblami, gdyż spadnie ich efektywność. Decydując się na ogrzewanie podtynkowe trzeba liczyć się z faktem, że wymagają one posiadania dużej ilości wolnej powierzchni ścian zewnętrznych.

Skomentuj:

Ogrzewanie podtynkowe