Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podgrzewacz elektryczny: pojemnościowy czy przepływowy? [CENY]

Włodzimierz Kłos

To, jaki podgrzewacza przepływowy lepiej sprawdzi się w naszym domu, zależy od wielkości rodziny, liczby łazienek, rodzaju instalacji elektrycznej oraz od tego, czy możemy korzystać z prądu według taryfy dwustrefowej.

podgrzewacz, bojler, łazienka
Podgrzewacze przepływowe różnią się typem sterowania i mocą grzałek
Fot. Kospel

W wielu domach ogrzewanych kotłami na paliwa stałe (na przykład na ekogroszek czy pelety), kominkami DGP (z dystrybucją gorącego powietrza) albo z płaszczem wodnym ciepłą wodę można przygotować za pomocą podgrzewacza elektrycznego. Dzięki temu latem nie trzeba będzie palić w kotle bądź kominku, aby wziąć kąpiel.

Zaletą podgrzewaczy zasilanych prądem jest nie tylko prosty montaż, ale również i to, że do działania nie potrzebują komina do odprowadzenia spalin (jego budowa wymaga znacznych nakładów finansowych). Ponadto domownicy nie są narażeni na zatrucie tlenkiem węgla, co może się niestety zdarzyć w przypadku przestarzałych, a do tego często niewłaściwie eksploatowanych podgrzewaczy gazowych. Podgrzewacze elektryczne dostępne są w dwóch wersjach: pojemnościowe lub przepływowe.

I. Podgrzewacze pojemnościowe

Urządzenia te popularnie nazywa się bojlerami. Magazynują one ciepłą wodę w zbiornikach odpowiedniej pojemności. Podgrzewacze pojemnościowe oferowane są w dwóch rodzajach.

- Podgrzewacze ciśnieniowe. Bojlery ciśnieniowe o dużej pojemności - 200 lub 300 l - sprawdzą się w domu, w którym mieszka większa rodzina - nawet pięcioosobowa. Są to modele stojące, które ze względu na wymiary i ciężar umieszcza się zwykle w pomieszczeniu gospodarczym, ale można je też zabudować w szafie w przedpokoju. Mają one zamontowane grzałki o mocy 3, 4 bądź 6 kW, zasilane napięciem trójfazowym (400 V). W niektórych bojlerach jest zamontowany programator czasowy - jeśli go nie ma, warto go dokupić, by móc podgrzewać wodę, korzystając z drugiej, tańszej taryfy. W ten sposób znacznie obniżymy opłaty za prąd.

Urządzenia o średniej pojemności - 120 i 150 l - polecane są dla czteroosobowej rodziny, a 80 i 100 l - dla trzyosobowej. Wyposażone są one w grzałki o mocy 1,5 bądź 2 kW i zasilane napięciem 230 V.

Do ustawienia temperatury w podgrzewaczu (w zakresie od 35 do 85 st. C) służy termostat z zewnętrznym pokrętłem. Najnowsze modele mają elektroniczny regulator z wyświetlaczem, który umożliwia ustawienie temperatury z dokładnością do 0,5 st. C. Na panelu wyświetlacza można też odczytać aktualną ilość ciepłej wody pozostającej do dyspozycji użytkownika, zużycie energii elektrycznej czy informację o usterce urządzenia.

Najczęściej podgrzewacze ciśnieniowe wykonywane są ze stali. Aby nie dochodziło do ich korozji, wnętrze zbiorników pokrywa się emalią ceramiczną lub wielowarstwową powłoką wzbogaconą o pierwiastki metali szlachetnych. Oprócz tego w zbiorniku znajduje się anoda magnezowa. Jej żywotność jest trudna do określenia, gdyż zależy od jakości wody. Dlatego producenci podgrzewaczy zalecają, by wymieniać ją co rok lub dwa lata, a w największych bojlerach co trzy lata.

Uwaga! Do większości bojlerów można podłączyć cyrkulację, czyli dodatkową rurę. Wówczas po odkręceniu kranu od razu popłynie z niego ciepła woda.

- Podgrzewacze bezciśnieniowe. Bojlery bezciśnieniowe o pojemności 5, 10 lub 15 l, których zbiornik wykonany jest z tworzywa sztucznego. Mogą przygotować ciepłą wodę tylko dla jednego punktu - najczęściej montuje się je pod lub nad umywalką bądź zlewem. Wyposażone są w grzałkę o mocy 1,5 kW i termostat z regulacją temperatury w zakresie 35-65 st. C. Zasila się je napięciem 230 V. Urządzenia te przystosowane są do współpracy ze specjalną baterią, która sprzedawana jest z nimi w komplecie.

Kiedy warto wybrać podgrzewacz pojemnościowy

Ciśnieniowy podgrzewacz elektryczny o odpowiedniej pojemności polecany jest, gdy potrzebujemy dużej ilości ciepłej wody w porze porannego lub wieczornego "szczytu" łazienkowego. Aby zmniejszyć opłaty za prąd, na programatorze czasowym możemy ustawić działanie grzałki, tak by włączała się, gdy prąd jest tańszy. Natomiast dodatkowe urządzenie bezciśnieniowe stosuje się zwykle w kuchni lub toalecie oddalonej od głównej łazienki, aby skrócić czas oczekiwania na ciepłą wodę.

II. Podgrzewacze przepływowe

Podgrzewacze przepływowe działają tylko wtedy, gdy są potrzebne, czyli w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Dzięki małym gabarytom nie ma problemu ze znalezieniem dla nich miejsca w pobliżu prysznica, wanny, umywalki czy zlewu. Do wyboru są modele różniące się sposobem sterowania i mocą grzałek.

- Podgrzewacz ze sterowaniem elektronicznym. Najbardziej zaawansowane podgrzewacze są sterowane mikroprocesorem i działają w pełni automatycznie. Utrzymują nastawioną przez użytkownika temperaturę wypływającej wody z dokładnością do 0,5 st. C, niezależnie od zmian wielkości przepływu wody (co oznacza, że nawet jeśli inny domownik w drugiej łazience będzie w tym samym czasie brał prysznic, to u nas nie popłynie nagle chłodny strumień).

Uwaga! Ciekawym dodatkiem w najnowszej generacji elektronicznych podgrzewaczy przepływowych są programy określane jako SPA - m.in.: uodparniający, letni odświeżający czy poprawiający krążenie krwi.

- Podgrzewacz ze sterowaniem hydraulicznym. Podgrzewacze tego typu, zależnie od ilości przepływającej wody, w sposób mechaniczny włączają pierwszy lub drugi stopień mocy. Mają też przełącznik, którym można samemu ustawić pełną lub ograniczoną moc (w trybie ekonomicznym). Taki sposób pracy powoduje, że temperatura wody wypływającej zależy od wielkości strumienia - im większy, tym niższa temperatura wody i odwrotnie.

- Podgrzewacz wielopunktowy. Podgrzewacze wielopunktowe - mają moc 21, 24 lub 27 kW, mogą zatem jednocześnie zapewnić ciepłą wodę we wszystkich kranach w domu (chociaż nie z maksymalną wydajnością, która wynosi 14 l/min, gdy wpływająca woda ma temperaturę 40 st. C). Natomiast urządzenie o mocy 12, 15 lub 18 kW dostarczy jednocześnie ciepłą wodę do dwóch punktów - np. natrysku i zlewu.

Uwaga! Przed zamontowaniem podgrzewacza wielopunktowego musimy upewnić się, że mamy zasilanie trójfazowe i wystarczający przydział mocy. Jeśli nie, należy złożyć wniosek w zakładzie energetycznym. Ponadto w skrzynce rozdzielczej trzeba zamontować wyłącznik różnicowoprądowy, który w razie nieprawidłowości w instalacji odłączy zasilanie.

- Podgrzewacze jednopunktowe - najmniejsze mają moc 3,5 kW (większe 4,5; 5,5 lub 6 kW) i zgodnie z nazwą przeznaczone są do obsługi jednego kranu - zwykle przy umywalce lub zlewie.

Kiedy wybrać podgrzewacz przepływowy

Urządzenia przepływowe wielopunktowe polecane są do domów, w których mamy zasilanie 400 V, domownicy korzystają z kąpieli jeden po drugim, a jednocześnie nie ma miejsca na montaż dużego urządzania pojemnościowego. Podgrzewacze przepływowe umieszcza się zazwyczaj jak najbliżej głównych punktów odbioru wody, co znacznie skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę.

Dlaczego warto izolować rury z ciepłą wodą?

Niestety nie tylko użytkownicy, ale też instalatorzy często bagatelizują kwestię izolacji rur doprowadzających ciepłą wodę z podgrzewacza do konkretnego punktu - wanny, zlewozmywaka, umywalki. Jednak bez wykonania izolacji ciepła woda płynąca w rurach będzie szybko stygła. A to oznacza wysokie rachunki za prąd. Dlatego aby ograniczyć straty ciepła, rury zabezpiecza się otuliną o odpowiedniej grubości. Zgodnie z przepisami dla rur o średnicy do 22 mm stosuje się izolację o grubości 20 mm, pod warunkiem że jej współczynnik przewodzenia ciepła x wynosi 0,035 W/(mK).

    Więcej o:

Skomentuj:

Podgrzewacz elektryczny: pojemnościowy czy przepływowy? [CENY]