Ile kosztuje korzystanie z klimatyzacji?
Wielu z nas docenia zalety klimatyzacji, ale nie montuje jej w domu z obawy przed wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Sprawdźmy to na przykładzie, ale pamiętajmy o tym, że są to jedynie wielkości orientacyjne.
Przyjmujemy, że w domu będą schładzane tylko dwie sypialnie (klimatyzatorami o mocy 2,5 kW każdy) lub w wersji bardziej komfortowej również duży salon (tu zastosujemy urządzenie o mocy 5 kW). Zatem łącznie wymagana moc urządzeń wynosi 5 kW dla samych sypialni i 10 kW dla wszystkich pomieszczeń.
Jeśli będziemy włączać urządzenia tylko podczas największych upałów, wówczas będą one pracowały około 200 godzin rocznie.
W wariancie komfortowym i przy założeniu, że dom jest słabo osłonięty przed nasłonecznieniem, przyjmujemy 500 godzin pracy na rok. Szacunkowy pobór mocy wynosi 1,58 kW dla samych sypialni i około 3,2 kW dla sypialni i salonu. Biorąc pod uwagą obecną cenę prądu (około 0,6 zł/kWh), schłodzenie samych sypialni będzie kosztowało od 189 zł podczas upalnych dni do 474 zł (500 godzin pracy).
W połączeniu z nasłonecznionym salonem koszty będą podwójne, czyli
od 378 do 948 zł/rok. Warto więc zredukować obciążenie chłodnicze pomieszczeń i wybierać energooszczędne urządzenia.
Czy są jakieś sposoby na ograniczenie kosztów? Niestety wielu z nas nie docenia wpływu odpowiedniej izolacji budynku oraz naszych codziennych przyzwyczajeń na wysokość kosztów użytkowania klimatyzacji. Wydaje się nam, że wystarczy wybrać najlepsze urządzenie, a wówczas opłaty za prąd będą niskie. Ale o ile sprawność urządzenia jest bardzo ważna, o tyle jeszcze ważniejsze jest ograniczenie potrzeby schładzania pomieszczeń. Można to zrobić:
- stosując różnego rodzaju osłony zewnętrzne na oknach, na przykład markizy czy rolety;
- projektując położenie domu na działce tak, aby od strony południa osłaniały go drzewa liściaste. Latem dadzą nam cień, a zimą nie będą przeszkadzały w korzystaniu ze słońca;
- ograniczając pracę urządzeń elektronicznych - wyłączmy komputer lub telewizor, gdy z nich nie korzystamy;
- redukując dopływ świeżego, gorącego powietrza z zewnątrz, gdy wychodzimy do pracy.
Dobrym rozwiązaniem jest połączenie klimatyzatorów z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.
ZOBACZ PRZEGLĄD KLIMATYZATORÓW [CENY] >>
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.
- Więcej o:
Klimatyzatory monoblokowe
Przeciągi od klimatyzacji: jak dobrać klimatyzator
Jak dobrać klimatyzator?
Klimatyzacja na poddaszu
Użytkowanie rekuperacji zimą, czyli jak zapewnić sobie zdrowe powietrze w domu?
Więcej niż tylko rekuperator - wentylacja w detalach
Klimatyzacja i rekuperacja Czy mogą współpracować? Który system jest lepszy?
Klimatyzacja – schładza i ogrzewa