Baterie kuchenne [z udogodnieniami]
Wiele dostępnych na rynku modeli wyposażonych jest w funkcje, które ułatwiają wykonywanie różnych prac kuchennych. A jeśli potrzebna nam będzie specjalna armatura przeznaczona do zlewu umieszczonego pod oknem, też znajdziemy odpowiednią.
Z wyciąganą wylewką – jest ona połączona z baterią elastycznym wężem, który zwykle ma od 1 do 1,5 m długości. Aby opłukać cały zlew czy tez napełnić wysokie naczynie, które stoi na blacie wystarczy pociągnąć za końcówkę. Wąż łatwo wsuwa się z powrotem do korpusu baterii dzięki specjalnemu obciążnikowi. Wiele modeli ma wbudowany przełącznik do zmiany strumienia wody ze zwykłego na prysznicowy – ten ostatni sprawdza się zwłaszcza podczas płukania delikatnych warzyw i owoców.
Do montażu pod oknem – w takiej sytuacji, aby możliwe było otwieranie skrzydła okiennego, należy zastosować baterie o specjalnej konstrukcji. Dostępnych jest kilka opcji. Pierwsza to bateria ze złączem określanym jako bajonett, pozwalającym w razie potrzeby na wyjęcie korpusu z otworu i położenie go na boku na blacie; druga – z wylewką, którą można przechylić na bok albo na boki, i ostatnia – model chowany w blacie, przez co jego wysokość zmniejsza się, na przykład trzykrotnie.
Z przyciskiem lub sensorem – w takich bateriach, oprócz tradycyjnego uchwytu służącego do regulacji temperatury i wydajności wypływającej wody, na wylewce lub jej szczycie znajduje się przycisk bądź sensor. Gdy mamy obie ręce zajęte lub brudne, wystarczy kciukiem lub nadgarstkiem tylko lekko nacisnąć przycisk lub dotknąć sensora (w tym drugim umieszczona jest mała bateria, taka jak na przykład w aparacie fotograficznym), aby włączyć, a potem wyłączyć strumień wody.
Z wysoką, obracającą się wylewką – to rozwiązanie jest szczególnie polecane do dużych lub dwukomorowych zlewozmywaków, a także wtedy, gdy są one zamontowane na wyspie kuchennej. Zazwyczaj wylewka może się obracać w zakresie od 110 do 360 stopni. Równie praktyczną konstrukcją jest wysoka wylewka na sprężynie, co umożliwia jej wygodne wyginanie i wyciąganie. Warto jednak wiedzieć, że w najtańszych modelach sprężyna to niestety jedynie wzornictwo i niewiele więcej. Bardzo wysoka bateria nie sprawdzi się jednak, gdy nad zlewem chcemy zamontować szafki wiszące.
Dostarczające wrzątek – to dość rzadko spotykane rozwiązanie. By zaparzyć herbatę, kawę lub sparzyć skórkę owoców i warzyw bądź szybko wyparzyć butelkę, należy przedtem zamontować pod zlewem odpowiedni bojler o pojemności 3 lub 6 l. Dzięki temu zagotowanie wody trwa zaledwie chwilę.
Co ważne, taka bateria ma specjalną blokadę wykluczającą poparzenie się gorącą wodą (zwłaszcza przez dzieci) oraz specjalny system zabezpieczający ją przed przegrzaniem (ani wylewka, ani korpus nie są gorące).
Filtrujące wodę – niezależnie od producenta w zestawie instalacyjnym oprócz baterii znajduje się filtr przeznaczony do montażu pod zlewem. Usuwa on zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, rdzę) oraz substancje wpływające negatywnie na smak i zapach wody, takie jak chlor, ołów czy miedź. O konieczności wymiany wkładu filtra informuje ledowy wskaźnik (nie trzeba do tego zatrudniać instalatora).
Oprócz tego niektórzy producenci wyposażają te modele dodatkowo w chłodnicę i saturator, dzięki czemu z wylewki może popłynąć nie tylko przefiltrowana, ale też schłodzona oraz lekko gazowana lub gazowana woda.
Jak dopasować baterię i zlew
Część producentów ma w swojej ofercie gotowe zestawy tych sprzętów. Ale zwykle kupujemy je oddzielnie. Zwróćmy wtedy uwagę na wzajemne proporcje baterii i zlewu. Za duża bateria, o zbyt długiej wylewce, może powodować rozchlapywanie się wody. Ważny jest również dobór materiałów. Stosuje się regułę, że dobieramy urządzenia na zasadzie kontrastu lub jednorodności materiałów.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
- Więcej o:
Jak czyścić i pielęgnować zlewozmywak
Styk blatu ze ścianą
Baterie kuchenne
Nieoczywiste akcesoria dla nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni
Kąt jadalny w małej kuchni - 20 typowych i nietypowych pomysłów
Najbardziej poszukiwana porcelana. Sygnatury na porcelanie: jak rozpoznać autentyk?
Czy korzystanie z płyty gazowej jest bezpieczne?
10 rzeczy, które psują wygląd twojej kuchni