Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić miejsce relaksu w ogrodzie?

Opracowanie Ewa Stroik

Ogród zagospodarowany zgodnie z naszymi upodobaniami staje się dodatkowym salonem. Chętnie spędzamy w nim wolny czas, nie tylko pielęgnując rośliny, ale też odpoczywając. Jak urządzić miejsce relaksu w ogrodzie?

Zestaw Corfu/KETER/ogrodosfera | Stolik ma zdejmowany blat i może służyć jako skrzynia na poduszki; profilowane oparcia. Cena: 999 zł, www. ogrodosfera.pl
Zestaw Corfu/KETER/ogrodosfera | Stolik ma zdejmowany blat i może służyć jako skrzynia na poduszki; profilowane oparcia. Cena: 999 zł, www. ogrodosfera.pl
Fot. materiały prasowe

Leniwe letnie popołudnia i ciepłe wieczory spędzone pośród zieleni to marzenie każdego z nas. Planując miejsce wypoczynku w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę zwyczaje panujące w rodzinie. Ważne jest, ile osób wypoczywa w ogrodzie, jak spędzają czas, czy lubią być razem, czy potrzebują samotności, czy w planach jest przyjmowanie gości. W dużym ogrodzie sami możemy stworzyć odpowiednie kompozycje, małą działkę warto tak zaaranżować, by „wciągnąć” do wewnątrz efektowne grupy zieleni rosnące za ogrodzeniem lub interesującą architekturę. Z kolei nieatrakcyjne elementy położone poza naszym terenem postarajmy się zasłonić, sądząc grupy wysokich roślin, a na małej działce – stawiając trejaż z kratką i obsadzając taką konstrukcję pnączami.

Najważniejsze elementy, które wykreują tę przestrzeń, to odpowiednia nawierzchnia, meble ogrodowe, dekoracyjne detale i rośliny. Przyjemnie mieć pod stopami miękką trawę, ale jest to możliwe, gdy leżak czy fotel przenosimy z miejsca na miejsce i trawnikowi nie grozi zadeptanie. Jednak jeśli kilka osób będzie często spędzać razem czas – trzeba pomyśleć o utwardzonej nawierzchni, solidnej i odporne na zniszczenie. Zależnie od charakteru ogrodu mogą być przydatne murki zapewniające kameralny nastrój, a przy tym ograniczające skarpy oraz oczka wodne i fontanny wpływające na panujący wokół mikroklimat. Gdy miejsce wypoczynku jest oddalone od domu, przydaje się altana, zaś pergole i kratki umożliwiają wydzielenie i osłonięcie wybranego fragmentu przestrzeni.

Niezbędne są też osłony przed słońcem – markizy, parasole czy pawilony ogrodowe. O naszą wygodę zadbają poduchy, które zapewnią maksimum komfortu, a jednocześnie nadadzą aranżacji wyjątkowej przytulności. Pamiętajmy, że możemy wykorzystać je także w sposób niekonwencjonalny. Duże, twarde poduchy idealnie posłużą np. za niewielki stolik, na którym możemy odłożyć książkę, czy postawić tacę z herbatą. Osoby ceniące chwile spędzane na biesiadowaniu mogą uprzyjemnić sobie wypoczynek, wzbogacając placyk o grill, kominek lub ognisko.

Umeblowany ogród

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej czasu spędzamy w ogrodzie, dlatego potrzebujemy w nim mebli podobnych do tych, których używamy w domu. Przyda się stół, wokół którego można zasiąść z bliskimi, krzesła, fotele, leżanki, stoliki kawowe, podnóżki. Nie muszą być wystawne, ważne, by pasowały do otoczenia: te przy domu powinny harmonizować z elewacją, te wśród roślin – podkreślać ich urodę, te na leśnej działce mogą być swojskie. Miłośnicy naturalnych, klasycznych rozwiązań powinni wybrać meble drewniane lub rattanowe. Natomiast zwolennicy stylu nowoczesnego mogą zdecydować się na modele technorattanowe i metalowe z dodatkiem szkła. Praktycznym i niedrogim rozwiązaniem są meble plastikowe, które są lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości.

Meble ogrodowe powinny pasować też do charakteru ogrodu. Żeliwne lub z giętego metalu, będą pasowały do ogrodów ze strzyżonymi roślinami w stylu klasycystycznym. Do nowoczesnych form architektonicznych pasują meble proste, ascetyczne w formie – najlepiej metalowe z elementami drewnianymi lub z tworzywa sztucznego. Ciężkie meble z bali drewnianych dobrze zaprezentują się przy domu w stylu „dworku polskiego”. Fotele z rattanu lub wikliny przywodzą na myśl śródziemnomorskie klimaty i dobrze wyglądają w otoczeniu kwiatów w jasnych, słonecznych przestrzeniach. Natomiast proste meble drewniane są uniwersalne i pasują do każdego ogrodu.

Ciekawą propozycją mogą być meble kamienne - np. ławka z piaskowca umieszczona pośród kwiatów może, oprócz funkcji praktycznych, być piękną ozdobą ogrodu.
Do większości mebli warto dokupić poduszki. Mogą być cienkie lub grube, tekstylne albo ze specjalnych tworzyw, tylko na siedziska lub obejmujące również oparcia.

Umiarkowanie słonecznie

Słońce cieszy, ale w wyjątkowo upalne dni dobrze jest odpocząć w cieniu. Nie zawsze może to być cień drzewa, dlatego warto mieć w ogrodzie osłonę przeciwsłoneczną. Najpopularniejsze są parasole ogrodowe i markizy tarasowe – te pierwsze są wygodne, bo mobilne, z kolei markizy dają możliwość regulowania wysięgu i dają więcej cienia. Sprawdzą się też pawilony i namioty ogrodowe, jeśli w zestawie jest moskitiera osłonią także przed komarami i innymi owadami.

Parasole. Różnią się wielkością, kolorami, stabilnością i materiałem, z którego wykonana jest ich konstrukcja (plastik, aluminium, stal, drewno). Można je kupić zarówno w komplecie z podstawą, jak i osobno. Podstawy do dużych parasoli powinny być ciężkie (granitowe, betonowe lub z bazą, którą wypełnia się wodą).

Markizy. To składane tkaninowe daszki montowane do ściany budynku. W złożonej markizie tkanina nawinięta jest na rurę nawojową. Gdy chcemy ją rozłożyć – odwijamy materiał, jednocześnie rozkładając aluminiowe „ramiona”, które napinają tkaninę i utrzymują ją w odpowiednim położeniu. Markizy mogą mieć szerokość od 2 do 18 m (używa się wówczas wzmocnionych stopów aluminium) i wysięg od 1,5 do 7 m.

Pamiętajmy, że aluminium, choć lekkie i nie koroduje – co ułatwia rozkładanie i składanie markiz – to jest mało odporne na podmuchy wiatru. Dlatego podczas wietrznej pogody markizy powinny być zwinięte. Dostępne są trzy rodzaje markiz tarasowych: bez kasety chroniącej zwiniętą tkaninę (najtańsze), w półkasecie (zwinięty materiał jest osłonięty od góry) i najdroższe, całkowicie chowane w aluminiowej kasecie. Do manualnego rozkładania i składania markiz najczęściej służą korby, można je jednak wyposażyć w napęd elektryczny, zdalne sterowanie, a także czujniki słońca i wiatru, automatycznie sterujące markizą.

Pawilony ogrodowe. Skutecznie uchronią nas przed niebezpiecznym działaniem promieni UV oraz dadzą upragniony cień w upalne dni. Warto sprawdzić, czy pawilon oprócz zadaszenia ma także zasłony lub rolety, dzięki którym osłonimy się od spojrzeń sąsiadów.

Akcesoria ogrodowe

Zwieńczeniem aranżacji wnętrza ogrodowego są efektowne, ale i praktyczne detale. Może to być piękna roślina rosnąca w gruncie albo efektowny pojemnik, rzeźba, lampion, ozdoba do powieszenia na drzewie lub pergoli czy wreszcie dekoracyjny przedmiot. Wybór jest sprawą indywidualną – jego obecność powinna tworzyć charakter miejsca. Wiele akcesoriów ułatwi grillowanie i przyrządzanie posiłków (różnego rodzaju łopatki, dmuchawy), inne pozwolą bezpiecznie przechowywać przedmioty.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić miejsce relaksu w ogrodzie?