Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny ogrodowe, które dają cień

Monika Wach

W przydomowym ogrodzie warto pomyśleć o roślinach, które nie tylko ładnie wyglądają i pięknie pachną, ale też dają kojący cień. A przy tym - jeśli będą odpowiednio dobrane - ozdobią nasz letni salon.

20563872 https bi
fot. Shutterstock/daylightistanbul studio

Mając nawet niewielki ogród, można wygospodarować w nim cienisty zakątek, na przykład sadząc obok tarasu drzewa liściaste, które po kilku latach stworzą wspaniały zielony parasol. Taki efekt dadzą również inne rośliny, chociażby dobrze znany bluszcz, który szczelnie "zabuduje" przydomową altanę, tworząc zielone ściany.  

Kilka praktycznych wskazówek

Każdy ogród wymaga cierpliwości i systematyczności w pielęgnacji. Równie ważne jest też przemyślenie tego, co i gdzie chcemy posadzić - na przykład niektóre drzewa, gdy już urosną, osiągają znaczne rozmiary. Wówczas trzeba je będzie regularnie przycinać, w najgorszym razie wyciąć, a na to potrzebna jest zgoda urzędu. Ten błąd jest często popełniany przez ogrodników-amatorów, którzy nie wiedzą, jak roślina będzie wyglądać po 5, 10, czy 15 latach (okazuje się, że mały w chwili kupna krzaczek wyrasta na wysokie drzewo o szerokim pokroju, które wypełnia większą część naszej działki).
Należy również wiedzieć, jakie warunki gruntowe panują w ogrodzie. Wybrane gatunki drzew i krzewów mają ściśle określone wymagania (rodzaj gleby, wilgotność powietrza, strefa klimatyczna) i posadzone na niewłaściwym stanowisku będą słabo wzrastać lub obumierać. Ważna jest również ich odporność na minusowe temperatury. Jeśli mieszkamy w chłodniejszych regionach Polski, wrażliwsze gatunki nie przetrwają nawet pierwszej zimy. Zatem najbezpieczniej jest wybierać rośliny mało wymagające i łatwe w uprawie.

Niestety, chcąc wyhodować sobie zielone osłony, trzeba jednocześnie pamiętać, że nie wszystko pod nimi urośnie, ponieważ panują tam specyficzne warunki. Po pierwsze, drzewa mają mocno rozbudowany system korzeniowy i wyciągają z podłoża dużo wody - zwykle jest pod nimi bardziej sucho niż w pozostałej części ogrodu.  Po drugie, niektóre niższe rośliny (na przykład byliny) wręcz nie znoszą cienia, potrzebują stanowisk mocno nasłonecznionych, inaczej obumierają lub stają się mało dekoracyjne. Trzeba zatem sadzić takie, które nie muszą mieć ciągłego dostępu do światła. Dobrze w takim środowisku będzie czuł się na przykład barwinek pospolity, funkia, runianka japońska lub zawilce.

Uwaga! Zanim pod drzewem posadzimy jakiekolwiek rośliny, postarajmy się polepszyć w tym miejscu warunki glebowe. Spulchnijmy glebę, usuńmy chwasty, rozsypmy sporo ziemi kompostowej oraz nawozów mineralnych.  

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto skorzystać z pomocy specjalisty - architekta krajobrazu, który pomoże nam wybrać rośliny nie tylko od strony estetycznej, ale też funkcji, jaką mają pełnić w naszym ogrodzie.

Planując w ogrodzie miejsce relaksu, chwilę uwagi powinniśmy poświęcić także jego wyposażeniu. W kameralnym zielonym zakątku można postawić stół lub wygodną ławkę, między drzewami zawiesić hamak albo po prostu przynieść bujany fotel. Całość wzbogaci murowany grill albo placyk na ognisko. Do tego kilka efektownych detali (rzeźba, lampiony) i dodatkowy salon do wypoczynku jest już gotowy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny ogrodowe, które dają cień