Domy parterowe: za i przeciw
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepszy będzie dla nich dom parterowy, czy z poddaszem. Dlatego należy bardzo dokładnie zastanowić się nad takim wyborem, aby dopasować dom do preferowanego stylu życia, preferencji, potrzeb, przewidywanej liczby mieszkańców, ich wieku, stanu zdrowia oraz tego, jaką działką się dysponuje. Parterówka będzie potrzebowała większej powierzchni. Oczywiście, nie można też zapominać o kosztach. Dlatego, zanim podejmie się decyzję o tym, czy mieszkać w domu parterowym, czy w domu z użytkowym poddaszem to należy to szczegółowo przeanalizować.
Zalety domu parterowego
Dom parterowy to idealne miejsce dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz dla rodzin
z małymi dziećmi. Pośród domów parterowych wybierać można domy tanie w budowie, o prostej bryle i dwuspadowym dachu. Są one niedrogie w późniejszej eksploatacji.
Można też zdecydować się na domy energooszczędne o inteligentnych rozwiązaniach zarządzania domem. Mają one bryły rozłożyste oraz można zaobserwować w ich projekcie ciekawe rozwiązania architektoniczno – konstrukcyjne. Projekty domów parterowych wybierają również osoby, które chcą uniknąć chodzenia po schodach. Głównie dotyczy to osób starszych i mających problemy zdrowotne. Dom parterowy bez problemu można dopasować do potrzeb osoby niepełnosprawnej. To, że wszystkie pomieszczenia umiejscowione są na jednym poziomie doceniają rodziny z małymi dziećmi. Nie trzeba zabezpieczać schodów przed pociechami.
Rozplanowanie przestrzeni w domu parterowym domaga się wyraźnego podziału na strefę dzienną, wspólną oraz strefę nocną. Kuchnia, zaliczająca się do pierwszej strefy, bardzo często jest otwarta na przestronny i jasny salon. Osobna łazienka i toaleta wraz z pomieszczeniami gospodarczymi również zaliczają się do pierwszej strefy. Otwarta kuchnia pozwala na spędzanie czasu razem wśród domowników oraz na celebrowanie spotkań bez potrzeby znikania gospodarzy za ścianą. W strefie dziennej może też znaleźć się osobny pokój jako pokój dla gości. Można tam również stworzyć gabinet. W strefie nocnej znajdują się pokoje dzieci, sypialnia rodziców, prywatne łazienki oraz garderoby. W nowoczesnych domach można też znaleźć saunę albo siłownię. W salonie lub w jego wydzielonej części może znaleźć się kącik roboczy, gdzie znajduje się komputer. Często w projektach domów parterowych uwzględnia się przejście z garażu do domu. Jest to bardzo wygodne, na przykład jeśli chodzi o przenoszenie zakupów do domu. Domownicy doceniają to także zimą, gdy nie muszą z samochodu wychodzić na dwór, tylko do ciepłego domu.
Czy dom parterowy ma wady?
Domy parterowe mają wiele zalet. Zwłaszcza dla rodzin, które lubią przebywać razem. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że jeśli ktoś decyduje się na dom parterowy to wymaga on wygospodarowania większej powierzchni działki. Fundamenty są bardziej rozległe i większa jest powierzchnia dachu. Wymaga to większych nakładów finansowych aniżeli dom z użytkowym poddaszem. Jednak ma to też drugą stronę, ponieważ odpadają koszty stropu oraz koszty schodów. Wiele osób martwi się, że dom parterowy nie będzie mieć designerskiego charakteru. Tymczasem, zarówno bryła, jak i wnętrze parterówki nie muszą być nudne. Wysokie, przestronne wnętrze można na przykład zrobić w wydzielonej części domu. Można też zaprojektować antresolę, jaka będzie pełnić funkcję wygodnego kącika rekreacyjnego lub przytulnej sypialni. W przypadku dużej i płaskiej działki dom parterowy okaże się idealnym rozwiązaniem. Umożliwi również większy kontakt z naturą oraz pozwoli na dowolne rozplanowanie układu pomieszczeń. Wzniesienie domu parterowego często jest tańsze niż budowa domu z kondygnacjami. Sama budowa jest również szybsza.
Dlatego warto przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”. To, jaki wybierze się dom jest kwestią indywidualną. Trzeba więc analizować dokładnie różne aspekty. Parterówki mają wiele zalet. Wiążą się też z pewnymi ograniczeniami. O tym wszystkim trzeba wiedzieć, gdy decydujemy się na konkretny dom.
- Więcej o:
- architektura
- dom jednorodzinny
Energooszczędne domy fińskie
Jak oszacować koszty budowy? Wstępna kalkulacja
Klimatyczny dom za miastem w nowoczesnym wydaniu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]