Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Energooszczędne domy fińskie

Redakcja Pressland

Energooszczędne domki fińskie powoli stają się alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Są skonstruowane przy użyciu nowoczesnych technologii oraz wysokiej jakości materiałów. Świetnie sprawdzają się jako zastępstwo dla budownictwa ceglanego, można też je szybko zbudować.

Energooszczędne domy fińskie
Energooszczędne domy fińskie
Fot. shutterstock

Konstrukcja domków fińskich

Domki fińskie buduje się z prefabrykowanych drewnianych modułów, składanych od razu na miejscu budowy. Dzięki temu, przyspiesza się znacząco czas realizacji projektu. W gotowym domu można zamieszkać nawet do 3 miesięcy od rozpoczęcia budowy. Wszystkie elementy domu fińskiego tworzy się z materiałów sprawdzonych w ostrych warunkach zimowych, jakie panują w Finlandii. Jest to klasyfikowane i certyfikowane drewno najwyższej klasy, poddawane od razu suszeniu komorowemu. Dlatego fundamenty domu są wyraźnie zabezpieczone przed wilgocią gruntową. I właśnie to odpowiada za zwiększenie energooszczędności budynku. Wykonywane jest również mechaniczne zabezpieczenie dla elementów wykonanych z drewnianych konstrukcji. Tym samym, gotowy dom fiński nie będzie emitować szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych. Szczelne ocieplenie w domach fińskich wynika z zastosowania wewnątrz drewnianych modułów wełny skalnej. To twardy i odporny materiał, który na dodatek skutecznie izoluje od dźwięków z zewnątrz. Stosuje się również taśmę paraizolacyjną, aby uniknąć mostków termicznych powodujących utratę ciepła. Elewacja ma podwójną konstrukcję gwarantującą optymalną wentylację wewnętrzną i oszczędności energetyczne. Jeśli ktoś ma obawy co do budowy domku fińskiego to powinien zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się budową takich obiektów.

Energooszczędne domy fińskie
Energooszczędne domy fińskie
Fot. shutterstock

Nie ulega wątpliwości, że skandynawskie, wyjątkowo twarde i odporne drewno, które jest odpowiednio zabezpieczone to doskonały izolator ciepła. Nie chłonie go z zewnątrz, dlatego w lecie zapewnia przyjemny chłód. Nie oddaje też temperatury na zewnątrz, w związku z czym łatwo jest ją utrzymać w pomieszczeniach na stałym poziomie. W zależności od tego, jak gruba jest ściana to koszty ogrzewania można obniżyć nawet do 9 złotych/m2 w ciągu roku. Okna, drzwi i dachy w domu fińskim również wykonane są według norm energooszczędnych oraz w zgodzie z aktualnymi wymaganiami dotyczącymi przenikalności ciepła. Dużą zaletą jest szybki czas realizacji oraz kameralność tego typu budynków. Projekty oparte są zwykle na parterowych rozwiązaniach o zwartej bryle budynku. To nie tylko estetyczne rozwiązanie, ale ponownie pozwalające na obniżenie kosztów energetycznych w eksploatacji. Dom fiński można wybudować nawet na niewielkiej działce. Należy jedynie pamiętać o tym, że przy budowie modułowej nieco ograniczone są indywidualnie rozwiązania. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jakakolwiek zmiana w umiejscowieniu przeszkleń spowoduje rozszczelnienie domu i niedostateczną izolację.

Energooszczędne domy fińskie
Energooszczędne domy fińskie
Fot. shutterstock

Ekologiczne i zdrowe domy z Finlandii

Dom fiński jest nie tylko ekologiczny, ale również zdrowy. Gwarantuje powietrze wolne od grzybów oraz utworzenie specjalnego mikroklimatu. Ma to na przykład szczególne znaczenie dla astmatyków. Design domów fińskich także robi bardzo dobre wrażenie. Używane do produkcji domów fińskich drewno jest solidne, trwałe oraz zawiera wiele substancji przeciwbakteryjnych. Tak zdrowy materiał pozostaje trwały nawet w deszczowych i wilgotnych warunkach. Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa na ogólne samopoczucie oraz na lepszą pracę serca. Co ciekawe, drewniane konstrukcje obniżają również poziom stresu. Dzięki cyrkulacji wilgoci w pomieszczeniach w domu tworzy się przyjazny i zdrowy mikroklimat. Należy wiedzieć, że drewno jest surowcem w 100% odnawialnym, dlatego jest to cenny materiał budowlany. Zastosowanie drewna w domach fińskich redukuje ślad węglowy i wpływ budynku na środowisko. Energooszczędne domy fińskie to solidne budynki za rozsądną cenę. Nie jest wobec tego dziwne, że coraz więcej Polaków decyduje się na zakup tego typu domu. Wysokie standardy, dbanie o środowisko, energooszczędność i pozytywny wpływ prozdrowotny są przekonywujące.

Energooszczędne domy fińskie
Energooszczędne domy fińskie
Fot. shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Energooszczędne domy fińskie