Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

O czym należy pamiętać podczas budowy, aby dom był ciepły i tani w utrzymaniu?

Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG

Mając na uwadze stale rosnące koszty energii, budując wymarzony dom należy zadbać o jego właściwe ocieplenie. Odpowiednia izolacja zapewni najwyższy komfort użytkowy oraz pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed budową, podpowiada architekt Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Projekt domu EX 11 G2 (wersja D)
Projekt domu EX 11 G2 (wersja D)
Projekt i wizualizacja Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Właściwa termoizolacja

Temat minimalizacji strat energii jest związany z ograniczeniem jej zużycia na potrzeby ogrzewania, oświetlenia, przygotowania c.w.u. i chłodzenia budynku. Doskonałe parametry cieplne to w dużej mierze zasługa właściwej izolacji, która musi być zastosowana na wszystkich przegrodach zewnętrznych domu. Stopień izolacyjności jest wyrażany przez współczynnik przenikania ciepła U – im jest on niższy, tym mniejsza jest ucieczka ciepła przez przegrodę. Przyjmuje się, że w domach energooszczędnych współczynnik ten powinien wynosić Umax = 0,20 W/m2K. Grubość warstwy ochronnej musi być dostosowana do rodzaju przegrody. Dobre parametry uzyskują domy, w których grubość izolacji wynosi odpowiednio: podłoga na gruncie – 15 cm, ściany zewnętrzne – 20 cm i dach – 30 cm. Niezwykle istotna jest staranność wykonania warstwy izolacyjnej, która pozwoli ograniczyć występowanie mostków termicznych – wyjaśnia architekt Małgorzata Simla.

Jak uniknąć mostków termicznych?

Drogi ucieczki ciepła z budynku
Drogi ucieczki ciepła z budynku
Rys. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Ciepło ucieka z budynku różnymi drogami, aby zminimalizować ryzyko strat energii przez przegrody, należy zadbać o właściwą termoizolację budynku i pamiętać o kilku kluczowych zaleceniach NFOŚiGW:
- warstwa izolacji powinna otaczać w sposób ciągły i nieprzerwany całą ogrzewaną część budynku
- wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, należy unikać przerw, pocienienia lub przebić w warstwie izolacji
- jeżeli przebicie warstwy izolacji jest konieczne, współczynnik przewodzenia ciepła ? W/mK materiału przebijającego w obszarze warstwy izolacji powinien być możliwie jak najniższy; materiały, które można stosować w miejscu przebić, to np. gazobeton, drewno, szkło piankowe, purenit
- połączenia przegród powinny być zaizolowane w sposób ciągły i nieprzerwany
- należy stosować rozwiązania sprzyjające zachowaniu ciągłości izolacji, np. samonośne balkony i klatki schodowe oraz posadowienie na płycie fundamentowej
Więcej o podstawowych wymogach niezbędnych do osiągnięcia oczekiwanych standardów energetycznych dla domów energooszczędnych znaleźć można TUTAJ.

Okna o odpowiednich parametrach

Ciepły dom to także budynek, w którym zastosowano stolarkę o odpowiednich parametrach. Na rynku są dostępne okna o podwyższonej izolacyjności cieplnej różnego typu – drewniane, PCV i aluminiowe, szklone podwójnie lub potrójnie, a także wykonane ze specjalnego szkła. Zarówno ramy okienne, jak i szklenia mają swoje współczynniki przenikania ciepła U, ale rozważając zakup, należy brać pod uwagę wartość U dla całego okna. Przed budową, warto przeanalizować umiejscowienie oraz rozmiar przeszkleń w aspekcie stron świata i zysków ciepła od nasłonecznienia. Nadmiar energii uregulują nowoczesne żaluzje, osłony przeciwsłoneczne albo rolety. Nie można zapominać również o tzw. „ciepłym montażu” – okna osadzamy w warstwie ocieplenia na specjalnych elementach mocujących.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

W energooszczędnym, dobrze zaizolowanym budynku zalecanym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która powoli staje się standardem. Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperacją minimalizuje straty energii w budynku oraz utrzymuje optymalny mikroklimat w pomieszczeniach – eliminuje z wnętrza wilgoć, nieprzyjemne zapachy oraz substancje szkodliwe dla zdrowia. Skutecznie odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego i przekazuje je do powietrza nawiewanego. Decyzja o zastosowaniu wentylacji z odzyskiem ciepła na etapie planowania budowy pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jeśli wybierzemy projekt domu z wentylacją uwzględniającą podłączenie do rekuperatora, to nie będziemy musieli murować kominów, zaoszczędzimy również na kosztach materiałów budowlanych. Warto również na etapie projektowania zastanowić się, gdzie umieścić centralę wentylacyjną, a gdzie czerpnię i wyrzutnię powietrza.

Ciepły, przytulny i ekonomiczny dom

Aby dom był komfortowy i tani w eksploatacji, musimy przede wszystkim zadbać o ograniczenie strat ciepła przez przegrody zewnętrzne. Na rynku są już dostępne technologie i materiały umożliwiające budowę domu o niskim zapotrzebowaniu na energię. Dobrze zaprojektowany budynek to bryła z odpowiednią powłoką oraz komponentami typu ogniwa fotowoltaiczne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją oraz pompa ciepła. Budownictwo przyszłości to domy, które nie tylko oszczędzają energię, ale także aktywnie ją pozyskują ze źródeł naturalnych – słońca, ziemi i wody – podsumowuje architekt Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: zobacz przykład

Skomentuj:

O czym należy pamiętać podczas budowy, aby dom był ciepły i tani w utrzymaniu?