Czy warto docieplać ściany?
W pierwszych systemach ociepleniowych, które zaczęto u nas układać ponad 40 lat temu, warstwa płyt ocieplających była bardzo cienka - miała zaledwie 5, a czasem nawet 3 cm. To stanowczo za mało jak na obowiązujące dzisiaj standardy.
Uwaga! Same ściany to nie wszystko; ciepło może uciekać z domu także przez dach, podłogę lub nieszczelne okna. Może też się okazać, że system ogrzewania nie jest najlepszy - zawsze warto przed decyzją o remoncie poradzić się specjalisty, który oceni, jakie prace przyniosą najwięcej korzyści. Wracając jednak do słabo ocieplonych ścian - jeżeli już podjęta została decyzja, że warto je docieplić, trzeba jeszcze zdecydować się (również w porozumieniu ze specjalistą od ociepleń) na dalszy sposób postępowania. Możliwości są bowiem dwie: albo układamy nową warstwę ocieplenia na tej już istniejącej, albo zrywamy stare ocieplenie i zaczynamy prace od początku.
Jak zmieniały się przepisy dotyczące ociepleń?
Pierwsze wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród budowlanych pojawiły się w Polsce w latach pięćdziesiątych XX wieku. Początkowa maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła k (dopiero w 1992 roku zmieniono jego oznaczenie na U, którym posługujemy się obecnie) ścian zewnętrznych wynosiła - zależnie od strefy klimatycznej - od 1,2 do 1,5 W/(m2K). Ponieważ jednak koszty uzyskania energii rosły, w kolejnych latach systematycznie ją zmniejszano: do 0,75 W/(m2K) w latach 1974-1982; do 0,55 lub 0,70 W/(m2K) - druga wartość dotyczy ścian jednowarstwowych - w latach 1982-1991; do 0,3 lub 0,5 W/(m2K) - druga wartość dotyczy ścian jednowarstwowych - w latach 1992-2009; do 0,3 W/(m2K) - zarówno dla ścian ocieplonych, jak i jednowarstwowych - w latach 2009-2013; do 0,25 W/(m2K) - od początku roku 2014.
Wymagania dotyczące ciepłochronności przegród mają być dalej zaostrzane. W roku 2017 współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych ma zostać obniżony do 0,23 W/(m2K), a w roku 2021 - do 0,20 W/(m2K). Jeśli więc porównamy ścianę wybudowaną w latach 80. z taką, która ma być standardem za 7 lat (a wcale nie jest rzadkością już teraz, bo wielu inwestorów decyduje się na grubszą warstwę ocieplenia niż wymagają przepisy), okazuje się, że może być aż 2-3 razy zimniejsza!
- Więcej o:
- ocieplenie domu
Ocieplanie ścian metodą ETICS. Krok po kroku
Ocieplenie dachu: energooszczędny materiał izolacji dachu
Trendy 2021. Izolacja termiczna
Ocieplenie ścian zewnętrznych. System ociepleń ETICS - jakie elementy
Dlaczego ocieplenie domu styropianem grafitowym jest najbardziej opłacalne?
TermoPoradnik – co warto wiedzieć o izolacji podłóg na gruncie
Ocieplenie ścian fundamentów - Jaki rodzaj styropianu wybrać i jak poprawnie wykonać.
TermoPoradnik – kiedy docieplenie ocieplonego domu ma sens?