Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pęknięcie na elewacji

Od­po­wia­da Iwona Szczepaniak

Pęknięcie ściany czy choćby nawet niewielkie jej zarysowanie to zawsze powód do niepokoju. Jednak dopiero dokładna obserwacja tego, co dalej dzieje się z rysą, pozwala stwierdzić, czy mamy powód do obaw, czy po prostu do zwyczajnego niezadowolenia.

Pęknięcie elewacji
Pęknięcie elewacji
fot. Leszek Kopacz

Kupiliśmy stary dom i przygotowujemy się do jego remontu. Na jednej ze ścian zewnętrznych jest dość głęboka rysa. Czy przed ociepleniem domu wystarczy ją tylko wypełnić? Tadeusz M.

Przyczyna pojawienia się rysy

Gdy rysa na ścianie pojawia się nagle i szybko się powiększa, to sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Nie należy jej lekceważyć – najlepiej, żeby obejrzał ją doświadczony konstruktor. Trzeba mieć pewność, że uszkodzenia nie są niebezpieczne dla mieszkańców. Trudno jednoznacznie wskazać powód takiej awarii. Może nim być osuwanie się ziemi, wykonywane niezgodnie ze sztuką głębokie wykopy na sąsiedniej działce pod dom lub kanalizację, a nawet powódź. Zdecydowanie najczęściej takie rysy i pęknięcia pojawiają się nieoczekiwanie i trwają w niezmienionej postaci. Warto je jednak obserwować, ponieważ w ten sposób można znaleźć przyczynę pęknięcia, ocenić stopień zagrożenia i wybrać najlepszą metodę naprawy.

Sposoby obserwacji

Klasycznym sposobem obserwacji jest naklejenie szkiełka w poprzek rysy. Powinno ono pęknąć, jeśli zarysowanie się powiększa. Bywa jednak, że szkiełko jedynie odkleja się z jednej strony, co nie jest widoczne.

Lepszym sposobem jest nałożenie na rysę - za pomocą szpachelki - jednego lub dwóch placków ze zwykłego gipsu. Jeśli rysa się powiększa, placek pęknie. Sposób jest prosty, szybki i sprawdzony, a przede wszystkim łatwy do wykonania dla laika.

Jeśli obserwację prowadzimy sami, zapisujmy swoje spostrzeżenia – szerokość rysy, datę założenia plomby z gipsu i ewentualnie jej pęknięcia, temperaturę. Dobrze, jeśli w notatkach znajdą się także informacje o wszystkim, co dzieje się wokół domu, na przykład zrywaniu asfaltu na pobliskiej ulicy, awarii wodociągu. To przyda się konstruktorowi do oceny skutków zarysowania i opracowania sposobu naprawy. Jeśli pęknięcie nie będzie się powiększać i nie ma śladów innych zarysowań, można je poszerzyć ostrym narzędziem, wypełnić szpachlówką lub zaprawą i ocieplić dom.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Pęknięcie na elewacji