Pęknięcie na elewacji
Pęknięcie ściany czy choćby nawet niewielkie jej zarysowanie to zawsze powód do niepokoju. Jednak dopiero dokładna obserwacja tego, co dalej dzieje się z rysą, pozwala stwierdzić, czy mamy powód do obaw, czy po prostu do zwyczajnego niezadowolenia.
Kupiliśmy stary dom i przygotowujemy się do jego remontu. Na jednej ze ścian zewnętrznych jest dość głęboka rysa. Czy przed ociepleniem domu wystarczy ją tylko wypełnić? Tadeusz M.
Przyczyna pojawienia się rysy
Gdy rysa na ścianie pojawia się nagle i szybko się powiększa, to sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Nie należy jej lekceważyć – najlepiej, żeby obejrzał ją doświadczony konstruktor. Trzeba mieć pewność, że uszkodzenia nie są niebezpieczne dla mieszkańców. Trudno jednoznacznie wskazać powód takiej awarii. Może nim być osuwanie się ziemi, wykonywane niezgodnie ze sztuką głębokie wykopy na sąsiedniej działce pod dom lub kanalizację, a nawet powódź. Zdecydowanie najczęściej takie rysy i pęknięcia pojawiają się nieoczekiwanie i trwają w niezmienionej postaci. Warto je jednak obserwować, ponieważ w ten sposób można znaleźć przyczynę pęknięcia, ocenić stopień zagrożenia i wybrać najlepszą metodę naprawy.
Sposoby obserwacji
Klasycznym sposobem obserwacji jest naklejenie szkiełka w poprzek rysy. Powinno ono pęknąć, jeśli zarysowanie się powiększa. Bywa jednak, że szkiełko jedynie odkleja się z jednej strony, co nie jest widoczne.
Lepszym sposobem jest nałożenie na rysę - za pomocą szpachelki - jednego lub dwóch placków ze zwykłego gipsu. Jeśli rysa się powiększa, placek pęknie. Sposób jest prosty, szybki i sprawdzony, a przede wszystkim łatwy do wykonania dla laika.
Jeśli obserwację prowadzimy sami, zapisujmy swoje spostrzeżenia – szerokość rysy, datę założenia plomby z gipsu i ewentualnie jej pęknięcia, temperaturę. Dobrze, jeśli w notatkach znajdą się także informacje o wszystkim, co dzieje się wokół domu, na przykład zrywaniu asfaltu na pobliskiej ulicy, awarii wodociągu. To przyda się konstruktorowi do oceny skutków zarysowania i opracowania sposobu naprawy. Jeśli pęknięcie nie będzie się powiększać i nie ma śladów innych zarysowań, można je poszerzyć ostrym narzędziem, wypełnić szpachlówką lub zaprawą i ocieplić dom.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
- Więcej o:
Malowanie starej elewacji: jak dobrać grunt i przygotować podłoże
Czyszczenie i mycie elewacji: sposoby na różne zabrudzenia
Ocieplenie elewacji: mocowanie ocieplenia z wełny mineralnej
Wilgoć w ścianach: jak chronić zewnętrzne konstrukcje przed zagrożeniem?
Nowoczesne rozwiązanie na elewacje budynków Płyty Monolith Plus od Grupy Tubądzin
Elewacje na lata
Ocieplona ściana: jak naprawić uszkodzenia tynku i ocieplenia
Remont elewacji – jak odmienić wygląd domu i zyskać jeszcze więcej?