Działka ze spadkiem terenu - czy to dobry pomysł?
Domek na skarpie jest rozwiązaniem, które marzy się wielu osobom. Niestety, sama budowa i koszty jej wykonania są większe aniżeli podczas budowania domu na płaskim terenie. Nie ulega wątpliwości, że działki płaskie najłatwiejsze i najtańsze w zagospodarowaniu. Natomiast, wiele osób marzy o działce ze spadkiem, aby mogły ją oryginalnie zagospodarować. Działki na stoku są tańsze, co w jakiś sposób równoważy poniesione w przyszłości koszty budowlane.
Zalety działki ze spadkiem
Działki z nierównym podłożem to takie, w które architekci doradzają wkomponować częściowe podpiwniczenie albo garaż właśnie w tym miejscu, gdzie znajduje się spadek. Jeśli działka będzie nachylona w kierunku drogi to warto postawić tam garaż. Jeśli natomiast spadek znajduje się od strony ogrodu to dobrym rozwiązaniem może okazać się taras widokowy. W nowoczesnym budownictwie popularne jest połączenie tarasu z otwartą strefą dzienną jeśli spadek mieści się w południowym kierunku geograficznym. Takie położenie działki daje też gwarancję, że opady deszczu w sposób naturalny będą spływały ze stoku, nie zalewając parceli na niższych poziomach. Deszcz bezpośrednio będzie spływać do kanalizacji ulicznej. Ułatwiony będzie także dojazd do domu. Istotne jest również zwrócenie uwagi na odpowiednie zadrzewienie działki ze spadkiem. Drzewa trzeba sadzić wzdłuż, a nie wszerz stoku. Dzięki temu masy zimnego powietrza nie będą gromadziły się w ziemi, a więc blisko domostwa. Jeśli działka znajduje się na stoku to zaleca się również dodatkowo ocieplić ściany, co zabezpieczy budynek przed silnym wiatrem.
Wady działki ze spadkiem
Działkę ze spadkiem terenu trzeba nawieźć. Dlatego trzeba kupić więcej kruszywa i ziemi, a w szczególnych przypadkach wybudować ścianki oporowe. Zapobiega to osuwaniu się materiału. Za wywrotkę piasku bądź gorszej ziemi zapłacimy do kilkuset złotych. W wypadku, kiedy liczba poziomów jest większa trzeba zdecydować się na bardziej kosztowną piwnicę. Muszą bowiem zostać wykonane izolacje przeciwwilgociowe. Jeśli działka ma zbyt duże odchylenie to konieczne jest wykonanie bardziej skomplikowanych prac. Dlatego tak kluczowe jest określenie spadku. O ile spadek jest niewielki to już po małych zmianach w terenie można będzie prowadzić prace bez przeszkód. Przy dużych różnicach poziomu konieczne jest wybudowanie piwnicy. Niezbędne mogą okazać się badania geologiczne gruntu. Niejednokrotnie trzeba wykonać indywidualny, specjalistyczny projekt domu.
Projekt dostosowany do warunków na działce
Mimo pewnych trudności projektowych działki na stoku cieszą się popularnością. Można je ciekawie zaaranżować, niezależnie od wybranego stylu i liczby kondygnacji budynku. Najistotniejsze rozstrzygnięcie dotyczy położenia garażu i wejścia głównego. Dobrze będzie zdecydować się na projekt z podpiwniczeniem, a garaż dostawić do skrzydła domu. Najprostszym rozwiązaniem jest umiejscowienie klasyczne, kiedy wejście znajduje się obok wjazdu garażowego. Spadek nachylony jest wtedy do drogi dojazdowej. Kiedy ktoś chce, aby dom był bardziej oryginalny to można zdecydować się na balkon na poddaszu lub piętrze albo fragment podcienia, wysunięty nieco z całości bryły domu. Wejście do domu można również zlokalizować na bocznej ścianie. Wtedy zadaszenie wraz z balustradą będzie prezentowało się bardziej efektywnie. Działka na stoku pozwala na budowę domu w kształcie litery L. Krótszy bok przypada wtedy na spadek i można go przeznaczyć na garaż lub na piwnicę. Dłuższy bok z wejściem wysuwa się do frontu i stanowi główny element budynku. Taki układ pozwala na wyraźne oddzielenie ogrodu i drogi dojazdowej.
Działki ze spadkiem to działki określane jako działki posiadające wady budowlane. Dlatego, należy dokładnie przemyśleć, czy chcemy inwestować w taki teren. Ważne jest to, by spadek nie był zbyt duży i by na danym terenie nie było więcej wad inwestycyjnych. Na pewno, inwestując w działkę na skarpie można liczyć się z pięknymi widokami. Wybudowany dom będzie również niestandardowy. Jednak trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie wady i zalety takiej inwestycji.
- Więcej o:
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Prefabrykacja w praktyce
Wybieraj mądrze. Sprawdzone i przyjazne materiały budowlane
Beton komórkowy
Koszty wykończenia mieszkania w 2024 roku okiem deweloperów
Bloczki fundamentowe - ceny, wymiary
Projekt indywidualny czy gotowy, który wybrać, by nie przepłacić?
Zalety drewna konstrukcyjnego