Uchylna, segmentowa czy RollMatic? Jak wybrać bramę dostosowaną do swoich potrzeb?
Z wyborem bramy nie ma problemu - na rynku dostępne są modele w różnych wzorach, kolorach i okleinach. Dodatkowo można wybierać z wielu rodzajów bram, zróżnicowanych pod względem funkcjonalności.
Wygoda użytkowania jest równie ważna, jak parametry techniczne bramy. Wśród różnych modeli wyróżniamy m.in. bramy uchylne, segmentowe i rolowane. Każda z nich ma swoje zalety, użytkownik, stając przed wyborem bramy, powinien określić, co jest dla niego ważne.
Bramy uchylne – łatwe do zamontowania
Bramy uchylne wciąż są chętnie wybierane, mają coraz ciekawsze wzornictwo i charakteryzują się prostą budową. Skrzydło najpierw unosi się na prowadnicach, a następnie chowa się pod sufitem garażu. Konstrukcja wykonana jest zazwyczaj ze stali lub aluminium. Bramy uchylne montuje się łatwo, można je stosować nawet w garażach z niskim nadprożem. Popularne bramy uchylne stalowe dostępne są w wielu kolorach i w oryginalnych wzorach. Bramy z wypełnieniem z litego drewna mogą być wykonane np. ze świerku skandynawskiego lub świerku kanadyjskiego. Do bram uchylnych można dobrać idealnie pasujące drzwi boczne. Dzięki zastosowaniu tej samej stylistyki drzwi boczne i brama uchylna tworzą spójną całość architektoniczną (takie rozwiązanie proponuje np. firma Hörmann).
Trzeba jednak pamiętać, że bramy uchylne wymagają miejsca na podjeździe – po otwarciu wysuwają się na 1-1,5 m. Ponadto zajmują miejsce pod sufitem (z wyjątkiem modeli z mechanizmem nożycowym, które nie potrzebują prowadnic podsufitowych). Należy też zadbać o ich odpowiednią szczelność.
Bramy segmentowe – oszczędzają miejsce
Brama segmentowa ma podstawową zaletę - przy otwieraniu nie wymaga miejsca przed garażem. Segmenty unoszą się pionowo do góry, a następnie pod sufit garażu. Mając nawet bardzo krótki podjazd, można zaparkować bezpośrednio przed garażem, a następnie bez problemu otworzyć bramę. Bramy segmentowe są niezwykle uniwersalne, ponieważ można je zamontować w każdym otworze garażowym, zapewniając przy tym większą szerokość przejazdu niż w przypadku bram uchylnych. Zależnie od potrzeb możemy zdecydować się na ocieplaną bramę segmentową, co gwarantuje wyjątkową lub bardzo dobrą izolacyjność cieplną, a ponadto najlepszą stabilność i cichą pracę lub bramę nieocieploną, która nadaje się do garaży wolno stojących, niewymagających dodatkowego ocieplenia. Bramy segmentowe można dodatkowo ocieplić, stosując specjalne zestawy do ościeżnicy np. ThermoFrame firmy Hörmann. Profil z tworzywa sztucznego oddziela ościeżnicę bramy od ściany garażu i przeciwdziała powstawaniu w tym miejscu mostka termicznego. Zastosowanie takiego zestawu jest w stanie zwiększyć izolacyjność cieplną bramy segmentowej nawet o 15%.
Bramy segmentowe można łatwo dopasować do stylu naszego domu. Segmenty, nazywane także panelami lub sekcjami, są oferowane w różnych stylach. Mogą imitować drewniane deski lub mieć nowoczesne kolory i gładką powierzchnię. Wybór jest bardzo szeroki i zależy od gustu właściciela.
Bramy rolowane – wygodne w obsłudze
Bramy rolowane otwierają się pionowo, dzięki czemu niemal nie zajmują miejsca w garażu. Takie rozwiązania konstrukcyjne zapewniają maksymalną ilość miejsca na parkowanie zarówno w samym garażu, jak i przed nim. Nie ma znaczenia, czy kształt otworu garażu jest prostokątny, skośny, zakończony łukiem segmentowym czy półkolistym
Bramy rolowane RollMatic firmy Hörmann są najlepszym wyborem, gdy garaż jest zbyt mały na montaż bramy podsufitowej lub bramy segmentowe,j lub gdy z innych powodów miejsce pod sufitem w garażu musi zostać puste. Płaszcz otwartej bramy rolowanej tworzy kompaktowy zwój w nadprożu otworu bramowego, a obszar pod sufitem można wykorzystać na zamontowanie oświetlenia lub jako dodatkowe miejsce do przechowywania. W sytuacjach montażowych, kiedy garaże mają niewielką ilość miejsca po bokach, firma Hörmann oferuje bramę RollMatic w wersji rolowanej na zewnątrz do montażu przed otworem garażu.
Bramy RollMatic standardowo wyposażone są w nowoczesny napęd umieszczony na zewnątrz wału nawojowego. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwia konserwację napędu ze zintegrowaną funkcją łagodnego rozruchu i zatrzymania. Praca bramy jest łagodna i spokojna. Efektywny mechanizm sprężyn naciągowych wspomaga działanie napędu automatycznego. Produkt ma także funkcję otwierania ręcznego na wypadek awarii. Przed niekontrolowanym opadnięciem zabezpiecza bramę podwójne prowadzenie liny, a mechanizm przeciążeniowy oraz wyrównanie sprężynowe pozwalają na rezygnację w tym typie bramy z zabezpieczeń krawędzi zamykającej.
Napędy w bramach rolowanych RollMatic firmy Hörmann działają w dwukierunkowym, niezwykle bezpiecznym systemie sterowania radiowego BiSecur. System jest wyjątkowo odporny na próby zakłócania i gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo wysyłanego sygnału, do minimum ogranicza możliwości nieuprawnionego kopiowania. Dzięki specjalnej aplikacji system może być wykorzystywany przez smartfony i tablety.
Bramy RollMatic dostępne są także w wersji z obsługą ręczną, jest ona jednak niedostępna dla bram rolowanych na zewnątrz.
- Więcej o:
5 pytań, na które musisz odpowiedzieć, zanim kupisz bramę garażową
Dom, który współpracuje z właścicielem. Inteligentne rozwiązania do domów
Jak sprawić, by dom był bezpieczny? Jak ustrzec się włamania?
Drzwi zewnętrzne (wejściowe) do budynku - energooszczędność, bezpieczeństwo, wygląd
Przed czym chroni czujka?
Czujniki domowe - warto w nie inwestować
Inteligentny dom
Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?