Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Inteligentny dom

Redakcja Pressland

Inteligentny dom to rozwiązanie coraz częściej doceniane przez użytkowników domów jednorodzinnych - zarówno dorosłych jak i dzieci. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy Państwa przedstawić zalety posiadania inteligentnego domu, ale też podpowiemy, jaki system wybrać.

Inteligentny dom
Inteligentny dom
shutterstock

Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?

Najważniejszymi zaletami domu inteligentnego wskazywanymi przez użytkowników jest m.in. możliwość obniżenia kosztów użytkowania budynku, zwiększenie bezpieczeństwa domowników czy też komfortu mieszkania. Na samym początku należy już wspomnieć, że system nie wymaga szczególnych umiejętności pozwalających na jego obsługiwanie.

Z przeprowadzonych badań wynika, że prawidłowo zaplanowana instalacja inteligenta pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i gazu – oszczędności mogą sięgać nawet 30%. Wszystko dzięki temu, że inteligentny system idealnie współpracuje z czujnikami. Może on m.in. każdorazowo gasić światło po opuszczeniu pomieszczenia przez mieszkańców czy też wyłączać wentylację po otwarciu okna. Odpowiednie zaprogramowanie pozwala również obniżyć temperaturę nocą, podczas gdy mieszkańcy przebywają w pracy, szkole czy też na urlopie. W tym samym czasie wyłączone mogą zostać również zbędne urządzenia, generujące zużycie prądu. Kolejnym sposobem na zwiększenie oszczędności jest system automatycznego nawadniania, którego odpowiednie zaprogramowanie sprawi, że nie włączy się, jeśli niedawno padał deszcz.

Wróćmy jeszcze do bezpieczeństwa. Najważniejszą zaletą inteligentnego domu jest jej efektywna praca, którą uzyskuje się dzięki wymianie informacji między wszelkimi elementami. W przypadku pojawienia się sytuacji zagrażającej na zewnątrz bądź wewnątrz budynku system automatycznie rozpoczyna procedurę alarmową, zabezpieczającą, ale też odstraszającą. Wszystko dzięki temu, że system wykonuje różnorodne czynności kontrolne jak i zarządzające za mieszkańców.

Na jakiej zasadzie działa inteligentny dom?

System inteligentnego domu działa na podstawie komputera, którego zadaniem jest zbieranie i przetwarzanie informacji przesyłanych z różnych czujników znajdujących się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Informacje mogą być przesyłane za pomocą fal radiowych bądź kabli elektrycznych. Wyróżnić możemy wiele czujników np. ruchu, ciśnienia, natężenia światła, wilgotności, zalania, dymu, czadu czy też gazu i wiele więcej. Istnieje również możliwość stworzenia systemu inteligentnego domu z pominięciem jednostki centralnej – wówczas każdy z czujników sam decyduje, które sygnały są istotne.

Należy pamiętać, że zmiana zachodząca w jednym podsystemie generuje zmiany również w innych. Świetnym przykładem może być zarejestrowanie ruchu na zewnątrz budynku w momencie nieobecności mieszkańców. W takiej sytuacji system wysyła informację o zagrożeniu zarówno do właścicieli jak i do biura ochrony obiektu, ale też podejmuje działania zaradcze np. zapala światło w domu, uruchamia sygnał dźwiękowy czy też blokuje drzwi.

Wybrać system otwarty czy zamknięty?

Na rynku dostępne są systemu otwarte jak i zamknięte. Wybierając odpowiedni należy dopasować system do potrzeb użytkownika, biorąc pod uwagę możliwość przeprogramowania systemu czy też jego rozbudowania.

Systemy zamknięte obejmują wszystkie produkty pochodzące tylko i wyłącznie od jednego producenta. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że w przypadku chęci rozbudowania go o element innego producenta nie będzie takiej możliwości. W przypadku systemów otwartych zarówno wszelkie urządzenia, osprzęt jak i oprogramowanie mogą pochodzić od wielu producentów.

Podejmując decyzję o inwestycji w inteligentny dom należy ją dokładnie i spokojnie przemyśleć, gdyż nie jest to tania inwestycja. Warto wcześniej zapoznać się z możliwościami systemów, zarówno otwartych jak i zamkniętych, tak by móc stworzyć instalację perfekcyjnie dopasowaną do wymagań mieszkańców.

    Więcej o:

Skomentuj:

Inteligentny dom