Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile zyskujesz zmywając naczynia w zmywarce zamiast ręcznie?

Red.

Jak sądzisz, czy zmywanie naczyń ręcznie jest tańsze niż w zmywarce? Sprawdź!

zmywarka
Do ceny zużytej wody trzeba jeszcze doliczyć koszt energii elektrycznej
Fot. M01229/Flickr.com/CC by 2.0

Każdy ma swoje upodobania. Jedni niezależnie od wszystkiego wolą zmywać ręcznie, a drudzy preferują zmywanie w zmywarce. Czy niezdecydowanych przekonają liczby?

Całkowity koszt użycia zmywarki (z kapsułką i prądem) w typowej czteroosobowej rodzinie wynosi 1,61 zł. Gdy te same naczynia myjemy ręcznie - 1,56 zł. Na zmywanie ręczne poświecilibyśmy ok. 30 minut, włożenie naczyń do zmywarka i ich wyjęcie zajmuje ok. 10 minut.

ZOBACZ, JAK PORADZIĆ SOBIE Z BRZYDKIM ZAPACHEM ZE ZMYWARKI >>

Ile zaoszczędzimy na wodzie, używając zmywarki?

Zmywarka to sposób na bardzo konkretne zmniejszenie zużycia wody. Niektóre zmywarki mają już nawet programy, które w jednym cyklu zmywania potrzebują zaledwie 6 litrów wody. Dotyczy to jednak wybranych programów i nie wszystkich urządzeń. Musimy się liczyć z tym, że jeden cykl to przeciętnie 18 litrów wody. To i tak bardzo duża oszczędność w porównaniu ze zmywaniem ręcznym, które wymaga
60-90 l.

Zmywając codziennie w zmywarce w ciągu roku zużyjemy ok. 6 000 litrów wody, zmywając ręcznie  - 26 000 litrów wody. Zakładając, że woda kosztuje ok. 11 zł/m3, oznacza to, że ci, którzy wybierają zmywarkę wydadzą w ciągu roku ok. 70 zł, a ci zmywający ręcznie - 290 zł (dotyczy to ceny zimnej wody).

Jest to konkretna, ale nie imponująca różnica. Co prawda woda do zmywania musi być podgrzana, więc koszty trzeba przemnożyć mniej więcej przez dwa. Zmywarka może być podłączona do zimnej wody i wtedy woda podgrzewana jest w urządzeniu. Można ją też podłączyć do ciepłej wody - wówczas grzałka służy tylko do wyrównania temperatury do pożądanej - ale zawsze sprawdźmy w instrukcji, czy nasze urządzenie pozwala na takie rozwiązanie.

ZOBACZ, ILE ZAOSZCZĘDZISZ UŻYWAJĄC PRYSZNICA ZAMIAST WANNY >>

Zużycie prądu: mycie ręczne wygrywa

Do kosztów zmywania w zmywarce trzeba jeszcze doliczyć koszt prądu. Zmywarki mają moc od 0,82 kWh do 1,6 kWh, więc zakładając, że cena 1 kWh to ok. 50 gr., dla jednego cyklu uzyskujemy cenę 41–80 gr. Za energię elektryczną zużytą przez zmywarkę zapłacimy w ciągu roku mniej więcej 200 zł.

Po dodaniu tej kwoty do ceny zużytej wody, ciągle widać ekonomiczne powody używania zmywarki - ok. 340 zł za rok w porównaniu z 580 zł przy zmywaniu ręcznymi, czyli ok. 240 zł oszczędności rocznie.

Czy zmywarka się opłaca?

Do całkowitych kosztów musimy dodać jeszcze cenę samego urządzenia - a także pomyśleć, ile lat powinno działać bez napraw, żeby zakup zmywarki zwrócił nam się finansowo.

Jedno jest pewne - nawet jeśli korzyści finansowe nie są ewidentne, wybierając zmywarkę zyskujemy bezcenny czas, którego nie musimy już tracić szorując talerze i garnki z rękami po łokcie w pianie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile zyskujesz zmywając naczynia w zmywarce zamiast ręcznie?