Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym się czyści garnki? 10 sposobów na wyczyszczenie przypalonych garnków

red.

Garnki mogą paść ofiarą naszych błędów kuchennych. Nie zawsze naczynia dają się wyczyścić zwykłym płynem do mycia. Sprawdzamy, jak wyczyścić przypalone resztki i inne zabrudzenia.

Przypalony garnek przed szorowaniem trzeba namoczyć albo włożyć do zamrażarki. Do wody do namaczania można dodać np. sodę oczyszczoną
Przypalony garnek przed szorowaniem trzeba namoczyć albo włożyć do zamrażarki. Do wody do namaczania można dodać np. sodę oczyszczoną
Fot. Rochelle Hartman/Flickr.com - CC BY 2.0

Sposoby na naprawdę zabrudzone garnki:

1. Soda oczyszczona

Szukasz czegoś, co jest zdecydowanie mocniejsze niż płyn do mycia? Do pół szklanki ciepłej wody dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej i łyżeczkę płynu do mycia. Wyszoruj garnek powstałą mieszanką, a potem wypłucz pod ciepłą wodą.

2. Wrzątek

Zalej garnek wrzącą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Odstaw garnek na kilka godzin lub na całą noc, jeśli przypalenia są duże. Potem wylej wodę i wyszoruj garnek.

ZOBACZ TEŻ, JAK USUNĄĆ GUMĘ DO ŻUCIA Z UBRANIA >>

3. Rajstopy

Zwiąż ze sobą dwie pary czystych rajstop, robiąc domowy zmywak. Namocz go w ciepłej wodzie, dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń i dokładnie wyszoruj garnki.

4. Keczup

To świetny sposób na czyszczenie przypalonych garnków, szczególnie miedzianych. Keczup jest nie tylko stosunkowo tani, tańszy niż specjalistyczne środki do usuwania zabrudzeń - możesz też nakładać go bez rękawiczek. Pokryj drobną warstwą keczupu ścianki garnka. Zostaw keczup od 5-30 minut, w zależności od stopnia zabrudzenia. Keczup namoczy brudne substancje i ułatwi ich odrywanie od ścianki i spodu garnka. Po upływie zaplanowanego czasu umyj garnek ręcznie lub w zmywarce (zanim wstawisz go do zmywarki, spłucz keczup) i wysusz.

5. Cytryna

Cytryna to jeden z najszybszych sposobów na wyczyszczenie powierzchni garnków. Wyciśnij na brudne ścianki czy dno garnka pół cytryny i wyszoruj go dokładnie za pomocą ściereczki. Garnek normalnie wypłucz w wodzie.

6. Sól

Za pomocą soli usuniesz brud lub przypalenia z emaliowanych garnków. Namocz garnek na całą noc w wodzie z solą. Następnego dnia postaw garnek na ogniu i zagotuj wodę. Zabrudzenia same powinny odejść. Sól świetnie usuwa też plamy i zapachy z przypalonego mleka i tłuszcz z żeliwnych garnków (posyp garnek przed rozpoczęciem mycia).

7. Zmiękczacz do tkanin

Używasz zmiękczacza do prania? Użyj go też w kuchni. Zmiękczacz do tkanin działa nie tylko na typowy brud, ale też na przypalenia. Zalej garnek wodą, dodaj dwie łyżki zmiękczacza i zostaw na godzinę. Powinniśmy zobaczyć, jak po jakimś czasie resztki odrywają się od ścianek i dna garnka.

ZOBACZ TEŻ, JAK SIĘ POZBYĆ MOLI >>

8. Zamrażarka

Zdecydowanie za długo zwlekałaś z umyciem przypalonego garnka? Spróbuj włożyć go do zamrażalnika na minimum dwie godziny. Kiedy spalone resztki jedzenia się zamrozi, będą zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia.

9. Ocet

Ocet świetnie sprawdza się przy aluminiowych garnkach. Na każdą szklankę wody potrzebną do mycia garnka dodaj jedną łyżeczkę octu. Ocet pozostaw na kilka minut, a potem spłucz wszystko zimną wodą.

10. Tabletki do zmywarki

Tabletki do zmywarki to doskonały sposób czyszczenia garnków emaliowanych. Zalej garnek ciepłą wodą i wrzuć do środka 1-2 (w zależności od wielkości garnków) tabletki. Poczekaj chwilę, aż tabletki przestaną musować, potem wypłucz garnek bardzo starannie zimną wodą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czym się czyści garnki? 10 sposobów na wyczyszczenie przypalonych garnków