Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

red.

Przeterminowane leki mogą poważnie zaszkodzić. Nie można ich przyjmować, nawet jeśli data ważności minęła zaledwie kilka dni wcześniej. Nie można ich też po prostu wyrzucić. Czy wiesz, co zrobić z przeterminowanymi lekami?

przeterminowane leki
Przeterminowane leki zawierają szkodliwe substancje, dlatego można je zostawić jedynie w wyznaczonych do tego puntkach
Fot. pexels.com/CC0

Leki to nie tylko pastylki, ale też syropy, maści czy inne substancje płynne. Apteczka domowa należy do najrzadziej sprzątanych miejsc w domu, często więc możesz nie nawet wiedzieć, ile masz medykamentów.Od czasu do czasu zrób w niej generalne porządki - pozbądź się wszystkich antybiotyków, których nie zużyłeś wtedy, kiedy były przepisane, i wszystkich medykamentów, którym skończył się czas przydatności. Jak bezpiecznie i zgodnie z prawem pozbyć się przeterminowanych leków?

ZOBACZ TEŻ, JAK WYDAWAĆ MNIEJ NA BILETY DO KINA >>

Przeterminowanych leków nie można wyrzucać byle gdzie

Leków nie można wyrzucać do kosza, ani spuszczać ze strumieniem wody w toalecie. Nie wolno ich też zapakować ze śmieciami segregowanymi, czyli z plastikiem, szkłem i papierem. Dotyczy to również rozmaitych suplementów i witamin, choćby wydawały nam się zupełnie naturalne i bezpieczne.

Takie pozbywanie się przeterminowanych leków jest to niezgodne z prawem, może mieć też groźne konsekwencje. Wyrzucone leki mogą trafić w niepowołane ręce, zrobić komuś krzywdę, a zawarte w nich substancje mogą przeniknąć do gleby lub wody i spowodować niebezpieczne skażenie środowiska.

ZOBACZ, JAK MĄDRZE ODKŁADAĆ PIENIĄDZE >>

Oddaj przeterminowane leki w aptece

Jak się zatem pozbyć przeterminowanych leków? Zebrane medykamenty trzeba wrzucić do specjalnego pojemnika, który znajdziesz w wielu aptekach w twoim mieście. Z łatwością wyszukasz w internecie listę punktów, gdzie można oddać przeterminowane leki, a wśród nich najbliższą aptekę, w której z łatwością i bezpiecznie pozbędziesz się niepotrzebnej zawartości apteczki. Jeśli nie znajdziesz w swojej okolicy apteki, oznaczonej jako przyjmująca przeterminowane leki, spróbuj zanieść leki po prostu do tej najbliższej. Pracownicy powinni je od ciebie przyjąć i przekazać dalej.

Przeterminowane leki z pojemników w aptece trafiają do specjalistycznych firm, które pozbywają się ich w sposób nieszkodzący środowisku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?