Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Guma do żucia na ubraniu. Jak usunąć?

red., Katarzyna Jodłowska

Guma do żucia to podstępny wróg, który może zaatakować nasze ubranie, kiedy nieuważnie gdzieś się oprzemy lub usiądziemy. Na szczęście gumę do żucia można usunąć nie uszkadzając materiału.

guma do żucia
Masz dzieci? To masz też dużą szansę, że prędzej czy później na twoim ubraniu znajdzie się guma porzucona gdzieś przez twojego malucha
Fot. Limarie Cabrera/Flickr.com - CC BY 2.0

Guma do żucia usuwanie - zamroź ubranie zabrudzone gumą

Ubranie, do którego przykleiła się guma, włóż na 3-4 godziny do zamrażalnika. Po upływie tego czasu wyjmij je i usuń gumę za pomocą tępego noża. Ostre ostrze mogłoby uszkodzić tkaninę. Bluzkę czy spodnie wrzuć następnie normalnie do prania w pralce. Wypierz ubranie w możliwie najwyższej temperaturze, oczywiście uwzględniając wskazówki z metki.

Plamy - guma do żucia

Jeśli plama po gumie nie zniknie, przed następnym praniem przetrzyj krytyczne miejsce szmatką namoczoną w odplamiaczu.

Guma do żucia na dywanie

Nikt nie wie jak to się dzieje, ale często zużyta guma do żucia ląduje na dywanie. Dopiero jak jest zaschnięta i głęboko wdeptana w dywan orientujemy się, że mamy problem. Warto wtedy skorzystać z kostek lodu - zamrozić gumę i już stwardniałą usunąć z dywanu.

 

guma do żucia na dywanie
guma do żucia na dywanie
Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl

ZOBACZ, JAK ZROBIĆ DOSKONAŁY NATURALNY ŚRODEK CZYSZCZĄCY>>

Wywabianie plam guma do żucia - wysoka temperatura

Wysoka temperatura to też sposób na gumę przyklejoną do ubrania. Najlepiej sprawdzają się tutaj trzy podgrzane substancje: woda, para, ocet.

  • Zagotuj wodę w dużym garnku. Zanurz część ubrania z gumą i trzymaj je tak przez 4-5 minut. Pod wpływem gorącej wody guma powinna zacząć samoczynnie odchodzić od ubrania. Zetrzyj ją za pomocą szczoteczki lub tępego noża. Tego sposobu nie możemy użyć przy delikatnych tkaninach wymagających prania w niskich temperaturach.
  • Postaw na ogniu czajnik. Kiedy zacznie wydobywać się z niego para, wystaw ubranie zabrudzone gumą. Guma wchłonie parę i zacznie rozmiękać. Spróbuj oddzielić ją od ubrania ręką (w rękawiczce gumowej) lub zetrzeć tępym nożem.
  • Podgrzej 1/3 szklanki octu (spirytusowego lub białego winnego). Namocz w nim małą szmatkę, poczekaj 1-2 minuty. Kiedy trochę ostygnie, zacznij wycierać szmatką miejsce z gumą. Ocet osłabi połączenie gumy z ubraniem; guma powinna odkleić się od ubrania bez problemu. Jeśli tego nie zrobi, pomóż jej starą szczoteczką lub tępym nożem.

Guma do żucia - cukier i tłuszcz pomaga

Posłodzenie i natłuszczenie gumy do żucia ułatwia jej usunięcie z tkaniny, przynajmniej tak przekonują Amerykanie, którzy również przekonują, że do takiego zabiegu najlepiej użyć masła orzechowego. Na gumę nakładamy masło tak, aby była dokładnie pokryta ze wszystkich stron. Zostawiamy masło na 60 sekund. Nie na dłużej, inaczej trwale zaplami ubranie. Natłuszczona guma powinna łatwo zejść z ubrania, nawet bez użycia tępego noża. Po zabiegu, ubranie trzeba uprać w pralce z odplamiaczem.

ZOBACZ TEŻ, JAK WYCZYŚCIĆ DYWAN SODĄ >>>

Guma do żucia na ubraniu - olejek

Gumę na ciuchach można potraktować też olejkiem kokosowym. Olejek sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli usuwamy gumę z ubrań zrobionych z syntetycznych materiałów. Żeby usunąć gumę z ubrania, wlej jedną łyżkę stołową olejku kokosowego do małej miseczki. Podgrzewaj go przez 7-10 sekund w mikrofalówce. Olejek powinien być ciepły, ale nie gorący. Zabrudzoną gumą część ubrania namocz w miseczce. Potrzyj materiał o siebie, a guma powoli się rozpuści.

    Więcej o:

Skomentuj:

Guma do żucia na ubraniu. Jak usunąć?