Jak czyścić rolety?
Kiedy kupujemy rolety, czy zastanawiamy się, jak je później czyścić? Sprawdzamy, jak wyczyścić zwykłe rolety i rolety rzymskie.
Roleta to nie tylko sam materiał zasłaniający okno, ale także rolka albo listwa, do której umocowana jest tkanina, a czasem także boczne listwy, wewnętrzne usztywnienie (rolety rzymskie) i mechanizm zwijania i rozwijania. Rolety to nieco bardziej złożona dekoracja okien niż zasłony czy firanki. Dlatego też czyszczenie rolet wielu osobom wydaje się skomplikowane.
Jak czyścić rolety rzymskie?
Rolety rzymskie, choć wyglądają efektowniej niż standardowe, łatwiej wyczyścić. Wykonane są z takich samych tkanin, z których robi się zasłony, więc można je po prostu prać. Upewnijmy się tylko, jaki program będzie najbardziej odpowiedni dla tego konkretnego materiału – najlepiej jeśli taką informację otrzymamy od producenta lub wykonawcy.
Tkaninę rolety rzymskiej zdejmuje się z górnej listwy (często mocowane są na rzepy, żeby ułatwić ich zdejmowanie), a następnie wyciąga poziome listwy, włożone w tkaninę (to dzięki nim w czasie podciągania rolety powstają efektowne fałdy). Można je wtedy włożyć do pralki i wyprać. Jeśli mamy wątpliwości, w jakim programie, wybierzmy ten najdelikatniejszy i najkrótszy.
ZOBACZ, JAK SIĘ POZBYĆ KURZU >>
Jak czyścić rolety zwijane?
Zwykłe, zwijane na rolce rolety wykonane są tkanin zabezpieczonych specjalną apreturą/gumą. Chroni je to przed blaknięciem i zabrudzeniami, ale powoduje, że nie można ich prać ani w pralce, ani ręcznie. W trakcie czyszczenia nie zdejmujemy tkaniny, bo zazwyczaj mocowana jest do rolki na stałe.
Więc jak należy wyczyścić rolety? Przede wszystkim trzeba je regularnie odkurzać. Można to robić odpowiednią końcówką odkurzacza, ale lepiej wybrać delikatną miotełkę, szmatkę lub ściereczkę z mikrofibry. Przy energicznym odkurzaniu łatwo uszkodzić lub pognieść tkaninę. Regularnie odkurzana roleta nie wymaga dodatkowego czyszczenia.
ZOBACZ, JAK USUNĄĆ SIERŚĆ Z KANAPY >>
Jeśli na rolecie znajdą się jakieś zabrudzenia, bo np. czymś ją zachlapiemy, można materiał wyczyścić gumką do ścierania – tylko nie przyciskajmy jej zbyt mocno! Większe zabrudzenia wyczyścimy zwilżoną (nigdy mokrą!) ciepłą wodą szmatką lub gąbką, ewentualnie z dodatkiem łagodnego detergentu. Jego działanie wypróbujmy najpierw na tej części rolety, która znajduje się najbliżej rolki – jeśli powstanie jakieś odbarwienie, tutaj będzie najmniej widoczne. Dopiero kiedy stwierdzimy, że środek nie szkodzi rolecie, oczyszczamy pozostałą powierzchnię.
Rolety najlepiej czyścić w słoneczny dzień, wtedy zabrudzenia są lepiej widoczne. Po wyczyszczeniu wilgotną roletę można jeszcze delikatnie przetrzeć suchą szmatką, aby uniknąć zacieków. Roleta nie zdeformuje się, ani nie miejscowo nie odbarwi, jeśli tylko pozostawimy ją do całkowitego wyschnięcia rozwiniętą na całą wysokość.
- Więcej o:
Guma do żucia na ubraniu. Jak usunąć?
Jak usunąć sierść z kanapy?
Jak poradzić sobie z zatkaną wanną, umywalką, sedesem?
Jak wyczyścić miskę sedesową z rdzawych zacieków?
Jak usunąć zmechacenia ze swetra?
Wiosenne porządki w lodówce, zamrażarce i spiżarni
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami