Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak usunąć zmechacenia ze swetra?

red.

Zmechacenia pojawiają się na każdym swetrze, prędzej czy później. Najczęściej znajdziesz je na swetrach kaszmirowych i wełnianych. Na szczęście możesz sobie z nimi poradzić.

Pumeksem, golarką, a nawet elektryczną maszynką trzeba odnawiać bardzo ostrożnie, bez dociskania
Pumeksem, golarką, a nawet elektryczną maszynką trzeba odnawiać bardzo ostrożnie, bez dociskania
Fot. Pixabay.com/CC0 Public Domain

Możemy przedłużyć życie swetra odpowiednio go piorąc - nigdy nie trzeć w trakcie ręcznego prania, a tylko delikatnie ugniatać; do prania w pralce wybierać programy do tkanin delikatnych lub do wełny, przed praniem wkładać ubrania do woreczków. Zmechaceń i tak nie unikniemy - powstają na przykład wtedy, gdy regularnie ocieramy rękę o bok swetra w trakcie chodzenia.

ZOBACZ, JAK USUNĄĆ SIERŚĆ Z KANAPY >>

Usuń zmechacenia maszynką jednorazową

Weź jednorazową maszynkę, której nie używasz już do depilacji. Nie może być zbyt ostra, inaczej możesz uszkodzić sweter. Nie powinna być też jednak całkowicie tępa, bo nie zbierze zmechaceń. Przyłóż maszynkę do swetra, ale nie dociskaj. Zacznij „golić” dzianinę zdecydowanym ruchem od góry do dołu. Uważaj, żeby nie przeciąć włókien!

Po zgoleniu resztki włókien najlepiej usunąć rolką do ubrań.

Pumeks kontra zmechacony sweter

Pumeks może być równie skuteczny co maszynka jednorazowa, na pewno też bardziej bezpieczny. Pumeks włóż do pończochy albo cienkiej skarpetki - to zabezpieczy sweter przed podarciem. Zetrzyj zmechacenia na rozłożonym na płasko swetrze. Kiedy, skończysz zbierz resztki za pomocą rolki.

Pilnik do paznokci na zmechacenia

Najlepiej ten dłuższy i szerszy model. Rozłóż sweter na płasko na stole. Zacznij ścierać go pilnikiem od góry do dołu. To szczególnie dobry sposób przy swetrach kaszmirowych. Jest dość czasochłonny, ale efekt gwarantowany.

Elektryczna golarka do ubrań

Jeśli domowe sposoby na zmechacenia nie wystarczają, kup elektryczną golarkę do ubrań (wybierz model sieciowy, a nie na baterie - prąd z sieci kosztuje mniej niż zapłacisz za baterie). Jej ostrza są zabezpieczone specjalną siateczką, ale i tak nie można przyciskać maszynki zbyt mocno do tkaniny, bo można ją uszkodzić.

Golarka to najszybszy, a także stosunkowo bezpieczny sposób na pozbycie się zmechaceń. Nie musisz już oczyszczać ubrania ze zgolonych zmechaceń, bo zbierają się w pojemniku maszynki - po skończeniu pracy wystarczy je wyrzucić.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak usunąć zmechacenia ze swetra?