Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak posprzątać piwnicę? Czas uprzątnąć stare graty!

red.

Czas posprzątać piwnicę i pozbyć się starych gratów. Podpowiadamy, jak zrobić bez bólu i w dodatku zarobić na porządkach.

piwnica
W sytuacjach beznadziejnych wezwij firmę wyspecjalizowaną w opróżnianiu piwnic
Fot. Tomwsulcer/CC0 1.0

Przez lata tylko przynosiłeś tutaj rzeczy, a nic nie wyrzucałeś? Prawdopodobnie twoja piwnica jest labiryntem zagadkowych przedmiotów, prawdziwym gabinetem osobliwości. Posprzątanie jej wydaje się przerażające? Niesłusznie – to może być prawdziwa przygoda, i to taka, na której można zarobić.

Jeśli tylko masz taką możliwość, wyciągnij wszystkie rzeczy ze swojej piwnicy na zewnątrz – do ogródka, na trawnik przed blokiem, na korytarz, ale tam, gdzie nie będziesz nikomu przeszkadzał. Sprawdź, co kryło się z tyłu półek, pod torbami, w kątach, wepchnięte pomiędzy sufit a rurę z ciepłą wodą.

Jeśli wiesz, że nie da się na raz posprzątać wszystkiego, spróbuj podzielić pracę na etapy. Podziel piwnicę na sektory albo najpierw uporządkuj drobne rzeczy, zanim zabierzesz się za meble.

ZOBACZ SPOSOBY NA TANI OGRÓD >>>

Posegreguj rzeczy na różne kategorie: meble, lampy, stare ubrania i buty, resztki farb, tapet, kafelków i innych materiałów wykończeniowych, zabawki, słoiki z przetworami, sprzęt sportowy, ozdoby choinkowe.

Zostaw to, czego używasz. Piwnica jest wygodnym składzikiem na pewne rzeczy – ale tylko pod warunkiem, że utrzymujesz w niej porządek i zostawisz trochę wolnego miejsca.

Odnów i używaj. Dawno niewidziany fotel albo żyrandol, a może ciuchy po babci – to wszystko może okazać się miłą niespodzianką. Możesz pokochać stare graty i ubrania wyciągnięte z zapomnienia.

Wyrzuć to, co nie nadaje się do użycia. Przeterminowane przetwory, garnki z odpryśniętą emalią, resztki cementu, farb i innych materiałów po remontach powinny trafić do kosza.

Sprzedaj to, co da się sprzedać. Jest kilka sposobów na to, że stare graty z piwnicy zamienić na gotówkę.

 • wystaw potencjalnie najcenniejsze rzeczy w internecie
 • urządź lokalną wyprzedaż „piwnicową”
 • ubranka dziecięce i zabawki zanieś do komisu
 • zadzwoń do firmy, wyspecjalizowanej w kupowaniu używanych książek albo starych mebli
 • wybierz się na lokalny targ staroci, dowiedz się, jak możesz wystawić tam swoje rzeczy.

Urządź imprezę dla znajomych. Zamiast sprzedawać rzeczy, możesz oddać je znajomym. Można to połączyć z porządkami u innych i wymieniać się rzeczami. Każdy pretekst jest dobry, żeby spotkać się z przyjaciółmi, a porządki połączone z rozdawaniem rzeczy mogą być całkiem niezłą zabawą.

Oddaj to, co tobie się nie przyda

 • Część rzeczy może przyjąć pomoc społeczna – ale nie licz na to, że przyjmą np. stary toster.
 • Zabawki i ubranka dziecięce mogą przyjąć domy dziecka.
 • Stare ubrania wrzuć do pojemników na używaną odzież – trafią do potrzebujących lub zostaną przetworzone.
 • Zostaw rzeczy przy śmietniku, w osobnym kartonie, osłonięte przed deszczem. Prawie na pewno szybko znikną i przydadzą się komuś innemu.
 • Książki możesz zanieść do lokalnej biblioteki, ale też zadzwonić do okolicznej szkoły, szpitala, domu opieki, które kompletują własne zbiory dla pacjentów albo podopiecznych – takie akcje są często ogłaszane w internetowych mediach. Możesz też znaleźć miejsce, gdzie można zostawić przeczytane książki. Możesz również spróbować założyć lokalną biblioteczkę dla współmieszkańców – wyarczy skrzynka z odpowiednim napisem i zachętą, żeby pożyczać sobie z niej książki.

Uważaj! Stare AGD i sprzęt elektroniczny musisz oddać do specjalnego punktu zbiórki odpadów elektronicznych. Nie możesz ich po prostu wyrzucić do kosza!

  Więcej o:

Skomentuj:

Jak posprzątać piwnicę? Czas uprzątnąć stare graty!