Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wyczyścić żelazko? Przypalone żelazko można uratować!

red.

Przypalenie żelazka nie oznacza, że trzeba je wyrzucić. Wiesz, jak je łatwo i skutecznie wyczyścić stopę żelazka?

Nie szorujmy żelazka metalowym zmywakiem, bo może to uszkodzić powierzchnię
Nie szorujmy żelazka metalowym zmywakiem, bo może to uszkodzić powierzchnię
Fot. Pixabay.com/CC0 Public Domain

Czyszczenie żelazka? Niekiedy wystarczy jedynie chwila nieuwagi, aby przypalić powierzchnię żelazka. Zabrudzone żelazko to często wynik nieuwagi lub niewiedzy. Brudne żelazko pozostawia na Twoich ubraniach plamy i brzydkie ślady podczas prasowania. Po każdym myciu żelazka wycieraj otwory parowe patyczkiem do uszu. Pamiętajmy o tym, że nie należy zbyt długo zwlekać z czyszczeniem przypalonego żelazka, ponieważ w przeciwnym razie może nam się nie udać oczyścić go w całości. Żelazko można czyścić, kiedy całkowicie wystygnie. Upewnij się też, że jest odłączone od prądu, inaczej ryzykujesz porażenie prądem. Zadbaj o to, by nigdy nie używać twardych, kuchennych szczotek – mogą trwale uszkodzić powierzchnię stopy żelazka. Oto skuteczne sposoby na wyczyszczenie żelazka.

Przypalone żelazko można uratować! Na zdjęciu to samo żelazko przed i po czyszczeniu.
Przypalone żelazko można uratować! Na zdjęciu to samo żelazko przed i po czyszczeniu.
Fot. red.

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Domowe sposoby na wyczyszczenie przypalonego żelazka

Żelazko niestety bardzo łatwo przypalić, nawet nie będąc świeżo upieczoną panią domu. Dzieje się między innymi, gdy rozgrzejemy  żelazko do temperatury zbyt wysokiej dla danego materiału. Przed rozpoczęciem czyszczenia musi ono całkowicie ostygnąć, abyśmy się nie poparzyli. 

Aby wyczyścić przypalone żelazko będą nam potrzebne składniki, które znajdziemy w kuchennych szafkach: ocet i sól. Do czyszczenia użyjmy szmatki lub gąbki o chropowatej, dobrze ścierającej brud fakturze.

Poniżej podpowiemy Ci czym wyczyścić przypalone żelazko:

Sól do czyszczenia żelazka

Na desce do prasowania połóż miękki materiał. Na tkaninie rozłóż równo kilka łyżek soli. Lekko nagrzej żelazko - włącz w żelazku program do prasowania bawełny. Kiedy żelazko się rozgrzeje, połóż je na materiał z solą i zacznij delikatnie poruszać żelazkiem do przodu i do tyłu. Ślady przypalenia powinny zniknąć. Wyłącz żelazko, pozwól mu wystygnąć, a potem wytrzyj ślady soli przecierając żelazko wilgotną ściereczką.

Czyszczenie żelazka octem

W zależności od wielkości przypalonej powierzchni podgrzej w garnku 1/3 – 1 szklanki octu w garnku. Jeśli przypalenie wygląda na trudne do usunięcia, możesz dodać do płynu kilka łyżeczek soli lub sody oczyszczonej. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. W powstałym płynie zamocz czystą, bawełnianą ściereczkę. Pocieraj nią przypaloną powierzchnię tak długo, aż ślady przypaleń znikną. Potem wyczyść żelazko szmatką umoczoną w czystej wodzie.

Czyszczenie żelazka kredą

Pomocna w oczyszczeniu przypalonego żelazka może się okazać kreda. By odświeżyć urządzenie, posmaruj ciepłą stopę kredą. Zostaw ją na chwilę na żelazku, po czym zetrzyj czystą szmatką. Urządzenie powinno być zupełnie oczyszczone i działać jak nowe.

Czyszczenie żelazka teflonowe

Aby wyczyścić skutecznie przypalone żelazko teflonowe czy ceramiczne nie należy natomiast stosować sody oczyszczonej, na którą powłoki te mogą źle zareagować.

Czyszczenie żelazka sodą oczyszczoną

Soda nadaje się do czyszczenia sprzętów ze stalową stopką – inne powłoki może uszkodzić.

Aby wyczyścić przypalone żelazko, nasyp sodę na wilgotną ściereczkę i pocieraj nią powłokę żelazka. Możesz też rozpuścić sodę w wodzie i taką pastą nacierać płytę żelazka. Do miski wsyp dwie łyżeczki sody i jedną łyżeczkę wody destylowanej.

Środki do czyszczenia żelazka

Czyszczenie przypalonego żelazka – co zrobić, gdy zawiodą domowe sposoby? Weź produkt, którym najczęściej czyścisz umywalki czy wannę. Polej taflę żelazka kilkoma kroplami, a potem wyczyść je miękką stroną zmywaka. Kiedy plamy zejdą, wyczyść żelazko mokrą szmatką.

Czym wyczyścić żelazko z kamienia?

W zasadzie do wyboru są dwie drogi. Pierwsza z nich to skorzystanie z profesjonalnych, specjalnie opracowanych preparatów. Alternatywnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tzw. domowych sposobów na walkę z kamieniem.

Niektóre z nich mogą być trudne do usunięcia, dlatego warto dbać o to, by regularne czyszczenie żelazka stało się Twoim nawykiem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wyczyścić żelazko? Przypalone żelazko można uratować!