Jak mądrze planować zakupy?
Jak mądrze zaplanować zakupy? Zakupy, szczególnie dla dużej rodziny, mogą okazać się nie lada wyzwaniem. Jak kupić wszystko co potrzebne, a jednocześnie nie wydać fortuny?
Chociaż to stara, ciągle powtarzana prawda, dobry plan to klucz do udanych zakupów. Usiądź spokojnie w kuchni z kartką i długopisem. Przejrzyj lodówkę i szafki. Zobacz, których produktów brakuje, co się kończy, a co może skończyć się w ciągu dwóch, trzech dni. Zapisz nie tylko nazwę produktu, ale też ilość, jaka będzie potrzebna i markę, którą chcesz kupić. Zaplanuj – przynajmniej ogólnie – posiłki i składniki, które będą do nich potrzebne. Zapytaj domowników, co będzie im potrzebne. Zajrzyj też do łazienki i sprawdź, jakich produktów higienicznych, proszków i płynów do prania potrzebujesz.
Kiedy już pojedziesz na zakupy, trzymaj się listy restrykcyjnie. Wydaje ci się to trudne? Spokojnie, szybko wejdzie ci to w nawyk.
Trwałe i świeże produkty
Duże zakupy powinno się robić niezbyt często, nie częściej niż w tygodniu. To okazja do uzupełnienia zapasów trwałych produktów, w tym puszek, przetworów, mąki, kaszy, makaronów, przypraw, środków czystości i produktów higienicznych. Uważaj jednak na świeże warzywa i owoce, mięso i ryby. Kupuj je częściej, ale w mniejszych ilościach, zawsze planując, kiedy je wykorzystasz. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której nadpsute warzywa i nie do końca świeże mięso zalega na półkach lodówki. Zastanów się, czy czegoś zaraz po zakupach nie powinieneś włożyć do zamrażarki.
Ważne jest też to, żeby kupować produkty sezonowe - będą wtedy najtańsze.
Mądre zakupy? Nie wierz reklamie
Nie trzeba wchodzić do sklepu, żeby stać się ofiarą reklamy. Włącz telewizor lub radio, a natychmiast usłyszysz milion dobrych rad od producentów przeróżnych produktów. Nie wybieraj bez namysłu reklamowanych rzeczy - porównaj cenę z produktami, których używałeś do tej pory, sprawdź skład, spróbuj ocenić wydajność. Zapytaj znajomych - ich dobra opinia to najlepsza reklama. Jeśli chcesz eksperymentować, nie kupuj od razu największego opakowania, wybierz mniejszą ilość lub pojemność.
Zapisuj ceny i oszczędzaj na zakupach
Coś, co na początku może wydawać się śmieszne, w praktyce może oznaczać poważne oszczędności. Jeśli odwiedzasz różne sklepy, staraj się zapisywać ceny i wagę towarów, które najczęściej kupujesz - możesz też zainstalować w tym celu specjalną aplikację. Szybko nauczysz się, gdzie najbardziej opłaca ci się robić zakupy.
Rób zakupy w dyskontach. Będzie tam nie tylko taniej - ze względu na mniejszą różnorodność produktów, łatwiej będzie ci się trzymać przygotowanej wcześniej listy.
Korzystaj z programów lojalnościowych
Nie wszystkie programy lojalnościowe są równie korzystne, ale niektóre pozwolą ci sporo zaoszczędzić. Wyrób sobie kartę lojalnościową sklepu, zbieraj punkty, które później wymienisz dodatkowo na zniżki lub dodatkowe produkty. Jednak pamiętaj, żeby nie ulegać pokusom i nie kupować czegoś, czego nie potrzebujesz, a co akurat jest w promocji i ma niższą cenę.
Nie kieruj się wyłącznie ceną
Cena to jeszcze nie wszystko. W ostatnich latach wielu producentów – zamiast zwiększyć ceny – zdecydowało się na zmniejszenie opakowań. Widać to szczególnie często przy produktach jedzenia dla dzieci, kawie i produktach do czyszczenia. Zrób porównanie a szybko odkryjesz, który towar powinieneś wybrać.
Uważaj też na promocje - czasem cena wcale nie jest niższa niż standardowa, bo np. zmniejszona jest też pojemność. Jeśli będziesz zapisywać ceny, łatwo potem zauważysz każdą manipulację.
- Więcej o:
Czym się czyści garnki? 10 sposobów na wyczyszczenie przypalonych garnków
Jak wydawać mniej na bilety do kina?
Jak oszczędzić na wyprawce noworodka?
Jak usunąć z kubków osad po herbacie?
Jak wyczyścić żelazko? Przypalone żelazko można uratować!
Jak doświetlić garderobę?
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu