Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak oczyścić buty z soli?

red.

Każdej zimy na ulice wysypywane są setki ton soli, która szkodzi między innymi naszym butom. Jeśli pojawiają się na nich białe plamy, trzeba je koniecznie usunąć.

Sól sypana zimą na drogi to prawdziwa klęska dla naszych butów
Sól sypana zimą na drogi to prawdziwa klęska dla naszych butów
Fot. Pixabay.com/CC0

Plamy z soli są trudne do usunięcia i często trwale niszczą buty. Pojawiają się, gdy zimą woda z rozpuszczonego przez sól śniegu wnika w materiałach butów. Dlatego najlepiej unikać przemoczenia butów - zabezpieczmy je specjalnymi impregnatami. Trzeba też po prostu pamiętać o ich regularnym pastowaniu.

Jak usunąć zacieki z soli? Przede wszystkim trzeba zabrać się za to jak najszybciej - im dłużej wykwity będą na butach, tym ciężej będzie je wyczyścić.

Najpierw spróbuj wyczyścić buty wodą. Wilgotną bawełnianą szmatką spróbuj wytrzeć plamy soli. Jeśli plama nie schodzi, przetestuj kolejne sposoby.

Ocet winny. Zmieszaj 2/3 szklanki ciepłej wody z 1/3 szklanki białego octu winnego. Zamocz w płynie bawełnianą, czystą ściereczkę. Delikatnie wytrzyj plamę. Upewnij się, że ocet działa na plamę z soli, a jak najmniej na otaczającą ją powierzchnię. Wypłucz osobną szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie, a potem wypoleruj na sucho. Jeśli to buty zamszowe, wyczyścić je na zakończenie szczoteczką do zamszu.

Sok z cytryny. Jeśli nie lubisz zapachu octu, możesz zmieszać z wodą sok z cytryny. Zmieszaj 1 szklanki wody z 15 kroplami cytryny. Zamocz koniuszek gąbki w roztworze, zetrzyj plamy.

Cebula i mleko. Niektórzy do wyczyszczenia zacieków z soli drogowej polecają też pocieranie buta przekrojoną cebulą lub oczyszczenie bawełnianą szmatką zanurzoną w ciepłym mleku.

Nawilżane chusteczki do pielęgnacji. Delikatne dla dziecięcej skóry mogą też zdziałać cuda dla naszych butów.

Po oczyszczeniu buty trzeba wypastować.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak oczyścić buty z soli?