Jak przebudować niewygodną kuchnię?

Red.

Anna i Tomasz mają wąską kuchnię. Chcieliby ją otworzyć na salon. A z pokoju dziennego wydzielić dodatkowy pokój. Jak to zrobić, radzą architekci.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
mat. własne

W naszym nowym mieszkaniu jest wąska kuchnia z okienkiem, przez które można podawać posiłki do salonu. Nie podoba nam się to rozwiązanie, myślimy więc o otwarciu kuchni. Jak to zrobić? Chcielibyśmy też wydzielić trzeci pokój - będzie potrzebny, gdy urodzi się drugie dziecko. Czy dobrym pomysłem jest wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia w pokoju dziennym? Anna i Tomasz

Rozwiązanie 1: w stronę przedpokoju
Justyna Burdow-Gołoś

w przejściu z KUCHNI do pokoju dziennego proponuję zamontować dwuskrzydłowe przesuwane drzwi chowane w ścianie - będą dużo wygodniejsze niż rozwierane. Zabudowa w kuchni ma kształt litery L; w obszernej wnęce w rogu przewidziałam miejsce między innymi na lodówkę. W POKOJU DZIENNYM oprócz aneksu wypoczynkowego zaplanowałam kąt jadalny. Rozkładana kanapa na noc zmienia się w łóżko - tutaj bowiem śpią rodzice.

POKOJE DZIECIĘCE mają różną wielkość, ale są podobnie wyposażone; w każdym z nich znajduje się łóżko, biurko i regaliki, a w większym - również szafa. Szafy umieściłam także w pokoju dziennym (przy szafce z telewizorem) oraz w PRZEDPOKOJU. Ta ostatnia powstała we wnęce "wyciętej" z łazienki.

w ŁAZIENCE, nieco poszerzonej kosztem sąsiedniego pokoju, proponuję zainstalować kabinę prysznicową (model narożny o wymiarach 80 x 80 cm), umywalkę (szer. 55 cm) i podwieszony sedes. Jest również miejsce na płytką pralkę (40 x 60 cm) - urządzenie to umieściłam we wnęce wydzielonej wąską ścianką.

Rozwiązanie 2: Nieduża, ale wygodna
Krzysztof Radzanowski

KUCHNIA została skrócona i poszerzona. Jest nieco mniejsza niż na planie wyjściowym, ale za to ustawniejsza - mieści się w niej funkcjonalna zabudowa w kształcie litery L. Przez kuchnię wchodzi się do nowego pokoju, przeznaczonego dla dziecka. W nowo zbudowanej ścianie zrobiłem od strony salonu wnękę na szafkę RTV. Rozkładana kanapa w kącie wypoczynkowym to zarazem miejsca do spania dla rodziców.

w PRZEDPOKOJU zaplanowałem pojemną szafę wnękową; druga znajduje się w większym pokoju dziecięcym. Ponieważ przedpokój jest dość wąski, w wejściu do pokoju dziennego najlepiej sprawdzą się przesuwane drzwi. ŁAZIENKA dzieli się na dwie części. Tuż przy wejściu umieściłem sedes i płytką pralkę (40 x 60 cm), a w głębi - wannę (170 x 70 cm) oraz umywalkę (szer. 55 cm).

Skomentuj:

Jak przebudować niewygodną kuchnię?