Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak otworzyć kuchnię na salon?

Magdalena Żmihorska-Tomasik, Michal Grzelak

Mieszkanie o powierzchni 63 m kw. ma 2 pokoje i zamkniętą kuchnię. Gospodarze chcieliby przenieść kuchnię do salonu i zyskać trzeci pokój. Jak to zrobić, podpowiadają architekci.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
mat. własne

Kupujemy nowe mieszkanie i mamy kłopot z sensownym urządzeniem części dziennej. W tej chwili kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, a my chcemy ją przenieść do pokoju dziennego. W ten sposób zyskamy dodatkowy, trzeci pokój, na czym nam bardzo zależy. Jak się z tym uporać? Gdzie zaaranżować część wypoczynkową, a gdzie jadalną? Marcin

Rozwiązanie 1. Wielofunkcyjna strefa - Magdalena Żmihorska-Tomasik

Zgodnie z życzeniem przeniosłam kuchnię do części dziennej i urządziłam jako otwarty aneks. W jej miejscu powstała Państwa sypialnia, do której wchodzi się z przedłużonego przedpokoju. Pokój obok pełni funkcję gabinetu.

Główną część kuchennej zabudowy umieściłam przy ściany sypialni - tutaj znajdują się wszystkie urządzenia AGD. Kuchnię od strony pokoju dziennego przesłania wyspa, która jest zarówno dodatkowym miejscem do pracy, jak i miejscem na telewizor (można go zamontować pod blatem wyspy lub nad nim zawiesić). W przeszklonym narożniku pokoju dziennego zaaranżowałam kąt jadalny z okrągłym stołem, a bliżej wejścia - kąt wypoczynkowy.

W sypialni stoi dostępne z dwóch stron duże łóżko z szafkami nocnymi po bokach oraz szafa. Szafy są też w przedsionku i gabinecie, wyposażonym również w biurko i jednoosobowe łóżko (będzie gdzie przenocować gości). Ściany oddzielające sypialnię, gabinet oraz łazienkę zostały nieco przesunięte.

łazienka jest nieco mniejsza niż na planie wyjściowym, ale nadal bardzo przestronna. Proponuję zainstalować w niej symetryczną wannę narożną o wymiarach 135 x 135 cm, sedes i dwie owalne umywalki osadzone w szafce. Wydzielone z łazienki pomieszczenie gospodarcze z piecem pełni funkcję pralni.

Rozwiązanie 2. Podziel na dwa - Michał Grzelak

Kuchnia została na swoim miejscu, tyle że została otwarta na przedpokój. Dodatkowe pokój (gabinet) wydzieliłem w salonie.

Pokój dzienny jest teraz dużo mniejszy, ale bez problemu mieszczą się w nim dwie kanapy, stolik kawowy oraz szafka RTV, umieszczona przy ściance osłaniającej kuchenną zabudowę. Mimo niewielkiego metrażu pomieszczenie nie sprawia klaustrofobicznego wrażenia - to dzięki dużym przeszkleniom oraz otwarciu na przedpokój i kuchnię. W kuchni z ciągiem roboczym w kształcie litery L znajduje się kąt jadalny z dużym stołem.

Ściany sypialni przebudowałem tak, by powstały wnęki; jedną z nich zajmuje szafa, drugą łóżko (od strony przedpokoju jest natomiast miejsce na szafkę). W łazience oprócz sedesu, bidetu oraz dwóch umywalek mieści się zarówno wanna (185 x 75 cm), jak i oddzielona od niej ścianką kabina prysznicowa (100 x 75 cm). Schowek gospodarczy z estetycznie zabudowaną pralką i pojemnymi schowkami został otwarty na łazienkę, co dodało jej przestronności.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak otworzyć kuchnię na salon?