Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Moskitiery na okna i drzwi. Czy warto je instalować?

red.

Moskitiery w oknach i drzwiach są standardem w wielu krajach, szczególnie tych o klimacie ciepłym i wilgotnym. Także w Polsce zyskują wielu zwolenników. Jakie moskitiery dostępne są na rynku?

Moskitiery ramkowe
Moskitiery ramkowe
fot. Anwis

Moskitiery to siatki, które montujemy w oknach i drzwiach. Mają ona chronić wnętrze przed owadami, a jednocześnie nie zaciemniać wnętrz i nie ograniczać przepływu powietrza. Moskitiery w oknach i drzwiach sprawdzą się szczególnie w domach i mieszkaniach położonych w pobliżu lasów i terenów zielonych, a także zbiorników wodnych. W takich okolicach owadów występuje najwięcej. Z kolei mieszkańcy dużych miast, posiadający mieszkania na gęsto zaludnionych osiedlach raczej nie będą ich potrzebować. W takich miejscach owadów jest bardzo mało, taki wydatek jest zwyczajnie nie potrzebny.

Jakie są rodzaje moskitier?

Najprostszą formą moskitiery jest siatka z włókna szklanego pokrytego PVC. Przykleja się ją do ościeżnicy okna od zewnątrz, przy użyciu dwustronnie klejącej taśmy. To rozwiązanie najtańsze, ale też najmniej trwałe. Znacznie wygodniejsze są moskitiery ramkowe i rolowane.

Moskitiery ramkowe do okien - mają formę ramki z profili PVC lub aluminiowych, na którą jest naciągnięta siatka. Wykonuje się ją na wymiar. Zakłada się je na ościeżnicę okna (bez konieczności wiercenia w niej dziur). Można je też  zamontować na magnesy lub przykręcić do ościeżnicy okna na stałe.

Moskitiery ramkowedo drzwi wykonuje się z profili aluminiowych. Tworzą one otwierane na zewnątrz dodatkowe drzwi. Są dostępne z zawiasami samozamykającymi, lub z zawiasami stałymi. Na rynku dostępne są również przesuwne drzwi moskitierowe ramkowe. Mogą mieć jedno lub dwa skrzydła rozsuwane na boki.

Moskitiery rolowane okienne. Do złudzenia przypominają tradycyjne rolety, ale zamiast tkaniny mają siatkę przeciw owadom. Siatka porusza się w aluminiowych prowadnicach, które dzięki zastosowaniu w nich odpowiednich szczotek zapewniają moskitierze szczelność. Po rozsunięciu siatka jest mocowana do uchwytów w dole prowadnic. Moskitiery rolowane montuje się na zewnątrz, na stałe, do wnęki okiennej lub bezpośrednio do ościeżnicy okna.

Moskitiery rolowane drzwiowe. Działają nieco inaczej niż okienne, ponieważ poruszają się w poziomie. Kaseta takiej moskitiery ma długość równą wysokości drzwi balkonowych i umieszcza się ją z boku, po tej stronie, co zawiasy drzwi. Prowadnice, w których porusza się skrzydło moskitiery, są odpowiednio umieszczone na górze i na dole przejścia. Moskitiera jest blokowana tylko przy użyciu listwy magnetycznej, dzięki czemu można ją łatwo i szybko otworzyć.

Do drzwi balkonowych podwójnych oraz drzwi tarasowych poleca się moskitiery rolowane współpracujące. Zajmują one mniej miejsca niż opisane wcześniej moskitiery przesuwne - tyle, co dwie kasety na siatkę umieszczone po obu stronach drzwi. Z kaset można jednocześnie wysunąć oba skrzydła moskitiery lub tylko jedno, blokując je (przy użyciu specjalnych zamków) na tej części drzwi, z której rzadziej się korzysta. Skrzydła domykają się automatycznie dzięki listwom magnetycznym.

Skomentuj:

Moskitiery na okna i drzwi. Czy warto je instalować?