Rolety i żaluzje nie tylko na upał. Osłona wnętrz przed słońcem
Żaluzje, rolety czy plisy zmniejszają, a nawet całkiem ograniczają ilość wpadającego do wnętrza światła słonecznego. Osłony okienne mają jeszcze jedną ogromną zaletę - mogą być dekoracyjnym elementem wystroju.
Zalety rolet w oknach
Rolety okienne są wykonywane z tkaniny bawełnianej, poliestrowej lub z mieszanki włókien. Rolety poliestrowe mają czasem dodatkowe właściwości, na przykład różny stopień zaciemniania wnętrza, odbijanie promieni słonecznych. Tkanina jest umocowana na obrotowym drążku i obciążona u dołu listwą, która ułatwia równomierne zwijanie i rozwijanie rolety - podnosi się ją i opuszcza za pomocą sznurka albo łańcuszka.
Ponieważ nowoczesnych ram okiennych nie powinno się nawiercać, rolety montuje się do ściany, sufitu lub na skrzydle okiennym (na listwie przyszybowej lub na specjalnych zaczepach zawieszanych na skrzydle okna, co nie przeszkadza w jego otwieraniu). Po bokach rolety warto zamontować prowadnice, które stabilizują tkaninę, uniemożliwiając jej trzepotanie (na przykład gdy zrobi się przeciąg), oraz dodatkowo zapobiegają przedostawaniu się światła do pomieszczenia.
Plisy w oknach
Zrobione z półprzezroczystej tkaniny plisy okienne, rozpraszają i zmiękczają światło. Umożliwiają zasłonięcie dowolnej części okna, zarówno od dołu, jak i od góry. Wyglądają dużo lżej niż tradycyjne osłony - listwy i prowadnice są bowiem wąskie, a poza tym nie ma kasety, do której chowa się zwijana roleta. Wyglądają też dużo bardziej dekoracyjnie. Przykręca się je lub nakłada na skrzydło okienne (drugi sposób jest możliwy tylko w przypadku okien w pionowej ścianie - nie da się go zastosować w oknach dachowych). Doskonale sprawdzają się w oknach o nietypowych kształtach. Plisy są trwałe i nie wygładzają się nawet po wielu latach użytkowania.
Zalety żaluzji
Żaluzje okienne są zbudowane z listewek zwanych lamelkami, o szerokości od 16 do 50 mm (najpopularniejszy rozmiar to 25 mm). Żaluzje podnosi się i opuszcza za pomocą sznurka; cienki drążek umożliwia ustawienie lamelek pod wybranym kątem. Żaluzje mogą być wyposażone w boczne prowadnice, które trzymają je przy skrzydle, dlatego sprawdzają się w oknach dachowych i zwykłych uchylnych. O żaluzjach aluminiowych warto pomyśleć, jeśli wnętrze jest silnie nasłonecznione, aluminium odbija bowiem promienie słoneczne. Żaluzje z tworzywa sztucznego są najtańsze, ale i nietrwałe (plastik odkształca się pod wpływem temperatury). Przed nadmiarem słońca dobrze chronią żaluzje drewniane, które w dodatku są bardzo dekoracyjne.
Sterowanie ręczne czy elektryczne?
Najprostszym sposobem jest podnoszenie i opuszczanie rolet i żaluzji za pomocą sznurka lub łańcuszka albo przez pociąganie za dolną listwę (tak wyprofilowaną, by łatwo było chwycić ją ręką). Znacznie wygodniej steruje się osłonami przy użyciu przycisku, a jeszcze bardziej komfortowo, zwłaszcza w przypadku okien znajdujących się na dużej wysokości - zdalnie za pomocą pilota. Dwa ostatnie sposoby wymagają co prawda zainstalowania napędu elektrycznego, ale dają dodatkowe możliwości - naciśnięcie przycisku pozwala na podniesienie lub opuszczenie pojedynczej osłony albo całej ich grupy, całkowite bądź tylko częściowe zasłonięcie okna (przez zatrzymanie rolety czy żaluzji na wybranej wysokości). W najnowocześniejszych systemach można zaprogramować czas zasłonięcia/odsłonięcia okna, a także zdać się na czujniki natężenia oświetlenia, temperatury lub wiatru, które będą sterować osłonami zależnie od pogody. Wszystkie napędy mają specjalne zabezpieczenia na wypadek braku prądu.
- Więcej o:
Moskitiery na okna i drzwi. Czy warto je instalować?
Rolety dzień noc - wady i zalety
Jak zaaranżować okno w kuchni?
Rolety i markizy - ochrona wnętrz przed słońcem
Jak zaaranżować okno w jadalni?
Najlepsze metamorfozy waszych sypialni
Zalety żaluzji plisowanych
Pomysły na dekoracje okien w salonie. Co wybrać - firany, zasłony, a może coś innego?