Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomysły na dekorację okna. Ubierz okno w dobrym stylu

Tekst: Joanna Nowicka, wybór przedmiotów: Joanna Zduniak, zdjęcia: Monika Olesińska, Bulls, Free/Seasons, Marko Poplasen, Yada, dbdavidova, Pramecomix, severija/Shutterstock.com, producenci

Co zawiesić w oknie, jak je udekorować, by było ładnie i funkcjonalnie? Sprawdziliśmy popularne rozwiązania. Zobacz, jak stworzyć ciekawą aranżację okna.

Jak zasłonić i udekorować okna, czyli puste szklane płaszczyzny? Możliwości jest wiele: zasłony, firany, ekrany, rolety, żaluzje. A może zestawy? Na przykład zasłony z firankami albo rolety z zasłonami. Wybór nie jest łatwy. Wiele oczywiście zależy od tego, jak urządziliśmy pokój (minimalistycznie czy wręcz przeciwnie), ale ważne jest też, czy chcemy zupełnie odcinać się od zewnętrznego świata, czy tylko trochę osłaniać. A może, jeśli nie przeszkadza nam słońce i sąsiad z naprzeciwka, w ogóle zrezygnować z tradycyjnych zasłon i potraktować okno jako jeszcze jeden domowy poligon doświadczalny dla naszej kreatywności? Można dziergać, naklejać i zawiązywać. Mamy nadzieję, że nasze propozycje (i te tradycyjne, i te nieco mniej) dostarczą wam wielu inspiracji.

Pożytek z zasłon w oknie

Zwolennicy niezasłaniania okien moim zdaniem wiele tracą. Nic tak szybko nie odmienia wnętrza jak wymiana zasłon i firanek, szczególnie wiosną. A poza tym okno to przecież wspaniała przestrzeń wystawowa. Jedną z moich ulubionych rodzinnych pamiątek jest stara ażurowa zasłonka, jakby upleciona z bawełnianych sznureczków. Niewiele zasłania i niedługo już obróci się w bawełniany pył, ale wciąż jest piękna i pełna kurzu wspomnień...

Zasłony potrzebują dodatków:

  • do zawieszenia – karniszy (pojedynczych bądź podwójnych), mocowanych do ściany lub sufitu, albo szyn montowanych na suficie;
  • do upinania: sznurów, opasek, klamr;
  • do ozdoby: chwostów (z wstążek, sznurów, włóczki, koralików, a nawet piórek), taśm pasmanteryjnych (często zdobionych paciorkami lub perełkami).

Jakie rolety wybrać?

Na uszycie rolet potrzebujemy mniej tkaniny niż na zasłony – jest to więc rozwiązanie oszczędne. Możemy wybrać proste (z jednego pasa materiału nawijanego na wałek), rzymskie (układające się w równe fałdy), dyliżansowe (z kokardami) lub bardziej strojne (londyńskie i austriackie). A może by tak zamówić jedyną w swoim rodzaju roletę z własnym zdjęciem? (fotorolety.com, fotoroleta.pl)

Przeczytaj: Rolety dzień noc - wady i zalety

Co do nietypowych okien?

Okna o niestandardowych wymiarach albo kształcie, czy też zwieńczone łukiem – już nie są problemem. Można do nich dopasować karnisze o odpowiednim kształcie (nawet półokrągłe), zrobione na zamówienie. Nie będzie też kłopotu z żaluzjami i roletami. Producenci oferują modele nawet do okien trójkątnych, wielokątnych czy trapezowych.

POMYSŁY NA ARANŻACJE OKNA >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Pomysły na dekorację okna. Ubierz okno w dobrym stylu